Csak Schmitt volt lojális a Kádár-rezsimhez
További Belföld cikkek
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
Az elmúlt húsz évben hivatalban lévő és a ma hivatalba lépő magyar államfők – Göncz Árpád, Mádl Ferenc, Sólyom László és Schmitt Pál – mindegyikének hasonlóan indult az élete. Az 1931-ben született Mádl és a Schmitthez hasonlóan 68 éves Sólyom családja is nehéz körülmények között élt az ötvenes években. „A múlt század egyik legnehezebb korszakában, a második világháború idején láttuk meg a napvilágot” – mondta Schmitt Pál egy közelmúltban adott interjúban a gyerekkoráról. Az államosítás idején, az ötvenes években a Fejér megyei Fülére mentek, de életrajzaiból ellentmondásos, hogy kitelepítették őket vagy az éhínség miatt választották a települést.
Göncz Árpád, a rendszerváltás utáni első magyar köztársasági elnök húszéves volt, és a Pázmány Péter Tudományegyetem jogi karán tanult, amikor Schmitt Pál és Sólyom László megszületett. „Azért mentem jogásznak, mert ez volt az egyetlen olyan egyetem, amit egy szegény értelmiségi család gyermeke a család számára elviselhetetlen anyagi terhelés nélkül elvégezhetett” – nyilatkozta Göncz erről egy korábbi interjúban (apja magánalkalmazott volt, testvére nem született).
Varrás, lekapart vaj
Göncz Árpád a háború után, 1946-ban házasodott meg, felesége a családjával 1945-ben Sopronból mehetett volna nyugatra, de miatta maradt itthont, mert Göncz mindig azt mondta, „ő az országot se jobbra, se balra, ő ide született, ő itt marad”. A tánciskolából ismerték egymást. „Nagyon rosszul táncolt. Ez volt az egyetlen nagy bánatom. Úgyhogy kamaszkoromba rá se néztem, de akkor érettségi után már nemcsak az számított hogy ő jól táncol, vagy nem táncol jól” – idézte föl Göncz Árpádné egy 2003-as interjúban (megjegyezve, hogy a már a háború alatt a baloldi népi írókkal kapcsolatot ápoló Göncz a negyvenes években részt vett az akkor induló néptáncmozgalomban).
„Nem volt mód arra, hogy pénzért az ajándékok végtelen tárházából válogassanak a szülők, [...] mindent mi magunk készítettünk. [...] A család minden tagjának minden egyujjas kesztyűjét én varrtam” – idézte fel egy 2002-es interjúban Mádl Ferenc a gyerekkori karácsonyokat. Még keményebben fogalmazott egy 2004-es Századvég-interjúban (word dokumentum) Sólyom László, mondván: „Én húszévesen láttam először olyan vajas kenyeret, ami nem úgy volt megkenve, hogy le van kaparva róla a vaj.”
1922
Göncz Árpád
Megszületett Budapesten.
1931
Mádl Ferenc
Megszületett Bándon.
1942
Göncz Árpád
A Pázmány Péter Tudományegyetem jogi karán tanul. „Azért mentem jogásznak, mert ez volt az egyetlen olyan egyetem, amit egy szegény értelmiségi család gyermeke a család számára elviselhetetlen anyagi terhelés nélkül elvégezhetett.” Közben az Országos Földhitelintézetben dolgozik.
Sólyom László
Megszületett Pécsen.
Schmitt Pál
Megszületett Budapesten.
Gót betűk és kaszanyél
Sólyom, Mádl, valamint a most hivatalba lépő Schmitt is is részben német nemzetiségű családból származtak (a Göncz-család a ma már horvátországi Csáktornyáról származott, Göncz anyja, Heimann Ilona erdélyi származású volt).
Schmitt családja a németországi Ettlingenből érkezett Magyarországra, derül ki egy korábbi portréból. Sólyom László ötévesen már tudott gót betűkkel – de magyar szöveget – írni, hamarabb, mint latin betűkkel. Mádl viszont csak a háború után, az elemi iskolát elvégezve került vissza a Veszprém megyei Bánd német nemzetiségi közösségébe. Az ő szülei földművesek voltak – államfőként még 2001-ben is azt nyilatkozta: „ha kell, akkor ma is megfogom a kasza nyelét” –, Sólyom édesapja jogászként diplomázott, és Sopronban a Pénzügyigazgatóság főtanácsosának nevezték ki.
A Sólyom papa karrierjét azonban derékba törték a kommunisták: kapacitálták, hogy munkásgyerek lévén, lépjen be a pártba, majd amikor erre nem volt hajlandó, osztályidegenként kirúgták az állásából. Ekkor Pécsre költöztek vissza, itt lett gépkocsi-segédvezető, majd bérelszámoló, „favágó cigányok teljesítményét” mérte.
1944-45
Göncz Árpád
Diplomát szerez, majd bevonul katonának. Közben tagja a magyarországi ellenálláshoz tartozó Teleki Pál Munkaközösségnek. Németországba vezényelt zászlóalját otthagyja. A háború után belép az FKGP-be, később a Nemzedék című lap felelős szerkesztője lesz.
1948-55
Göncz Árpád
Az FKGP felszámolása idején többször kihallgatják. A párt megszűnése után állástalan, majd segédmunkás, később hegesztő és csőlakatos az Április 4. Gépgyárban, technikus a Talajjavító Vállalatnál, és a gödöllői agráregyetemen kezd tanulni.
Mádl Ferenc
1951-ben jogi tanulmányokat kezd a Pécsi Tudományegyetemen, 1953-ban átkerül az ELTE-re. 1955-ben diplomázik, majd bírósági fogalmazóként kezd el dolgozni.
Schmitt Pál
1955-ben sportolni kezd, előbb öttusázik, de a lovagláshoz magas, az úszáshoz nehéz, így hamar a vívás kerül a középpontba.
Jogászból minden lehet
Sólyoméknál is a család anyagi helyzete határozta meg azt a döntést, hogy az érettségit a pécsi jogi kar kövesse: „Azért mentem a jogra [...] mert a szüleim úgy vélték, nem tudok Pécsről elmenni, hiszen ők nem tudnak támogatni [...] és hát a jogászból minden lehet, majd meglátjuk”.
Mádl Ferenc is a pécsi egyetemen kezdett, és részben szintén családi indíttatásra: „Édesapámból az sugárzott felém, hogy nekem jogásznak vagy papnak kellene lennem, [...] az érettségi évében [...] Pécsről egy nagy tekintélyű professzor adjunktusa olyan meggyőző beiskolázási beszédet mondott, hogy azonnal eldöntöttem, hozzájuk megyek.”
Az ötvenes-hatvanas években Pécsen folyó jogászképzésről utólag mindketten nagyon kritikusan beszéltek. „Az egy katasztrófa: iszonyatos hely volt, ahol semmit nem lehetett kapni” – mondta Sólyom. Ő végül mégis ott diplomázott, Mádl Budapesten fejezte be az egyetemet 1955-ben. Hasonlóság a pályájukon az is, hogy mindketten bírósági fogalmazóként kezdtek el dolgozni, de ez egyiküknél sem tartott sokáig.
1956
Göncz Árpád
A Magyar Parasztszövetségben dolgozik, november 4-e után részt vesz a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom memorandumainak készítésében.
Mádl Ferenc
Az MTA állam- és jogtudományi referense lesz.
Csőlakatos, segédvájár
Mádl 1956-ban az MTA állam- és jogtudományi referense lesz (arra nem találtunk utalást, hogy, hogy a forradalomban részt vett volna). Az 1965-ben diplomázó Sólyom – akit éppen Mádl győzött meg arról, hogy ne könyvtáros végzettségét felhasználva a Gorkij könyvesboltba menjen dolgozni, hanem maradjon a jogi pályán – 1966-ban már Jénában tanársegéd – jobb híján, az összehasonlító jogi intézetet, ahová eredetileg hívták, végül nem indítják el a keletnémetek, mert Walter Ulbricht szerint az egy burzsoá áltudomány, ami nem fér meg a szocialista jogrendszerrel.
Amely jogrendszer az ötvenes és hatvanas években Göncz Árpád sorsát is döntően befolyásolja. A háborúban még a magyar ellenállásban részt vevő, majd kisgazdapárti Gönczöt már az FKGP 1948-as felszámolásakor többször kihallgatják. A párt megszűnése után az addig felelős szerkesztőként dolgozó fiatalember állástalan lesz, később hegesztő, csőlakatos, technikus. Mádl Ferenc is volt segédmunkás, egy időben segédvájárként dolgozott.
Göncz az 1956-os forradalom idején a Magyar Parasztszövetség tagja, november 4. után részt vesz a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom memorandumainak készítésében, majd közreműködik egy Nagy Imre-kézirat külföldre juttatásában. 1957-ben letartóztatják, egy évvel később a Bibó-perben életfogytigra ítélik – a börtönben készíti el első fordítását, a Forsyte Sagát –,1963-ban amnesztiával szabadul.
(Fotó: Danis Barna)
Schmitt és Sólyom csak tizennégy éves volt a forradalom idején, előbbi alig egy éve kezdett komolyan sportolni, utóbbi zongorista akart lenni, mindketten akkor kezdték a gimnáziumot. Schmitt egy jóval későbbi interjúban úgy emlékezett vissza, hogy a forradalom napjaiban járt egy üres rendőrségi épületben, de onnan fegyvert nem mert elvinni, csak lőszert.
Sólyom a pécsi gimnazistákkal október 24-én kivonult tüntetni a Széchenyi térre. Erről azt nyilatkozta: „Kincseim között őrzöm egy Rákosi-szobor darabját s egy vöröscsillagszilánkot a Nádor szálló tetejéről akkor ledobott csillagból.” Már államfőként, 2005-ben Mádl azt mondta az ötvenes évekről és 56-ról: „A pártállami diktatúra [...] megszüntette a személyi és vagyonbiztonságot, fölszámolta az alapvető állampolgári jogokat. Magyarország népe e rendszer ellen kelt föl 1956-ban.”
1957-62
Göncz Árpád
Közreműködik egy Nagy Imre-kézirat külföldre juttatásában, letartóztatják, 1958-ban a Bibó-perben életfogytigra ítélik. 1960-ban részt vesz a váci börtön éhségsztrájkjában.
Mádl Ferenc
1961-ben posztgraduális képzésen vesz részt a strasbourgi egyetemen.
Sólyom László
1960-ban érettségizik, jogi tanulmányokat kezd a Jannun Pannonius Tudományegyetemen. „Azért mentem a jogra, [...] mert a szüleim úgy vélték, nem tudok Pécsről elmenni, hiszen ők nem tudnak támogatni, [...]és hát a jogászból minden lehet, majd meglátjuk”.
Schmitt Pál
1960-ban, 18 évesen, ifjúsági bajnok.
1963-66
Göncz Árpád
1963-ban amnesztiával, az utolsók között szabadul, a gödöllői egyetemről kizárják. Szakfordító lesz a Veszprémi Nehézvegyipari Kutatóintézetnél, majd a Talajjavító Vállalatnál dolgozik, 1965-től szabadfoglalkozású író, műfordító.
Mádl Ferenc
1964-ben az állam és jogtudományok kandidátusa.
Sólyom László
1963-ban könyvtárosi képzést kezd az Országos Széchényi Könyvtárban, amit 1965-ben fejez be, ekkor szerzi meg jogi diplomáját is. Bírósági fogalmazó lesz.
Schmitt Pál
1966-ban diploma a közgáz belkereskedelem szakán, ebben az évben lesz először válogatott. Származása miatt nem vették fel az orvosi egyetemre, ezért ment a közgázra, az elutasítás miatt 18 évesen a disszidálásra is gondolt.
1967-70
Mádl Ferenc
Vendégoktató nyugati egyetemeken (többek között a Berkeley-n és többször Strasbourgban),
Sólyom László
Tanársegéd Jénában, 1969-től az MTA tudományos kutatója.
Schmitt Pál
Csapatbajnoki cím az 1968-as olimpián és az 1970-es világbajnokságon.
1971-75
Göncz Árpád
1974-ben megjelenik első regénye, a Sarusok.
Mádl Ferenc
1971-től az MTA jogtudományi intézetének főmunkatársa, 1973-tól egyetemi tanár, 1974-ben akadémiai doktor.
Sólyom László
1975-ben az állam- és jogtudományok kandidátusa, közben dolgozik az Országgyűlési könyvtárban, 1975-ben amerikai ösztöndíjat kap.
Schmitt Pál
Csapatbajnoki cím az 1971-es világbajnokságon és az 1972-es olimpián.
1976-80
Göncz Árpád
1976-ban megjelenik a Magyar Médea.
Mádl Ferenc
1978-tól az ELTE Civilisztikai Intézetének igazgatója, vendégprofesszor a Berkeley és a McGeorge egyetemen.
Schmitt Pál
Szállodaigazgató lesz a Hotel Fórumban, előtte az Astoriában az étterem üzletvezető-helyettese és igazgatóhelyettes. Az 1976-os olimpia után – csapatban negyedikek lesznek – visszavonul a válogatottól, egy évre rá felhagy a versenysporttal.
1981-85
Göncz Árpád
1981-ben a Magyar Írószövetség fordítói szakosztályának vezetője, 1983-ban József Attila-díjat kap.
Mádl Ferenc
1984-től a Tudományos Minősítő Bizottság titkára, a Harvardi Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Akadémia tagja.
Sólyom László
1981-től akadémiai doktor, 1983-tól egyetemi tanár, a nyolcvanas évek elejétől nem hivatalos környezetvédelmi mozgalmak jogi tanácsadója, 1984-től részt vesz a Duna Kör munkájában.
Schmitt Pál
1981-től a Népstadion és Intézményei főigazgatója, 1983-tól a MOB főtitkára, a NOB tagja, az OTSH elnökhelyettese miniszterhelyettesi rangban, 1985-től a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsának elnöke.
1986-89
Göncz Árpád
1988-ban a Szabad Kezdeményezések Hálózata, majd az SZDSZ alapító tagja, a Történelmi Igazságtételi Bizottság alapító tagja, majd alelnöke, 1989-ben az írószövetség elnöke, az SZDSZ országos tanácsának tagja.
Mádl Ferenc
1987-től az MTA levelező tagja, 1988-tól az Európai Akadémia tagja, 1989-ben az államok és a külföldi beruházások washingtoni nemzetközi választottbíróságának bírája lett.
Sólyom László
1987-ben az MDF alapító tagja, 1989-től elnökségi tagja. 1989-ben az Alkotmánybíróság első öt tagjának egyike, ekkor minden társadalmi tisztségéről lemond.
Schmitt Pál
1989-től a MOB elnöke.
Felívelés és szabadúszás
A hatvanas évektől a majdani államfők szakmai karrierje – a börtönben lévő, majd szabadulása után egyetemről kizárt, később szabadúszó írói létre váltó Göncz kivételével – szépen ível felfelé. Mádl 1964-ben kandidátus lesz, a hatvanas évek második felében számos nyugati egyetem vendégoktatója, a hetvenes évek elején már az MTA főmunkatársa. Schmitt 1965-től válogatott, 1968 és 1972 között csapatban két olimpiát és két világbajnokságot nyer, majd a Marx Károly egyetemen szerzett belkereskedelmi diplomájával igazgatóhelyettes, aztán igazgató az Astoriában. Sólyom 1969-tól az MTA kutatója, az Országgyűlési Könyvtár munkatársa.
(Fotó: Szigetváry Zsolt)
Mádl és Sólyom szakmai pályafutása később is hasonlóan alakul: mindketten egyetemi tanárok, majd – Mádl 1974-ben, Sólyom 1981-ben – akadémiai doktorok lesznek, később az MTA levelező tagjának is megválasztják őket. A közéleti pályafutásuk azonban eltérő ívet fut be. Mádl a rendszerváltásig nem vállal érdemi közéleti szerepet, akkor viszont kormánytag lesz, majd már 1995-ben államfőjelölt. Sólyom László a nyolcvanas években nem hivatalos környezetvédelmi szervezetek jogi tanácsadója, majd a Duna Kör, később a Magyar Demokrata Fórum tagja lesz. A rendszerváltás idején a politikától eltávolodik, az Alkotmánybíróság tagja és első elnöke, a testületből távozva civil közéleti szerepvállalása előzi meg az államfőségét.
A nyolcvanas évek végén az íróként és fordítóként egyre jelentősebb eredményeket elérő Göncz Árpád is újra közszereplést vállal: a Történelmi Igazságtételi Bizottság és az SZDSZ alapító tagja, előbbinek később alelnöke. Szintén közszereplő, de az állampárti oldalon, Schmitt Pál, 1983-tól nemcsak a MOB főtitkára, de az OTSH elnökhelyettese is, vagyis miniszterhelyettesi rangja van.
A politikai pályafutása más ponton is eltér elődeitől. Sólyom és Göncz is a kezdetektől részt vett egy rendszerváltó párt munkájában – és kis ideig annak vezetésében –, Schmitt csak 2003-ban lett Fidesz-tag (és szinte nyomban alelnök is). Ő az egyetlen, aki karrierpolitikusnak mondható abból a szempontból is, hogy korábban karrierdiplomata volt, előbb az Antall-kormány idején lett madridi, majd a Horn-kormány idején berni nagykövet, és 1998-ban a szocialistákkal is tárgyalt esetleges budapesti főpolgármester-jelöltségéről. Ebből nem lett semmi, négy évvel később már függetlenként, de lényegében a Fidesz háttértámogatásával viszont elindul a fővárosért, de veszít ("Arról álmodtam, hogy Budapest főpolgármestere leszek, a baj csak az volt, hogy Budapest nem álmodott velem").
1990-95
Göncz Árpád
Országgyűlési képviselő, házelnök, majd köztársasági elnök, 1995-ben újraválasztották.
Mádl Ferenc
1990-től Európa-ügyi és a tudománypolitikáért felelős tárca nélküli miniszter, 1993-tól művelődési és közoktatási miniszter, ebben az évben az MTA rendes tagjává választják. 1995-ben államfőjelölt.
Sólyom László
1990-től az Alkotmánybíróság elnöke, 1994-től a genfi Nemzetközi Jogászfórum tagja, 1995-től Berlini Tudományos Kollégium tanácsadó testületének tagja.
Schmitt Pál
1991-től a NOB végrehajtó bizottságának tagja, 1992-ben doktori címet szerez a Testnevelési Főiskolán, ahol 1994-ben címzetes egyetemi tanár lesz. 1993-tól madridi nagykövet, 1995-től a NOB alelnöke.
1996-2000
Mádl Ferenc
1996-tól a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke, 1999-ben becsületrendet kap, ekkortól 2000-es köztársasági elnökké választásáig az Orbán-kormány tudományos tanácsadó testületének tagja.
Sólyom László
1996-tól a Pázmány egyetem tanszékvezetője, 1998-ban távozik az Alkotmánybíróságból, 1999-ben Kölnben vendégprofesszor, az egyetem díszdoktora.
Schmitt Pál
1998-ban tárgyal az MSZP-val esetleges budapesti főpolgármesteri jelöléséről, majd berni nagykövet lesz. 1999-től a NOB protokollfőnöke.
2001-2010
Mádl Ferenc
2005-ig köztársasági elnök, nem vállal még egy ciklust. Visszavonulása után az ELTE díszdoktorává választják.
Sólyom László
2001-től az MTA levelező tagja, 2002-től az Andrássy egyetemen egyetemi tanár, a Védegylet vezetőségi tagja 2005-ig. 2005-től köztársasági elnök, 2009-ben nem engedik belépni Szlovákiába, 2010-ben nem jelölik újra.
Schmitt Pál
2001-ben indul a NOB-elnökségért, negyedik lesz. 2002-ben függetlenként, de Fidesz-támogatással vesztes budapesti főpolgármester-jelölt, 2003 óta a Fidesz tagja és a párt alelnöke. 2004-től EP-képviselő, 2009-től az EP alelnöke, 2010-ben országgyűlési képviselő, házelnök, majd köztársasági elnök lesz. 2006-ban a MOB-ban komoly támadások érik politikai szerepvállalása miatt, de megőrzi elnöki tisztét (ahogyan 2004-ben is túléli az athéni doppingbotrányt, holott az olimpia előtt azt ígéri, hogy lemond, ha ilyen történik).
Ők maguk magukról
„Az író segítette az elnököt, s talán még inkább a fordító” – mondta, már megbízatása lejártával, egy 2004-es interjúban Göncz Árpád arról, hogy mit vitt magával előző életéből az államfői székbe. A most hivatalba lépő Schmitt a sportról mondta ezt: „Megtanít, hogy méltósággal viseljük el a vereséget, és kellő alázattal éljük meg a győzelmet.” Márpedig az államfőséghez „óriási alázattal látok neki”.
(Fotó: Koszticsák Szilárd)
És hogy hogyan ítélik meg magukat az államfők, volt államfők? „Voltam már főméltóság, kilenc évig alkotmánybírósági elnök, és a végén megelégedéssel nyugtáztuk, hogy nem változtam meg, és nem ment az agyamra” – nyilatkozta elnöksége nagyjából félidején, 2007-ben lapunknak Sólyom László (aki azt is megígérte az interjúban, hogy ha vége lesz az elnökségének, egy elektromos vagy hibrid autót fog venni, míg a blogok olvasásáról azt mondta: „nem járok kocsmába tájékozódni”). Amikor eldöntötte, hogy nem jelölteti magát még egy ciklusra, Mádl Ferenc azt mondta a Népszabadságnak: „becsülettel megtettem, amit vállaltam”, ezalatt nemcsak az államfőségét, hanem korábbi miniszteri megbízatását is értve.