Felvonják az 56-os zászlót

2010.10.23. 08:19
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • cikkünk a témában:

    Útlezárások és megváltozott tömegközlekedés október 23-án

    Jelentős változások lesznek az október 23-i rendezvények miatt Budapesten a közösségi közlekedésben. Több autóbusz, villamos és trolibusz menetrendje is megváltozik, csak a metró közlekedik majd zavartalanul.

  • cikkünk a témában:

    Sztálin jobbja és bal fülcimpája

    A jobb kézfeje és a bal füle. Ennyi nagyobb darab maradt az 1956. október 23-án este ledöntött és apró darabokra szaggatott gigantikus Sztálin szoborból. A fület félmillió forintért vette meg a Magyar Nemzeti Múzeum, és most kiállítja.

  • cikkünk a témában:

    Demjén Rózsit, Gyarmati Dezsőt és Erőss Pált is kitüntették

    Mások mellett állami kitüntetést kapott október 23. alkalmából Roska Tamás akadémikus, Gyarmati Dezső háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, Kulcsár Győző olimpiai bajnok és Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója is. Kitüntették az egykori Jogi esetek című tévéműsor szakértőjét, Dr. Erőss Pált és Demjén Rózsit is.

  • Képriport a hajnali készülődésről.

  • Katonai tiszteletadás mellett, a Himnusz hangjaira vonták fel a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtti Kossuth Lajos téren szombaton, az 1956-os forradalom és szabadságharc 54., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltásának 21. évfordulóján. Az ünnepélyes zászlófelvonáson ott volt Schmitt Pál államfő, Orbán Viktor kormányfő és Kövér László, az Országgyűlés elnöke.

    Az elmúlt évekkel ellentétben az idén nem kerítették teljesen körbe a belvárosi Kossuth Lajos teret, így a több tucatnyi érdeklődő néhány méteres közelségből szemlélhette a rendbontás nélkül lezajló zászlófelvonást. (MTI)

  • A magyarságnak a kisebbségben, az anyaország határain túl is joga van a saját életéhez, joga van a nyelvéhez, hagyományaihoz, kultúrájához - mondta Schmitt Pál köztársasági elnök szombaton Budapesten, mielőtt gratulált a Kisebbségekért Díj Külhoni Magyarságért Tagozatát elnyerő kitüntetetteknek. A Kisebbségekért Díj célja, hogy elismerje azoknak az embernek a munkáját, akik a kisebbségi sorsban felvállalják egy-egy közösség összefogását, szervezik a magyarok életét, ápolják lelküket. A díjat Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikai helyettes államtitkár adta át Mácza Mihálynak, Sari Józsefnek, Kalapis Sztojánnek és a Cseh és Morvaországi Magyarok Szövetsége elnökének, Rákóczi Annának. (MTI)

  • "Összetartozás, hazaszeretet, boldog reménység és tettvágy" jellemezte 1956-ban Magyarországot - jelentette ki Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter szombaton, az 54 évvel ezelőtti  forradalom és szabadságharc tiszteletére Keszthelyen tartott ünnepség keretében.

    A miniszter kifejtette: 1956 októberének követeléseit 1989 változásai valósították meg, "a következő lényeges fordulat hazánk életében az idei esztendő". Az áprilisi parlamenti választások után szentesítette az országgyűlés a nemzeti együttműködés nyilatkozatát, amely szerint "közös jövőnk tartóoszlopai a munka, az otthon, a család, az egészség és a rend". (MTI)

  • Alig százan várnak arra, hogy elkezdődjön a Fővárosi Önkormányzat megemlékezése a Rádió mellett, a Bródy Sándor utcában, jelentette tudósítónk. Beszédet mond majd Fónay Jenő 1956-os szabadságharcos és Tarlós István főpolgármester.

  • "A magyarok 1956-ban a szabadságot választották, Európa minden polgára (...), értékeink, hitünk nevében" - mondta az Európai Parlament elnöke szombaton a sajtónak, miután a Parlamentben találkozott Kövér László házelnökkel. Jerzy Buzek felidézte: lengyelek ezrei akartak segíteni a magyaroknak, "úgy tekintettünk önökre, mint a legfontosabb barátainkra Európában". Buzek egy napra érkezett Budapestre, látogatásának legfőbb célja az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójának megünneplése. (MTI)

  • Több ezren akarnak bejutni a parlamenti nyílt napra, a Kossuth téren hosszú sor kígyózik, jelentette tudósítónk. Igazi piknikhangulat van a téren.

    D KOS20101023030
  • A Fővárosi Önkormányzat megemlékezésén a Bródy Sándor utcában Fónay Jenő '56-os szabadságharcos felidézte az egykori történéseket, az elfogása utáni időszakot, a börtönt, és azt, amikor elvitték akasztani. Reménykedem, hogy ebben az országban soha többé nem történik ilyen, mondta.

  • Tarlós István főpolgármester a Fővárosi Önkormányzat Bródy Sándor utcai megemlékezésén arról beszélt, hogyan fordult át az 1956. október 23-i  tüntetés forradalomba, és ebben milyen szerepe volt a Rádiónak. Felidézte a 2006-os tüntetéseket is, amikor a rendbontókat a Fidesszel próbálták meg azonosítani.

    Arra vállalkoztunk, hogy új rendet és működőképest várost építünk, mondta a főpolgármester. "Egybe tartozik '56 öröksége és a jelen szorító feladatinak sokasága, a célt, amit 1956-ban meghatároztak, nekünk kell együtt megvalósítanunk." A megemlékezésen mintegy 200 ember vett részt, ott voltak a főpolgármester-helyettesek és több fővárosi fideszes politikus is.

  • A 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom éhségsztrájkot tart Budapesten a Kozma utcai börtönnél a korábbi kormányellenes demonstrációiról ismert Budaházy György szabadon bocsátásáért. A szombaton hajnali háromkor kezdődött 72 órás demonstrációban a mozgalom 64 tagja vesz részt, csatlakozott hozzájuk két jobbikos országgyűlési képviselő, Zagyva György Gyula és Gaudi-Nagy Tamás is.

    Azt is követelik, hogy szüntessék meg az eljárást azzal a több száz emberrel szemben, aki ellen 2002 és 2010 között "politikai okokból" indítottak büntetőeljárást. Ha valaki ellen ítélet születik, akkor a köztársasági elnök részesítse őt amnesztiában - mondta Zagyva György Gyula. Az éhségsztrájk békésen zajlik, bár az új köztemető környékén - részben az október 23-i ünnepség miatt - nagy a rendőri készültség, több rendőr kettesével járőrözik a környéken. (MTI)

    A Kozma utcai börtön előtt a demonstrálók két katonai sátrat és két jurtát állítottak fel
    A Kozma utcai börtön előtt a demonstrálók két katonai sátrat és két jurtát állítottak fel
  • Tudósítónk beállt a Parlament előtt kígyózó sorba, de alig 20 perc alatt be is jutott az Országházba, ahol nyílt napot tartanak. A sor azért halad gyorsan, mert a program mindössze annyi, hogy mindenki fölmegy a főlépcsőn a kupolaterembe és körbejárja a koronát. Az őrök mindenkit nyomatékosan megkérnek, hogy ne használjon vakut, a látogatók mégis vadul villogtatnak. Ha így megy tovább, kifakul a korona.

  • Hornyik Miklós író és Szörényi László irodalomtörténész vette át szombaton délben az Arany János-díjat a Magyar Írószövetség székházában. A díjátadó előtt az épület előkertjében megkoszorúzták Gérecz Attila költő és sportoló, 1956 hősi halottjának emléktábláját. (MTI)

  • Nagy jóindulattal ötszáz ember lehet az Erzsébet térnél a Jobbik hamarosan kezdődő 1956-os megemlékezésén. Az emberek lézengenek, a gárdistákat nem látni, jelentette tudósítónk. A hivatalos program szerint Balczó Zoltán, Murányi Levente és Morvai Krisztina fog beszélni. A Jobbik nemcsak 1956-ra, hanem a 2006-os rendőri jogsértésekre is emlékezik.

  • A Jobbik Erzsébet téri megemlékezése még mindig nem kezdődött el, de most már 1000-1200-an lehetnek, jelentette tudósítónk. A színpad a Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út kereszteződésénél áll.

  • Eddig hazafias dalok szóltak, majd elkezdte beszédét az újpesti Ady Endre Művelődési Központban Csurka István, a MIÉP elnöke, jelentette tudósítónk. Mintegy 150-180 fős lehet a hallgatóság, amely megtölti a termet. A közönség soraiban nagyrészt idős emberek ülnek.

  • Előadásokkal, fáklyás felvonulással, kopjafa-avatással emlékeztek Erdély különböző pontjain az 1956-os forradalomra. Csíkszeredában vándorkiállítás nyílt Forradalom és szabadságharc címmel.  Kovásznán Író-olvasó találkozót rendeztek, Sepsiszentgyörgyön koszorúzást tartottak, Székelyudvarhelyen az önkormányzat megemlékezést szervezett a Barátok temploma melletti emlékműnél. Nagyváradon a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának belső udvarában található emléktáblánál ünnepelték az évfordulót. (MTI)

  • Több  száz ember áll szellősen a Kossuth téren a Parlament előtt, ahol 4-kor kezdődik a Fidesz megemlékezése. A Színpad előtt még láthatók a földön a gyerekek kora délután készült krétarajzai. A legtöbb kép cicát ábrázol, csak néhányan rajzoltak tankot. Még most is hosszú kígyózik a Parlament főbejárata előtt. A szervezők azzal bíztatják a várakozókat, hogy a sor gyorsan halad, fél óra alatt be lehet jutni a kupolaterembe. A sarkon pattogattot kukoricát árulnak, többen a fűben üldögélnek, mint egy pikniken.

  • A Kossuth téren egy pulton régi rádiókat állítottak ki, Orion és Diadal márkájúakat, amelyekből a Szabad Európa rádió korabeli tudósításait lehet hallani.

  • A MIÉP újpesti megemlékezésén az Ady Endre Művelődési Központban iskolai szavalóverseny-hangulat uralkodik. Borzasztó kulturális műsor, rossz énekesek és szavalók következnek egymás után. Csurka istván mozdulatlanul bóbiskol a színpadon.

  • Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet szombaton Snagovban - Nagy Imre egykori fogságának színhelyén - megkoszorúzta Nagy Imre szobrát Budai Richárddal, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) bukaresti szervezetének elnökével és a román forradalmárok szövetségének delegációjával együtt. A péntek este a bukaresti nagykövetségen adott ünnepi fogadáson jelen volt Elena Udrea román regionális és turisztikai fejlesztési miniszter is. Ugyancsak az évforduló tiszteletére csütörtök este díszelőadás keretében mutatták be a Csárdáskirálynőt a bukaresti Ioan Dacian  Operettszínházban. (MTI)

  • Kossuth tér - Elkezdődött a nagygyűlés a Kossuth téren, hamarosan felszólal Orbán Viktor miniszterelnök is. Most Gyürk András, fideszes EP-képviselő beszél. "Kordonok nélkül ünneplünk, gumilövedék helyett legfeljebb a gyermekrajzverseny színes zsírkrétáiba botlunk" – mondja.

  • Kossuth tér - Tizenkét évvel ezelőtt Orbán miniszterelnök meghívására érkeztem Magyarországra, mondta Jerzy Buzek, volt lengyel miniszterelnök, az európai parlament jelenlegi elnöke.

  • Kossuth tér - Buzek szerint 1956 egy folyamatot indított el egész Kelet-Európában. Ez a folyamat vezetett a régió EU-csatlakozásához, köszönet érte a magyar nemzetnek.

    1956-ban Magyarország egyedül maradt, ma egy 27 tagú demokratikus közösség tagja. A volt lengyel miniszterelnök beszélt arról is, hogy Magyarország lesz a következő fél évben az EU elnöke, és komoly szerepe lesz az unió politikájának formálásában.

  • Kossuth tér - Nagy ováció fogadja Orbán Viktor színpadra lépését.

  • Kossuth tér - Orbán Viktor: Ötvennégy évvel ezelőtt este 9-kor Nagy Imre lenézett a térre. Amikor meglátta a sokaságot, egy röpke másodpercre megszédült, a látvány okozhatta. Azt mondta: – Elvtársak! Tiltakozó morajlás futott végig a tömegen. A nemzet jött el, mondta Orbán.