A kormánybiztos miatt nem kapnak pénzt az iszapkárosultak?
További Belföld cikkek
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Esik szét az ország, minden mutatóban megyünk lefelé
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
- Azonosította és hajtóvadászatot indított a rendőrség az audis ámokfutó ellen
Ruttner György, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. jogi képviselője, valamint Magyar György ügyvéd, aki közlése szerint mintegy ötszáz károsultat és Devecser, valamint Somlóvásárhely önkormányzatát, továbbá nyolc áldozat családjának érdekeit is képviseli, még október 22-én Devecserben tartott egy peren kívüli egyeztető tárgyalást, amelyen abban állapodtak meg, hogy a Mal Zrt. több millió forintot fizetne egyénenként azoknak a hozzátartozóknak, akik elveszették rokonaikat a katasztrófában Kolontáron.
A károsultak képviselője "kártérítési előlegnek" tekintette volna, a Mal Zrt. jogi képviselője viszont "támogatásként", a fájdalom enyhítéseként ajánlotta volna fel az összeget. A pénzt október 31-ig kellett volna átutalni, amely Ruttner Gyürgy szerint csak azért nem valósult meg, mert ebben a kérdésben a kormánybiztos határozottan szóvá tette, hogy ezt a felajánlást vele nem egyeztették.
Megkötötték a kezüket
Bakondi György, a Mal Zrt. tevékenységét felügyelő kormánybiztos a peren kívüli megállapodást követő napon tartottt budapesti sajtótájékoztatóján ugyanis bejelentette: a Mal vezetése sem erről a felajánlásról, sem a korábbi, öt éven át nyújtandó évi 300 milliós, összesen másfél milliárdos felajánlásról nem egyeztetett vele, ezért megtiltotta a további peren kívüli egyeztetéseket.
Az altábornagy, aki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője is, akkor azt mondta, a cég vagyonából a Mal Zrt. semmilyen kötelezettséget nem vállalhat az ő jóváhagyása nélkül, de megjegyezte, a tulajdonosok a saját, tudomása szerint mintegy 100 milliárdos magánvagyonukból bármilyen felajánlást tehetnek.
Ruttner György az MTI tudósítójának szombaton azt mondta: a cég nem akar szembemenni a kormánybiztos döntésével, azt tiszteletben tartja, és ez az egyedüli oka annak, hogy az érintett hozzátartozók egyénenként még nem kaphatták meg a több millió forintos támogatást.
A Mal Zrt. jogi képviselője megjegyezte, minden peren kívüli egyeztetésről tudnia kellett a kormánybiztosnak, mert azon Nyikos Attila, a Bakondi György által kijelölt a jogi felügyelő jelen volt, és nélküle egyetlen egyeztető tárgyalást sem folytattak le.
Ruttner György közlése szerint a cég vezetése és a kormánybiztos szakértői csapata, így az állam között jó az együttműködés, a gyár újraindult, és mindkét fél közös érdeke, hogy a munkahelyeket megtarthassák az emberek, a cég pedig nyereséget termelve működjön.
Nincs vége a környezetszennyezésnek
Az ajkai timföldgyár megsérült X-es zagytározójából folyamatos a szennyeződés utánpótlása, mivel a teljes zárást és fedést az elmúlt öt hónapban nem tudták megvalósítani. A helyzetet így most azzal kezelik, hogy lecsapoló árkokat építenek a Torna-patak és a Marcal további védelme érdekében.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.