Így leplez le a magyar FBI
További Belföld cikkek
- Bíróságra megy a főispán, mert Budapest nem választ főpolgármester-helyettest
- Hernádi Zsolt: Az én számból nem hangzik hitelesen, de egyetértek azzal, hogy zöldíteni kell
- Induljon Budáról is reptéri BKK-busz!
- Életfogytiglant érdemel, nem évülhet el egy ilyen bűn
- Megszólalt a börtönben ülő Czibere Attila, a diósdi kettős bérgyilkosság megszervezője
Berecz Károly színvonaltalannak tartja a Nemzeti Nyomozóiroda munkáját, derül ki a Társaság a Szabadságjogokért szervezetnek adott interjújából. Szerinte a 2008-as vesztegetési ügyben végrehajtott rajtaütésen a nyomozók lehallgatás helyett zsebre tett telefonon tartották a kapcsolatot vele, valódi forint helyett hamis eurót adtak neki „minta” feliratú kötegben, ráadásul felkészítés nélkül küldték be Juhász Károly – az önkormányzatnál közvetítőként eljáró – ingatlanszakértő irodájába, ahol a pénzátvétel történt.
Berecz Károly egy 2008-as vesztegetési ügy leleplezésével lett ismert. A Müárt-Press Kft. igazgatójaként szerette volna megvásárolni a Bajcsy-Zsilinszky út 61. alatti üzlethelyiséget, amelyet addig bérelt. Kovács Péter, a terézvárosi vagyonkezelő vezérigazgatója tizennyolcmillió forint kenőpénzt kért azért, hogy az ingatlant megvehessék. Berecz nem fizette le az önkormányzatot, hanem a Nemzeti Nyomozóirodához fordult.
Berecz azzal segített a nyomozóknak, hogy „bedrótozva” találkozott Kovács Péterrel, aki azt mondta neki, hogy a pénzt egy vállalkozónak, bizonyos Juhász Károlynak kell odaadnia. A Nemzeti Nyomozóiroda alapvető hibáin túl Berecz azt kifogásolta, hogy a korrupciós ügyben nem a központi emberek elfogására törekedtek, csak a két közvetítőt fogták el, Juhászt és Kovácsot. Berecz szerint a rajtaütés helyett meg kellett volna figyelni őket, és rajtuk keresztül eljutni a kulcsfigurákhoz, erről a vállalkozó blogot is ír. Berecz szerint „az egész vesztegetési ügy középpontjában pedig Bajor Zoltán alpolgármester áll”, ezt még 2008 januárjában mondta el.
A rajtaütés után Kovács Péter előzetes letartóztatásba került, Juhász Károly házi őrizetbe, ezt félév után feloldották. A nyomozás azóta folyik, 2010 szeptemberében végül a vádakat kiterjesztették Bajor Zoltánra is, a tárgyalást december 13-ra tűzték ki.
Az elmúlt két évben Berecz ellen is eljárás folyt, Bajor perelte be rágalmazásért. Első fokon elmarasztalták, és száznyolcvanezer forintos bírságra vagy egy év börtönre ítélték. A másodfokú bíróság hatályon kívül helyezte az ítéletet, mert az nem volt szabályos, mondta el Berecz. Felmentése után adott interjút a történtekről a TASZ-nak.
2008-ban Berecz államtitokra hivatkozva nem árulta el, hogy milyen szerepet játszott a leleplezésben. A nyomozást feltehetően azért kezelték titkosan, mert az eljárás operatív eszközökkel folyt, vagyis lehallgatták a gyanúsítottakat. A hatóság a titkosítást azóta feloldotta.