Itt az ideje, hogy egyszerűsödjön a szülés körüli ügyintézés
További Belföld cikkek
- Élettársát szúrta le egy nő Szegeden
- Megdőlt a szezonrekord, kedd reggel majdnem mínusz 15 fokot mértek
- Vádat emeltek két kórházi dolgozó ellen, akik miatt meghalt egy férfi
- Kutatás bizonyítja: ez nem változott a 2010-es Fidesz-visszatérés óta sem
- Bíróság előtt a férfi, aki felelős lehet a Deák téri biztonsági őrök halála miatt
Ha hihetünk Navracsics miniszterelnök-helyettes november eleji ígéretének, hamarosan kedves ügyintézőkkel könnyített dokumentáció övezi majd a gyerekszületést. Egyelőre ez az utopisztikus világ várat magára, papírhalmok és önkormányzatok között veszik el a gyerekvállaló.
Szülés előtt, esküvő nélkül: plusz két kör
Különösen bonyolult a dolga annak, aki esküvő vagy bejegyzett élettársi kapcsolat nélkül vállal gyereket. Már írtunk arról az idei (2010 január elsejétől élő) jogszabályról, amelynek értelmében a nem házas szülőknek a gyerek anyakönyvezéséhez nemcsak apasági nyilatkozattal kell rendelkezniük, de a szülés utáni pár napban az anyának közjegyzői nyilatkozatot kell tennie arról, hogy hajadon. Mindezt pénzért, a szülés utáni napokban. És bár lehet, hogy a kétezer forint nem tűnik soknak, annál bosszantóbb, ugyanis pusztán egyfajta technikai malőr miatt van a szülést közvetlenül követő ügyintézésre szükség.
2010 előtt ugyanis nem létezett élettársi nyilvántartás, és az élettársi kapcsolatból nem következett apasági vélelem, a párnak elég volt pár héttel a szülés előtt az anyakönyvvezető előtt nyilatkoznia az apaságról. Az új rendszerben akkor van gond, ha szülők nem kötöttek házasságot, és élettársi nyilatkozatot sem tettek. Ilyenkor ahhoz, hogy az apa a nevére vehesse a gyereket, a nőnek be kell bizonyítania, hogy időközben mással sem lépett hivatalos élettársi kapcsolatra. Ezt pedig csak a szülés után teheti meg, így akarják a hatóságok ugyanis megelőzni, hogy az anya a nyilatkozat és a szülés közötti időszakban orvul férjhez menjen vagy élettársi kapcsolatra lépjen valaki mással.
Az ígéret
Egyablakos rendszert, érthető törvényeket és nagyon kedves hivatalnokokat ígért Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén, amelyen az új közigazgatási rendszert népszerűsítette.A megyei jogú városokban januárban nyíló hivatalokban Navracsics ígérete szerint egyetlen beadvánnyal el lehet majd intézni minden papírt, ami egy új gyerek születésekor szükséges. A hivatalok ezentúl egymás között elintézik az igazolások beszerzését, ígérte a miniszter.
A családi állapotát egyébként minden magyar állampolgárnak nyilván tartják, de az anyakönyvi nyilvántartás a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM), a 2010 januárja óta elektronikus élettársi nyilvántartás viszont a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) felügyelete alá tartozik, és a két adatbázis nincs összekötve. Így az anyakönyvezést intéző kórház vagy hivatalnok nem tudja egy kattintással ellenőrizni az anya nyilatkozatát. Ezért szív a férj nélküli kismama és feleség nélküli kispapa. Meghatalmazást bárkinek adhat az ügyintézésre, de nem árt a kórházban előre érdeklődni, hogy milyen papírok birtokában indítják el az anyakönyvezést.
A jogszabály meglehetősen érthetetlen egyébként. A házasodási mutatók olyan alacsonyak Magyarországon, hogy ennél alacsonyabbak már nehezen lesznek, 2009-ben csupán 36 ezren kötöttek csak házasságot. A KSH legfrissebb statisztikái szerint a gyerekek negyven százaléka úgy születik, hogy a szüleik nincsenek összeházasodva. Őket mind érinti a halmozott ügyintézés.
Eltérő információk
További nehezítés, hogy a különböző önkormányzatoknál különböző papírok kellenek például az apasági nyilatkozathoz, és különböző önkormányzati egységeknél zajlik az ügyintézés. Találomra, a 10., a 11. és 12. kerületi önkormányzatoknál érdeklődtünk a gyerek körüli ügyintézésről.
Volt, ahol a gyámügyi osztályra, volt, ahol az anyakönyvezetőhöz irányítottak. Volt ügyintéző, aki személyi igazolványon kívül a terhességi kiskönyvet kérte, egy másik pedig egy olyan orvosi papírt, amelyen le van írva, hogy mi volt a fogamzás ideje és mikorra várható a szülés. Ha lehet, minél pontosabban adják meg a dátumokat, mondta a kedves ügyintéző. Delphói jósda legyen, aki ezt pontosan megmondja, mondta erre egy megkérdezett nőgyógyász.
Szülés után
A szülés után a megfelelő iratok birtokában az anyakönyvezési folyamatot a kórház indítja el, de csak akkor anyakönyvezik a gyereket, ha minden szükséges irat rendelkezésre áll. Ha nincsenek meg a szükséges igazolványok, az apasági nyilatkozat és a frissen szült hajadon anya hajadonsági nyilatkozata, akkor a baba 3-4 hétig anyakönyv, és így minden papír nélkül marad. Az pedig nem jó, mert addig se TB-kártyája, se lakcímkártyája a gyereknek, az anya pedig a családi pótléknak és a szülést követő pénznek (tgyás) is búcsút inthet.
Ha az anyakönyvezés viszont megtörtént, a gyerek lakcímkártyáját az anya állandó lakhelyére postázzák, ami szintén bajos, amennyiben a család tartózkodási helye és az állandó cím eltér. De ezért legalább nem kell külön sorba állni.
A TAJ-számot tartalmazó TB-kártyához még a kórházban ki kell tölteni egy adatlapot, amit szintén az állandó lakcímre küldenek, jó esetben 8 napon belül. Ezután következhet a munkáltatónál az anya TB-jussának intézése.
Máshol könnyebb
Az egyszerűsített gyerek körüli ügyintézésre akadnak remek példák nemzetközi színtéren. Nagy Britanniában például a szülés előtt nincs semmilyen papírmunka. Ha a szülők nem házasok, az anyakönyvezéskor mind a kettejüknek alá kell írnia a papírokat, amelyeket már a kórházban vagy a területileg illetékes anyakönyvi irodában adhatnak le.
Kanadában és Ausztráliában nem is muszáj megjelenni a hivatalokban, postán és online is intézhető az anyakönyv, és a gyerek társadalombiztosítási száma is.