Ki hogy nyer?
További Önkormányzati választás 2010 cikkek
Fidesz
A Fidesz nyer, ha... már nyert.
A Fidesz veszít, ha... Tarlós veszít, és nem az övék lesz a legnagyobb fővárosi frakció.
Talán már hallotta a kétharmados forradalom kifejezést, de ha nem, most megtudhatja: a Fidesz nyert. A Fidesz annyira nyert, hogy már nem veszíthet. A tavaszi választások után felálló parlament a kormánypárt ízlése szerint alakította át az önkormányzati választási rendszert. A Fidesz annyira nyert, hogy innen már csak veszíthet, de még ha veszít is, nyert.
A Fidesz 1139 helyen állított polgármester-jelöltet, 4244 egyéni listás, 1627 egyéni képviselőjelöltje és 168 települési kompenzációs listája, összességében 8820 jelöltje van. Nem állítjuk, hogy mindegyikük nyer, de azon sem döbbennénk meg, ha a budapesti kerületek többségében tarolnának az egyéni választókörzetekben.
Mi számíthatna kudarcnak? Ha nem nyernek Szegeden, ahol a semmiből kellett újjáépíteni a szervezetet? Ha Tóth József polgármester marad a XIII. kerületben? Elbukják Miskolcot? (Nem bukják.) Ugyan. Kudarc az lenne, ha Tarlós István nem nyerné meg a főpolgármester-választást, de még legfőbb ellenfele, Horváth Csaba is csak ötven százalék esélyt lát erre. Az egyetlen igazi kérdés, hogy vajon a fővárosi közgyűlésben megszerzik-e a kormányzó többséget, az ugyanis nem kérdés, hogy a legnagyobb frakciót ők adják majd.
A magabiztosság a Fidesz kommunikációjából is érezhető. Orbán Viktor a kampánynyitón ugyan arról beszélt, hogy még kemény munka vár a jelöltekre, de ezzel – ahogy a tavaszi választások előtti hasonló kijelentéseivel – igazából csak hűteni próbálta a hangulatot, garantálva, hogy bármilyen eredményt sikerként élhessenek meg hívei.
MSZP
Az MSZP nyer, ha... az MSZP nem nyer. Szeged, Miskolc, Újlipótváros lehet a szépségtapasz.
Az MSZP veszít, ha... az MSZP már rég vesztett.
A szocialisták helyzete a Fideszének pont a fordítottja. A szocialisták nullán állnak, így ha pár helyen – Szegeden, a XIII. kerületben vagy akár Miskolcon – megnyerik a polgármester-választást, arra már sikerpropagandát lehet építeni. Egyedül talán arra kell figyelniük, hogy a nagyvárosokban megelőzzék a Jobbikot. Hogy ez országosan is sikerüljön, azt a pártközpontban sem várhatják el, már csak azért sem, mert a Jobbik ráfeküdt a kistelepülésekre, ahol így sokszorosan lekörözheti a szocialistákat.
Az MSZP országszerte 194 polgármesterjelöltet állított, 454 egyéni listás és 1484 egyéni jelöltje mellett 152 településen állított kompenzációs listát. Összesen 3694 jelöltjük van, kisebbségük lesz csak önkormányzati képviselő. Több helyen a korábban szocialista városvezetők független jelöltként vagy helyi szervezetek támogatásával indulnak, az ő eredményeikben még van némi kommunikációs tartalék, amit a Jobbikkal vitatkozgatva felhasználhatnak.
Jobbik
A Jobbik nyer, ha... országosan megelőzi az MSZP-t, Észak-Magyarországon kívül máshol is eredményesen szerepel, nem ég le Budapesten, és mindezt kommunikálni is tudja a tagsága felé.
A Jobbik veszít, ha... beszorul Észak-Magyarországra, és ha nem tudja visszafogni rajongói várakozásait.
A Jobbik érdekesen állt hozzá eddig a választási eredmények előzetes kommunikációjához. Tavasszal Vona Gáborék addig mondogatták, hogy második erő, meg hogy kormányzásra készülnek, hogy a végén ha ők maguk nem is, de választóik már elhitték. Így a tavaszi eredmények sokként érték a párt fanatikus híveit.
A Jobbik most is magasra helyezte a lécet, bár legalább azt nem sugallják, hogy legyőzhetik a Fideszt. A párt célja a második hely megszerzése, az MSZP legyőzése. Erre a választás sajátosságai miatt lesz lehetőségük, hiszen eleve több jelöltet állítottak a szocialistáknál, elsősorban a tízezer lakosnál kisebb településeken. A Jobbik összesen 4226 jelöltet állított, 218 polgármester-jelölt mellett 1239 egyéni listás, 1488 egyéni és 1281 kompenzációs listás jelöltet indít.
Hiába előzik majd meg a szocialistákat, a második helyet a Fidesz nyomasztó fölénye mellett nehéz lesz győzelemnek kommunikálni. A párt tagságát aligha elégíti majd ki az az egy-két képviselői hely, amit a Jobbik kompenzációs listákon megszerezhet. Ennél jobb szereplésre legfeljebb Észak-Magyarországon van esélye a pártnak, amely így ténylegesen is regionális párttá alakulhat. (Ez már a jelöltállításban is megmutatkozott, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg mellett Pest megyében tudtak csak sok jelöltet állítani.
A Jobbiknak emellett fel kell készülnie a budapesti csalódásra is. A párt már a tavaszi parlamenti választáson is csak a negyedik helyre tudott befutni, és bár végül, ha nehezen is, de sikerült főpolgármester-jelöltet állítaniuk, meglepetés lenne, ha meg tudnák előzni akár az LMP-t, akár az MSZP-t.
LMP
Az LMP nyer, ha... sikerül megakadályoznia a Fidesz abszolút többségét a fővárosi közgyűlésben.
Az LMP veszít, ha... az LMP alapvetően már kudarcot vallott az önkormányzati választásokon.
A bravúros parlamenti választási szereplés után az LMP nehéz helyzetben van az önkormányzati választásokon. Egy kudarcot már eleve elszenvedtek, jelöltállításuk nem sikerült túl jól, gyakorlatilag beszorultak Budapestre. És még a fővárosban is csak az utolsó pillanatokban sikerült főpolgármester-jelöltet állítaniuk. Kudarcként élhetik meg azt is, hogy csak tizenegy kerületben sikerült polgármesterjelöltet állítaniuk. Például a IX. kerületben a jelöltjük tavasszal még csaknem tizenöt százalékot szerzett, most nem sikerült elég ajánlószelvényt összegyűjtenie.
Az LMP vidéken szinte láthatatlan. A tízezer lakosnál kisebb településeken összesen 45 jelöltet tudott csak állítani, a nagyobb településeken 655-öt, ebből 261-et a fővárosban. 26 polgármesterjelöltjéből 11 Budapesten, 6 Pest megyében indul. A párt egyetlen reménye a sikerre, ha budapesti szereplésükkel megakadályozzák, hogy a Fidesz egyedül többséget szerezzen a közgyűlésben, így királycsináló szerepbe kerülhetnek. Összességében viszont nem lehetnek büszkék a szereplésre, a jelöltállítás megmutatta a párt szervezeti gyengeségét.