Navracsics szuperminiszter lesz
További Választás cikkek
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszterként Orbán Viktor helyettese lesz az új kormányban. Létrejön egy új intézmény, a Miniszterelnökség, ezt államtitkári rangban Varga Mihály vezeti majd. Szijjártó Péter Orbán személyes szóvivője lesz, a kormányszóvivőt Navracsics nevezheti majd ki. A többi minisztert hétfő délelőtt nevezi meg Orbán Viktor.
A most kiderült személyi döntésekről a leendő miinsizterelnök csütörtök delután tájékoztatta az újsáígrókat. Orbán Viktor azt mondta, hogy szerinte a miniszterelnök nem főnöke az embereknek, hanem egy közösség választott tagja, és ennek megfelelően másképpen viszonyul majd az emberekhez és a sajtóhoz is, mint az eddig kormányzók.
"A nemzeti együttműködés rendszerének felépítése vár a kormányára" - mondta. "Ebbe sem rangkórság, sem kormányzati dáridó nem fér bele" - tette hozzá. Orbán egy kérdésre azt válaszolta: nem tudja értelmezni a szakértői kormány fogalmát. Álláspontja szerint a miniszterek nem szakértők, hanem olyan politikusok, akik ismerik az adott szakterületet, tudnak irányítani, dönteni, álláspontjukat a vitában megvédeni, és felelősséget vállalnak az intézkedéseikért.
Úgy tűnik, hogy a kormányzás napi feladataiban különösen fontos lesz Navracsics Tibor szerepe. Erre utal, hogy a kormány leendő tagjai az ő meghívására gyűlnek majd össze hétfőn a Parlamentben, legalábbis erre utalt Orbán Viktor.
Navracsics pozíciójának megerősítéséért az alkotmányt is módosítják. Orbán ugyanis kitért arra, hogy a mostani alkotmány szerint a miniszterek egyenlőek, nem utasíthatják egymást, ám a kétharmados parlamenti többség lehetőséget ad arra, hogy ezt megváltoztassák. Navracsicsnak így a miniszterelnök helyetteseként irányítási joga lesz a többi miniszter felé.
Orbán arról is beszélt, hogy neki az emberekkel és a sajtóval kell majd új alapokra helyeznie a kapcsolatát. Saját szóvivője lesz, és Varga Mihály vezetésével külön hivatal szerveződik köré. Mindez arra utal, hogy Orbán hangsúlyos kommunikációs szerepre készül, míg a kormányzási munka szervezését inkább Navracsicsra bízza. A kettejük közti szerepmegosztás kissé emlékeztet a jelenlegi államfő - miniszterelnök szétválasztásra, azzal a különbséggel, hogy Orbán nyilvánvalóan Navracsics fölé kerül a hierarchiában.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter
Navracsics Tibor nagyjából az eddigi önkormányzati, igazságügyi tárcák feladatkörét, és a megszüntetendő Miniszterelnöki Hivatal egyes hatásköreit összefoglaló tárcát vezet majd. Hozzá tartoznak majd többek között az civil-, egyház- és kisebbségügyi kérdések is. Navracsics Tibor arról beszélt, közigazgatási miniszterként hatékony, olcsó, fegyelmezett államot akar, amely a közjót szolgálja és a polgárok érdekét támogatja. Mint mondta: ahhoz, hogy Magyarország versenyképes legyen, át kell alakítani az ezt a képességet eddig gátoló közigazgatást is. Hozzétette: világos pályát akarnak felvázolni a közigazgatásban dolgozóknak, de fegyelmezett, szorgalmas és minőségi munkát várnak el.
Navracsics csak 2006 óta képviselő, ám rögtön frakcióvezetőként kezdte országgyűlési pályafutását. Nem volt azonban ismeretlen a pártban, hiszen az első Orbán-kormány idején már fontos beosztásokban dolgozott a Miniszterelnöki Hivatalban, kommunikációs területen. Elemzőként, majd elnöki kabinetfőnökként folyamatosan Orbán Viktor körül dolgozott a választás elvesztése után is. A párt 2006-os és 2010-es programjának megírását is felügyelte.
A parlament mellett az ELTE jogi karán is dolgozik, ott politológiát tanít. Nős, két gyermeke van.
Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár
Varga Mihály államtitkári rangban vezet majd egy új intézményt, a Miniszterelnökséget. Feladatai nagyjából a miniszterelnöki kabinetfőnökének felelhet meg, kiegészítve a Miniszterelnöki Hivatal egyes funkcióival. Mint Orbán megjegyezte: az apparátus fele akkora lesz a jelenlegi miniszterelnök környezetben dolgozóénak.
Vargának a napi ügyek intézésében, Orbán személyes programjainak szervezésében, kommunikációjában lehet kulcsszerepe. Gazdasági ügyekkel ezután csak akkor foglalkozik majd, ha a Miniszterelnökség ennek a területnek nagyobb figyelmet szentel. Az új intézmény egyik tanácsadója Szapáry György, az MNB korábbi alelnöke lesz. Szapáryra Orbán számít majd az IMF-fel folytatandó tárgyalásokon.
Varga kevés látványos szereplése ellenére régóta a Fidesz egyik fontos vezetője. Már alapításakor, 1988-ban belépett a pártba, és húsz éve megszakítás nélkül képviselő, 1998 óta mindig nyert egyéniben is Karcagon.
Varga pénzügyi vonalon számít a párt meghatározó emberének, 2001-2002-ben pénzügyminiszter is volt. Bár ezt a posztot Orbán most nem neki szánta, idén már többször az ő vezetésével tárgyalt fideszes delegáció az IMF Magyarországra látogató embereivel. Vargát bízta meg Orbán Viktor azzal is, hogy alakítson gazdasági tényfeltáró bizottságot, és júniusban tegyen jelentést az ország állapotáról. A bizottságba Varga külsős szakértőket alkalmaz.
Varga Mihály 2005 óta a Fidesz egyik alelnöke. Jellemzően csak gazdasági, költségvetési kérdésekben szokott megnyilvánulni, egyéb politikai vitákhoz alig szól hozzá. Az idei kampány elején nagy feltűnést keltett, hogy egy interjúban kimondta a „svéd modell” kifejezést a nyugdíjrendszerre vonatkoztatva, ami erős MSZP-s támadássorozatot hozott. Vargát ugyan megvédte a párt, de az affért követően csak az első forduló előtti kampányzárón tartott nagy nyilvánosság előtt szónoklatot. Akkor legérdekesebb gondolata arról szólt, hogy véget kell vetni annak a rossz gyakorlatnak, hogy különböző hivatalok mondvacsinált okokkal büntetik a magyar vállalkozókat.
Varga a karcagi református közösség presbitere is. A település különös súllyal képviselteti majd magát a kormányban, hiszen Fazekas Sándor polgármester a földművelésügyi tárca várományosa. Varga nős, három gyermeke van.
A többiek
Orbán Viktor már a választás előtt megnevezte külügyminiszterét, Martonyi Jánost. Információink szerint Réthelyi Miklós lesz a humán területeket összefogó tárca vezetője (kultúra, oktatás, egészségügy), Pintér Sándor lehet belügyminiszter, Matolcsy György gazdasági-pénzügyi miniszter, Fellegi Tamás fejlesztési tárcavezető, Fazekas Sándor földművelésügyi és Hende Csaba honvédelmi miniszter.
Hivatalosan hétfőn derül ki, hogy kik lesznek az Orbán-kormány tagjai.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke csütörtök reggel arról beszélt, hogy ő is kormányzati feladatot kaphat. Úgy tudjuk, hogy belőle is miniszterelnök-helyettes lehet, de inkább reprezentációs feladatok várhatnak rá, és a nemzetpolitika lesz a szakterülete. Orbán azt mondta, hogy vele együtt áll majd később a nyilvánosság elé, hogy elmondják, milyen lesz a Fidesz és a KDNP közti munkamegosztás.