Navracsics szerint máshogy tud megalakulni a kormány, ha a megosztottság folytatódik, vagy akkor, ha a nemzeti egység kerekedik felül. Hozzátette, a következő kormánynak társadalmi osztály, területi és ideológiai tagolódás nélkül minden magyar érdekeit szem előtt tartó politikát kell folytatnia. "Minél nagyobb mértékű nemzeti egység kell ahhoz, hogy minél hamarabb ki tudjuk vezetni az országot a válságból" - közölte Navracsics.
A Bocskai úti általános iskolánál várakozó szavazók sorszámokat cserélgetnek, söröznek, és a kosárra dobálnak az általános iskola tornatermében. Ahangulat tehát nagyon családias, miközben néhányan tanácstalanul vécét keresnek, kaptuk a hangulatjelentést kollégánktól. A szavazás hajnali két óra előtt várhatóan nem ér véget.
Az MSZP székházban nyomuk sincs a politikusoknak, Lendvai Ildikó halvány ígéretet tett, hogy tájékoztatnak, amint érkeznek be az egyéni körzetek eredményei. Arról nincs hír, hogy Mesterházy Attila, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje érkezik-e, és mond-e beszédet, jelentette tudósítónk.
Pest megye 16 választókerületében mindenhol a Fidesz–KDNP vezet, de Vácott és Szigetszentmiklódon lesz második forduló. Vácott Bábiné Szottfried Gabriella csupán a szavazatok 37,79 százalékát szerezte meg, míg Szigetszentmiklóson Hoffman Pál csupán 0,8 százalékkal csúszott le az ötven százalékról. Érden, Budaörsön, Pilisvörösváron és Szentendrén még nem teljes a feldolgozottság, de biztosra vehető az első helyen álló jelölt győzelme.
Sólyom László beszédében megköszönte a nagy részvételt, különösen azoknak, akik órákat várakoztak. „Az ő kitartásuk is azt bizonyítja, hogy az emberek tisztában voltak a döntés óriási jelentőségével. Ez a most meghozott döntés fogja meghatározni Magyarország következő négy évét. Már ismerjük az eredményeket, és biztosak lehetünk abban, hogy ezek alapvető változást jelentenek a magyar politikában, hiszen még soha nem fordult elő a rendszerváltás óta ilyen egyértelmű és széles egyetértés és felhatalmazás a politikában. Ez a győztes pártra óriási felelősséget ruház, mint ahogy a feladatok is óriásiak, amiket meg kell majd oldaniuk. Mindaz, amit az emberek a választástól vártak, csak akkor fog beteljesedni, ha ők is, továbbra is türelemmel, bizalommal, a kormánnyal együtt akarják felépíteni Magyarországot.”
Zalaegerszegen Dr Gyimesi Endre, Nagykanizsán Cseresnyés Péter, Keszthelyen Manninger Jenő, Lentiben Pintér László, Zalaszentgróton Vigh László nyert ötven százalék feletti eredménnyel.
Budapest XVI. kerületében a Fidesz–KDNP jelöltje, Kovács Péter a szavazatok 52,86 százalékát szerezte meg 100%-os feldolgozottság mellett, ezzel meg is szerezte az egyéni mandátumot, nem lesz második forduló.
Rogán Antal nagy valószínűséggel már az első fordulóban bejutott a parlamentbe, a 53,46 százalékot kapta meg a szavazatok kilencven százalékos feldogozottságánál. A második helyezett szocialista Steiner Pál csak 20,83 százalékot szerzett. Itt indult Schiffer András is az LMP színeiben, ő 12,39 százalékot szerzett. Ebben a körzetben az MDF-nek is sikerült megelőznie a Jobbikot, Debreczeni József 7,14 százalékot, Hegedűs Lórántné 6,18 százalékot szerzett.
Egyre kevesebben vannak az LMP Bajcsy-Zsilinszky úti központjában, mert a jelöltek, szimpatizánsok nagy része már átment az Instantba. Aki még itt van, arról beszél, hogy az LMP a Jobbiknál jobb eredményt ért el a fővárosban. A 13. egyéni választókörzet LMP-s jelöltje, Erőss Gábor azt mondta, húsz szavazattal előzte meg jobbikos ellenfelét, ezzel a második fordulóba került. Schiffer András még a Bajcsy-központban van, de hamarosan ő is a szórakozóhelyre igyekszik.
A Jókai utcai MSZP-székház karanténszerűen elzárt sajtóközpontjába időről időre leküldik Kovács László volt pártelnök-EU-biztost, aki ilyenkor megismétli Lendvai Ildikó nyilatkozatát arról, hogy gyanús nekik az igazolással szavazók nagy száma, és hogy az MSZP ellenzéki pártként megvédi a demokráciát. Mesterházy Attila, a párt miniszterelnök-jelöltje állítólag Orbán Viktor beszéde után tart sajtótájékoztatót.
A Jobbik jól szerepelt Észak-Magyarországon. Kiskunhalason a jobbikos jelölt a második lett húsz százalék fölötti eredménnyel. Miskolc 1. választókerületében 27,82%-al Egyed Zsolt második lett, és lekörözte az MSZP-s jelöltet is, a többi jobbikos induló Miskolcon a harmadik helyeken végzett. Ózdon kimagasló, 32,07%-os eredménnyel Kisgergely András második lett, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében szintén második helyre futottak be a jobbikosok. Edelényben „csak” harmadik, Szerencsen viszont második helyezett lett indulójuk. Tiszaújvárosban Balla Gergő szintén harminc százalék fölötti eredménnyel (30,58%) lett második.
A hatodik kerületben 97 százalékos feldolgozottságnál a Fidesz–KDNP jelöltje, Illés Zoltán 48,41 százalékkal vezet. Második az MSZP-s Hatvani Csaba 26,55 százalékkal, harmadik az LMP-s Kaszics Bálint 16,62 százalékkal. A jobbikos Cziráki Adorján 8,42 százalékot szerzett. Lesz második forduló.
A Jobbik elnöke szerint sikerült eltakarítani az SZDSZ-t. Ezt minden eddiginél nagyobb üdvrivalgás fogadta. A köszönetnyilvánításokra hangos riariázás volt a válasz. A teremben a Himnusz és a Székely himnusz eléneklését követően azonnal vesszen trianonozás és budaházyzás kezdődött.
Kemény összecsapás volt Csepelen, ahol 1994 óta az MSZP volt hatalmon, és emiatt lesz második forduló: a fideszes Németh Szilárd 43,96 százalékot szerzett, nagyjából tizenöt százalékkal megelőzve az MSZP jelöltjét, Avarkeszi Dezsőt.
Bács-Kiskun megyében csak Kiskunhalason lesz második forduló, ahol a Fidesz–KDNP-s Lukács László elsőkörös mandátumszerzése 0,96 százalékon múlott. Óriási fölénnyel győzött Tiszakécskén Lezsák Sándor (67,3 %), Kunszentmiklóson Balogh József (67 %), Kiskőrösön Font Sándor (majdnem 72 %). A MIÉP szóvivője, Győri Béla Tiszakécskén 0,00 százalékos eredménnyel végzett.
Százszázalékos feldolgozottságnál 46,34 százalékon áll a Fidesz–KNDP jelöltje Rónaszékiné Keresztes Monika Mária. A szocialista Kispál Tibor 25,87 százalékon áll, az LMP-s Csiba Katalin Gyöngyvér 17,47 százalékon, a jobbikos Silhavy Máté Tibor 10,32 százalékon áll. Itt is lesz második forduló.
Riz Levente, a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte meg a fővárosi tizenhatodik kerületében a választást, szerzett mandátumot.
Teljes feldolgozottságnál győzött Németh Zoltán, a Fidesz-KDNP képviselője, de csupán 50,56 százalékkal. Mögötte másodikként futott be Szincsák József (MSZP) 22,63 százalékkal. Ebben a kerületben a korábbi választásokon az MSZP jól ismert politikusa, Lendvai Ildikó indult.
Az Orbán-kormány közelekdési minisztere, Fónagy János vezet a nyolcadik kerületben, 46,11 százalékot kapott. Szabó Zoltán (MSZP) 24,93 százalékot kapott, az LMP-s Moldován László 15,2 százalékot, a jobbikos Pintér Attila 9,58 százalékot. Herényi Károly csak 4,17 százalékot kapott.
A másik szavazókörben már az első fordulóban bejutott Kocsis Máté 53,83 százalékkal. A második helyen a szocialista Komássy Ákos áll 26,73 százalékkal, harmadik a jobbikos Losonc zy Pál 12,17 százalékkal, negyedik Takács Gábor 7,27 százalékkal az MDF-SZDSZ színeiben.
Tizenegy után állt színpadra Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Vörösmarty téri Fidesz választási központban. Mint mondta, "első szavam a köszöneté, soha ennyien nem dolgoztak, imádkoztak Magyországon a változásért. Nagyszerű, történelmi, elsöprő, egyértelmű sikert értünk el. Sokan gondolják, hogy ezt a választást a Fideszt nyerte meg, ez a győzelem azonban az Önöké, ez a győzelem Magyarországé. A magyarok elkezdtek írni egy mondatot, ismét felemelték a fejüket, ítéletet mondtak egy kudarcot vallott korszak felett".
Mint mondta, "a mai napon Magyaroszág polgárai legyőzték a reménytelenséget. Megmutatták, hogy Magyarország egységes és nagy dolgokra képes, munkát, rendet és biztonságot akar, hogy ismét jó magyarnak lenni. Magyarország felemelt fejjel tért vissza a történelem Fő utcájára. A feladat most az, hogy együtt fejezzük be azt a mondatot, amit együtt kezdtünk el írni. Mutassuk meg a világnak, hogy nem egyszeri fellángolás volt, ami történt. Felhőtlen az öröm, óriási a siker, de szívem mélyén pontosan tudom, hogy életem legnagyobb feladata előtt állok. Tudom, hogy ez a feladat megoldható, de ehhez szükségem lesz mindannyiukra. Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!" - fejezte be győzelmi beszédét Orbán Viktor.
Az m1 kicsivel később visszakapcsolt a Vörösmarty térre néhány percre, akkor Orbán Viktor éppen azt mondta, hogy "ma este megtörtént kedves barátaim, ez Magyarország! Pontosan tudom, hogy a választás éjszakája az örömé, és az ünneplésé, és kevéssé a visszafogottságé, de azt kérem, hogy engedje meg nekem mindenki, hogy hadd legyen egy szikár és komoly mondatom. A választási győzelmet ki kell érdemelni, és meg kell tartani. A jövőben szerénység és alázat kell. Mi nem rettenünk vissza a feladattól, de nem érhetünk el sikereket önállóan és egyedül, csak, ha mindig számíthatunk Önökre, számíthatunk rátok".
Ábránk egy koordináta-rendszer, amelynek egyik tengelye a megyékben előállított össztermék egy főre eső értékét mutatja, a másik pedig a Jobbik listás eredményét. Minden pont egy-egy területi listát jelent. Hogy melyiket, azt az egérrel rámutatva tudhatjuk meg. A megyék adataiban egyfajta tendencia látható: a szegényebbekben relatíve több szavazatot kapott a Jobbik. Úgy is mondhatjuk, a pontok (talán a kilógó Budapestet érdemes kihagyni) nagyjából egy olyan egyenes mentén helyezkednek el, amely a bal felső sarokból (sok %-ot kapott a Jobbik, kicsi GDP) halad a jobb alsó (gyenge jobbik, nagyobb GDP) felé.
Mindkét körzetben a Fidesz–KDNP jelöltje vezet az MSZP-s előtt, de ötven százalék alatti eredménnyel: Menczer Erzsébet (43.98%) Orosz Sándort (30.02), Bús Balázs, a kerület polgármestere (49.18) Kiss Lászlót előzi (22.82). A választókörzetekben 1994 óta mindig az MSZP nyert.
A fővárosi tizennyolcadik kerületben két választókörzetet jelöltek ki, mindkettőben lesz második forduló, mert a mindkét helyen ötven százalék alatt maradt az első helyen álló Fidesz–KDNP-s jelölt. A 26. választókörzetben a 49,07 százalékos Kucsák Lászlót a szocialista Simon Gábor követi 37,12 százalékkal, a 27. körzetben a 45,73%-ot szerző Ughy Attilát a 28,8%-os Mester László szocialista politikus követi. A kerület egyébként 1994 óta csak MSZP-s képviselőket adott a parlamentnek.
Morvai Kriszitinát kivéve a teljes Jobbik-vezetés boldogan vesszentrianonozott, a budaházyzásba már a pártelnök és Balczó Zoltán alelnök sem szállt be. A Jobbik tortáját gárdisták őrzik, feltehetőleg a kósza LMP-sektől és a Trianonért felelős nemzetárulóktól.
Vona Gábor beszédét azzal kezdte, hogy a Gyurcsány–Bajnai-korszak utolsó napja pontosan úgy sikerült, mint amilyen az egész korszakuk volt. „Finoman szólva is furcsa, ami történt. A magyar választók joggal dühösek, és érezhetik magukat becsapva, főleg, hogy kiderült, titkos adatbázisokat készítettek róluk.” Ezután elmondta, hogy a Jobbiknak „totális ellenszélben” is sikerült megdupláznia szavazói számát. Ez a jövőre nézve nagyon bíztató, hiszen a párt tud tovább erősödni. „Sokan voltunk akik jobb eredményre számítottunk, hogy megelőzzük sz MSZP-t, ez sikerülhetett is volna, ha a Fidesz és az MSZP nem folytat rágalomhadjáratot ellenünk. A magyar emberek kétharmada pedig jobbikos, csak még nem mindenki tud róla. Azonban számukra is be fogjuk bizonyítani hogy nem szabad hinni a rágalmakban. A magyar társadalom ne a szavakat nézze végre, hanem a tetteket, ne az ő tetteiket, hanem a mieinket.” A pártelnök szerint amit elértek, az nagyon sok, komoly szerepük lesz az országgyűlésben. „Ez a nap, 2010. április11-e a történelemkönyvekbe nemzeti áttörésként fog bevonulni.”
Burány Sándor, az MSZP fővárosi elnöke a tizenkilencedik kerületben 29,47 százalékot szerzett, ez csak a második helyre elegendő, mert a Fidesz–KDNP-s Tarnai Richárd 44,64 százalékot ért el. Lesz második forduló.
Még nem teljes a feldolgozottság a XII. kerületben, de Pokorni Zoltán győzelme biztosra vehető. 98,18 százalékos feldolgozottságnál 55,99 százalékon áll, mögötte második helyen az MSZP-s Katona Tamás futott be. Itt indult volna Hagyó. Az LMP-s Sipos Péter 12,53%-ot, Martinez Gábor, a Jobbik jelöltje 6,02 százalékot szerzett.
A fideszes Bácskai János 50,53 százalékon áll a szavazatok 92 százalékos feldolgozottságánál. Budai Bernadett, az MSZP szóvivője 25,67 százalékot kapott, az LMP-s Csárdi Antal 14,33 százalékot, a jobbikos Kassab Adonis 9,64 százalékot. Itt egyelőre még nem százszázalékos a feldolgozottság.
Az MDF kampánya Bokros Lajosra és a piacbarát program épült, de elsősorban külső körülmények miatt, a kampányban ennek bemutatására kaptak a legkevesebb lehetőséget, mondta Somogyi Zoltán, az MDF kampányfőnöke. Az eredeti tervek szerint egy nyitottabb, nem kizárólag gazdasági programra építő kampányt terveztek, de ezt sem sikerült megvalósítani. Az SZDSZ-szel kötött szövetség politikai döntés volt, amelyet mint nem is párttag, nem kívánt kommentálni, de elismerte, érzékelhető volt, hogy a volt SZDSZ-es szavazók egy része azért nem akar egykori pártjára szavazni, mert az összeállt a fórummal. Kérdésünkre elmondta, hogy a szervezeti felépítésükkel kapcsolatos problémák, hiányosságok is hozzájárulhattak a kudarchoz. Hangsúlyozta, hogy kell néhány nap a hibák feltárására, az eredményük elemzésére, miközben az okok részletezése nélkül azt el kell már most ismerniük, kudarcot vallottak.
A főváros huszadik kerületében Hiller István MSZP-s elnökségi tag, volt oktatási és kulturális miniszter 30,59%-ot szerzett. A fideszes ellenfele, Földesi Gyula 47,93 százalékot ért el. Itt is lesz második forduló.