Nem szántottak, nem arattak

2010.04.25. 23:13
A választás második fordulójában 57 egyéni mandátumért küzdöttek a jelöltek. Úgy tűnt, tíz olyan szoros körzet van, ahol MSZP-s vagy jobbikos győztes lehet. Végül, a dolgok jelenlegi állása szerint, három helyen nem fideszes nyert. Az MSZP-s mozgósításból semmi sem lett, a szocialisták jelöltjei ebben a tíz körzetben tízezerrel kevesebb szavazatot kaptak, mint két hete.

Az 57 még nyitott egyéni választókerületből tíz olyat találtunk, ahol van esély arra, bár igen kevés, hogy ne a Fidesz jelöltje nyerje a választást, írtuk két hete. A tíz körzetből – Budapesten a 16-os, 19-es és 20-as egyéni választókerület, továbbá Tiszavasvári, Vác, Gyöngyös, Kazincbarcika, Ózd, Edelény, valamint az egyik szegedi körzet (a 3-as számú) – a dolgok jelenlegi állása szerint háromban lehet ellenzéki képviselő, kettőben MSZP-s, egyben egy volt fideszes független, tehát csak két helyen tudtak fordítani az első körben vesztésre álló jelöltek.

Noha az MSZP azt ígérte, hogy a két forduló között felszántja az országot, mozgósít, hogy megszerezze azoknak a támogatását is, akik az első fordulóban másokra szavaztak, ebből – ahogyan az a lagymatag két hét alatt, majd vasárnap napközben, a részvételi adatokat látva is sejthető volt – semmi sem valósult meg.

Az MSZP jelöltjei a tíz szoros körzetben két hete 83 077 szavazatot kaptak, most ennél tízezerrel kevesebbet, 73 005-öt. A Fidesz eleve meglévő előnye így még nőni is tudott, miután csak 9494-gyel csökkent a rájuk szavazók száma, tehát a két héttel ezelőtti 110 127 szavazattal szemben most 100 633-at kaptak ezekben a szorosnak gondolt körzetekben (a Fideszre szavazók száma kilenc, az MSZP-re szavazóké tizenkét százalékkal csökkent). A Jobbik-jelöltek a tízből öt körzetben maradtak állva – négy helyen nem jutottak be a második fordulóba, egy helyen visszaléptek –, ők öten szintén tízezer szavazót veszítettek két hét alatt, ami az MSZP-sekénél is nagyobb kudarc.

A szocialisták jelöltjei közül csak Gyöngyösön Magda Sándor és a budapesti 19-es körzetben Szanyi Tibor veszített ötszáznál kevesebb szavazót – és Szanyié még jócskán nőhet is a később feldolgozott szavazókörökben. Ugyanakkor a tiszavasvári jelöltjüktől, Juhász Ferenc volt honvédelmi minisztertől több mint kétezer, az ózdi Tóth Istvántól csaknem kétezer szavazó pártolt el (igaz, ezen a két helyen nem az MSZP-s, hanem a jobbikos jelöltet gondoltuk esélyesnek, hogy legyőzze a fideszest). Szanyi csekély vesztesége a szavazatok arányában tízszázalékos növekedést jelentett, és akár egyéni mandátumot is eredményezhet.

A legnagyobbat rontó Fidesz-jelölt 1767 szavazót veszített, azonban a szegedi körzetben Bohács Zsolt, aki azonban így is nyert, hiába javított ellene hét százalékot saját első fordulós eredményén az MSZP-s Botka László. További hárman buktak ezernél több szavazót, köztük Szalay Péter (Budapest 19), de az ő szavazatainak száma is jelentősen nőhet még.

A szoros körzetekben a Fidesz-jelöltek százalékos támogatottsága kivétel nélkül nőtt a második fordulóra, a legnagyobb mértékben a váci Bábiné Szottfried Gabrielláé (38 százalék alól 52 százalék fölé). A támogatottságát legkevésbé növelő Daher Pierre-t mintegy négy százalékkal választották többen, de ez hatszázzal kevesebb szavazót jelentett, ami elég volt a támogatottságát két és fél ezerrel növelő Molnár Oszkárnak, hogy legyőzze.

A Jobbik sem lehet elégedett: nemcsak tartalékokat nem tudott szerezni, első fordulós támogatottságát sem sikerült megőriznie. Két helyen számíthatott némi eséllyel mandátumra, Tiszavasváriban és Ózdon. Az első fordulóban ezeken a helyeken 32-33 százalékokat kaptak a jelöltjei, nagyjából nyolc százalékkal kevesebbet, mint a fideszesek.

A második fordulóra azonban 1200-1300 szavazattal csökkent a támogatottságuk, bár tény: az sem lett volna elég a mandátumhoz, ha minden támogatójukat megtartják (8400 és 6800 szavazatuk csökkent 7100-ra és 5500-ra, a győztes viszont 9800-at és 8000-et kapott). A legtöbb szavazót a Jobbik-jelöltek közül egyébként Vona Gábor veszítette: a gyöngyösi körzetben induló pártelnökre a 8600 után most csak 5800-an szavaztak.