Válasszon magának kis pártot!
További Választás cikkek
Az április országgyűlési választásokra eddig 28 szervezet vetette magát nyilvántartásba. Az Országos Választási Bizottság listáján a komoly múlttal rendelkező fontos pártok és az ismertebb feltörekvők mellett jónéhány, mára jelentőségét vesztett, valamint számos kisebb, bizonytalan hátterű és támogatottságú szervezet található.
A jelenlegi parlamenti pártok közül már az összes nyilvántartásba vetette magát az OVB-nél. A Fidesz, az MSZP, és az MDF mellett külön regisztrálta magát a Fidesszel közös listán induló KDNP és az MDF-fel összebútorozó SZDSZ is.
Az aktuális pártszimpátia-felmérések alapján biztosan bejut az Országgyűlésbe a Jobbik, így a MIÉP 2002-es fiaskója óta először alkothat parlamenti frakciót nemzeti-radikális párt Magyarországon. Sokkal kérdésesebb, hogy a január végén egy százalék körüli támogatottsággal bíró rendszerkritikus-ökoszociális Lehet Más a Politikának sikerül-e összeszednie az országos lista állításához szükséges kopogtatócédulákat.
A SZEMA-nak nincs pénze
A Szabad Emberek Magyarországért még nem kérte nyilvántartásba vételét az OVB-től. A baloldali liberális pártnak ugyanis, amint az a honlapon olvasható, az igéretek ellenére még nem sikerült elég pénzt szereznie az induláshoz, ezért egyelőre lebegtetik hogy indulnak-e a választáson, és minden szimpatizánstól tízezer forintot kérnek.
Nem jutnak be a parlamentbe, de az ismertebb tömörülései közé tartoznak a korábbi parlamenti pártok, így a Magyar Igazság és Élet Pártja valamint az FKGP is. Az 1998-2002 között országgyűlési frakcióval bíró MIÉP a 2006-os választáson még együtt indult a Jobbikkal, azóta azonban Csurkáék fokozatosan észrevehetetlenné szürkültek Vonáék árnyékában. A frusztráció jelének tűnik, hogy a párt honlapján "a nap kérdése" a Jobbik EP-kampányának forrását firtatja.
Kisgazda pártok
A Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt hosszú ideig fontos, az első világháború előttre visszanyúló történelmi gyökerekkel bíró párt volt. Az FKGP 1990-94 és 1998-2002 között is tagja volt a kormánykoalíciónak, ám részben Orbánék szalámitaktikájának, részben Torgyán József pártelnök sajátos politikai felfogásának köszönhetően a párt előbb a parlamentből, majd a politikai közéletből is kikopott. Az FKGP azóta némi pereskedés árán megszabadult Torgyántól, de korábbi vidéki támogatottságát nem sikerült visszaszereznie.
A választóknak mégsem kell nélkülözniük Torgyán József politikai örökségét, azt a Torgyán-Kisgazda Koalíció ápolja tovább. A pártprogramot értékelő gondolatok között a politikai sorvezetőt keresők például azt olvashatják, hogy "Mária országának tiszta hitvilágát az olajszőkítők, milliárdokat sikkasztó brókerek és postabanki machinátorok, autópályatolvajok rablóerkölcsei váltották fel."
Torgyánéknak az FKGP mellett a Történelmi Szövetség, Kisgazdák-Szociáldemokraták Párt kettősével kell megküzdeniük a kisgazdaszimpatizáns választók kegyeiért. A feladat annál is inkább nehéznek ígérkezik, mert a szövetség honlapján olvasható féloldalas, "Két pogány közt egy hazáért" felcímű pártprogram mindazon állampolgárokat tömörítené, akik "félelemtől és nélkülözéstől mentesen, törvényeinket, a nemzeti hagyományainkat és a magántulajdon elveit tiszteletben tartva kívánnak élni."
Szocdem verziók
A kisgazdákéhoz hasonló másik, jelentős történelmi hagyományokkal bíró pártcsoport a szociáldemokratáké. Szociáldemokrata pártból a már említett Történelmi Szövetség közelebbről beazonosíthatatlan szocdem komponensét leszámítva három is található az OVB listáján. A "történelmi" Szociáldemokrata Párt célkitűzéseiről az elnök újévi leveléből lehet tájékozódni. A széles választói tömegek megszólítása jegyében az SZDP a teljes foglalkoztatás elősegítése és a határőrség visszaállítása mellett egyszerre segítené az alternatív energiaforrások terjedését és építene egy új atomerőművet.
A másik szocdem szereplő a Magyarországi Szociáldemokrata Párt, az élén a milliárdos ipari vállalkozó Kapolyi Lászlóval. A párt a jelek szerint egyelőre nem rukkol ki újdonsággal 2010-re: honlapján egy 2008-as programtervezet (Összefogás egy élhetőbb jövőért) és egy 2003-as program (Emberközpontú modernizáció) olvasható csak. A Kapolyi-féle MSZDP talányos párt, sohasem lehetett tudni, csak a szocialistákat segítő és kormányzásukból így-úgy profitáló fantomszervezetről, vagy szimplán életképtelen, és ezért rendre az MSZP mögé bújó csoportocskáról van-e szó.
"Kőbányai születésű vagyok, akik nem tudják, ez Budapest 10. kerületét takarja. Már a nevében is benne van az a szó, hogy bánya, ami sejteti, hogy nem a Rózsadombhoz, az elithez tartozik" - írja magáról "őszintén" a magyar szociáldemokrácia nagyjai, így Peyer Károly és Kéthly Anna örökségéért küzdő harmadik erő, az Új Szociáldemokrata Néppárt alapító elnöke, Benke Gábor. Az USZNP elnökét az is feljogosítja a szocdem örökségre, hogy gyerekkorából emlékszik azokra a munkásokra akik nagyon sokat meséltek neki "az életről, a megélt és átélt dolgaikról". Ismerte a problémáikat, bajaikat. "Hallottam, hogy mik az álmaik, vágyaik, egyszóval mindent."
"Teljes erőmmel azon leszek, hogy egy gyerekkori célomat és ígéretemet valóra váltsam, miszerint azt akarom, hogy a népem büszke legyen és felnézzen rám" - vall a céljáról meghökkentően őszintén a pártelnök.
Zöld lehetőségek
Az LMP mellett az indulók között még két párt képviseli a zöld gondolatot. Az egyik a Zöldek Pártja, amiről azon kívül, hogy az OVB nyilvántartásba vette és hogy 2002-ben váltak ki a Zöld Demokraták nevű szervezetből, az égvilágon semmit nem lehet tudni. A másik a Zöld Demokraták-Zöld Baloldal-Zöldek Szövetsége csoportosulás, élén a nyáron ügynökgyanúba keveredett Droppa Györggyel. A ZB júniusi EP-listáját Tamás Gáspár Miklós filozófus vezette volna, de nem sikerült megfelelni a formai előírásoknak.
2010-zel kapcsolatban egyik szervezet honlapján sem olvasható érdemi információ. A Zöldek Szövetsége honlapján pontokba foglalt program szerint azonban "természeti (mezőgazdasági) kincseinkre, a szakértelemre, kreativitásra, és munkaszeretetre valamint az összefogásra és az együttdolgozásra" kell építenünk.
Romákat a parlamentbe!
A kisebbségek képviseletét több párt is zászlajára tűzte. A legismertebb a Kolompár Orbán OCÖ-elnök vezette MCF-Roma Összefogás Párt. A nyári EP-választáson a gárdaveszéllyel és a fenyegetettség erősödésével kampányoló párt vonzerejét nem növeli, hogy vezetője ellen jelenleg három büntetőeljárás is zajlik. Riválisa, a Magyarországi Kisebbségek Pártja vezetője, Száva Vince júniusban arról beszélt, hogy szervezetét tömegpárttá kívánja fejleszteni, ez azonban akkor nem sikerült, és most sem látszik rá nagy esély: a szervezetnek nincs programja, listája, és a honlapja sem frissült vagy fél éve. A Liberális Roma Unió Pártról viszont sajnos semmit nem lehet tudni.
Munkát, rendet, kenyeret!
Nem úgy például az Összefogás Pártról, amelynek honlapján a Hitvallás szekcióban talányos pontok hirdetik a stratégiai alapokat. "Garantáljuk a politikai, etnikai, származási és vallási egyenlőségbe vetett hitet" - teszi le a garast a szociális segélyt közmunkához kötő monoki polgármester, Szepessy Zsolt vezette ÖP. Különös ígéreteik között szerepel, hogy "megoldjuk – az oktatás és a gazdaság fejlesztése révén – az egyén felelősségére alapuló érvényesülési lehetőséget." Az ÖP emellett kész megszervezni "az emberek mindennapjainak, a magántulajdonnak és a köztulajdonnak a védelmét", és "az egyének önvédelmi jogainak szélesebb gyakorlását" is biztosítaná.
Igazi kuriózum a Munkáspártból - feltehetőleg a szavazók pontosabb orientálása végett - nemrég Magyar Kommunista Munkáspárttá átnevezett kommunista alternatíva. Gyűjteni! Gyűjteni! Gyűjteni! - szólítanak fel a lenini örökség előtt tisztelegve a Thürmer Gyula örökös elnök vezette kommunisták a kopogtatócédulák gyűjtésére. A honlap látogatóinak ("Közkivánatra!") szovjet filmévaddal és orosz nyelvű verzióval is kedveskedő MKMP érdekes módon az SZDP-hez hasonló energiapolitikát hirdet: újranyitnák a kiaknázható bányákat, de előnyben részesítenék az alternatív energiaforrások felhasználását.
Sajnos semmilyen információ nem áll rendelkezésre a Demokrata Unió és az Igazi Demokraták Klubja nevű szervezetekről. Nem úgy a Magyar Republikánus Politikai Pártról, melyet az Amerikából hazatelepült Szigeti Sándor alapított. AZ MRPP a napokban hozta nyilvánosságra a Szent Korona Tanon alapuló új, az USA közjogi rendszerére emlékeztető alkotmánytervezetét (pdf), amiben az államok szerepét (a magyar szenátusba két-két szenátort választó) megyék töltenék be.
Hit, reményt, szeretet!
Hatalmas lehetőségek kapujában áll a képviselői költségtérítésről népszavazást kezdeményező Seres Mária vezette Civil Mozgalom. Az elitellenes, bázisdemokrata párt (főleg a versenytársakhoz képest) meglepően tartalmas honlappal és kidolgozott programmal rendelkezik. Az erkölcsi megújulás alapját Sereséknél a hit jelenti, de persze nem mindegy hogy milyen: "Minden olyan vallás fontos mely olyan erkölcsi, etikai, életfelfogásbeli tanításokat közöl mely társadalmunk jobbítását, a jelenlegi kifacsarodott értékrend felülírását preferálja, és értéket közvetít. Nem megengedhető viszont olyan egyház támogatása mely irreális fanatizmussal, megtévesztéssel, tagjaikról megszerzett információkkal visszaélve, hívőik kizsákmányolásával valósítja meg üzleti terveit" igazítja el a morális útvesztőben potenciális szavazóit a CM.
"A katicabogarak nagyon jó, természetes rovarirtók. Kedvenc eledelük között ott találhatjuk a levél-, moly- és pajzstetveket, atkákat. Már lárva korukban is igyekeznek hozzájárulni a fenti rovarok irtásához" - vallja a kis- és középvállalatok érdekeit képviselő Vállalkozók Szövetsége a Reformokért honlapjának vezető anyaga, és ezzel valóban csak mélységesen egyet lehet érteni.
A lista végén két egészen különleges politikai képződményt ajánlunk a választók figyelmébe. A Magyarok Egymásért Szövetsége elnöke Földesi-Szabó László volt rendőrtiszt, akit az ügyészség az Egymásért Egy-Másért Alapítvány vezetőjeként milliárdos vám- és adócsalással vádol. A MESZ 195 oldalas programjából Földesi-Szabó teljesítménye előtt meghajolva a harmonikus társadalomra vonatkozó hitvallásból idézünk: "A nemzet felemelkedését segítően, a felbecsülhetetlen magyar szellemi alkotóerő, a mérhetetlen sok tehetség, alkotás, találmány Magyarországon tartása: erkölcsi, társadalmi, anyagi elismerés mellett, profitálva ezekből."
Senki sem vádolhatja majd szószegéssel a nevével összhangban közvetlen részvételi demokráciát hirdető SMS Demokrata Pártot, amikor kormányra kerülve bevallottan "megdöbbentően brutális" lépéseket tesz majd a közbiztonság javítása érdekében. Az sms-demokraták tervei közt szerepel többek közt, hogy a "társadalmi együttélésre képteleneket elkülönítő táborokba zárjuk. A gyilkosokat megöljük. A bűnakadémiaként üzemelő börtönöket átnevelő táborokká alakítjuk, ahol a bűnözőknek elvesszük a kedvét minden további jogsértéstől." Emellett azt is kilátásba helyezték, hogy az "agresszív tahókat" kizárják minden támogatásból, továbbá kiirtják a parlagfüvet, és "csökkentjük a bürokráciát úgy, hogy az ne növekedjen."