Lemondott a pécsi püspök
További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
A katolikus egyházon belül szokatlan lépésre szánta el magát a pécsi püspök: Mayer Mihály lemondott az egyházmegye vezetéséről.
A Püspöki Kar közleményben jelentette be, hogy XVI. Benedek pápa elfogadta Mayer Mihály lemondását a Pécsi Egyházmegye lelkipásztori kormányzásáról. A püspök az Egyházi Törvénykönyv 401. kánon 2. paragrafusára hivatkozott. Az egyházi törvénykönyv vonatkozó része szerint tehát betegség vagy a hivatal betöltését akadályozó "más súlyos ok" áll a lemondás hátterében.
A pápa ezzel egyidejűleg Veres András szombathelyi megyéspüspök urat a Pécsi Egyházmegye sede vacante apostoli kormányzójává nevezte ki.
A katolikus egyház püspökökre vonatkozó szabályai szerint a 70 éves Mayer Mihálynak még öt éve lett volna hivatalában. A püspököknek ugyanis 75. életévük betöltése után kell benyújtani lemondásukat a pápához, aki személyes mérlegelés után dönt, mikor nevezi ki az utódot.
A Mayer vezetése alatt álló egyházmegye gazdálkodását és pénzügyeit a rendőrség vizsgálja, miután az elmúlt hónapokban több feljelentés is érkezett a hatóságokhoz. Az első feljelentésről az Index adott hírt október végén. Akkor mintegy 40 rendbeli bejelentés érkezett a rendőrségre, amelyek a gazdasági visszaélések gyanúja mellett felvetették azt is, hogy a püspökségen szexuális visszaélések is történtek.
Tény, hogy a feljelentésben Mayer Mihály mellett szereplő gazdasági vezetőt, Wolf Gyulát az elmúlt hónapokban csendben visszavonták felelős pozícióiból. Mayer regnálása alatt Wolf volt az egyházmegye valódi főnöke, nemcsak a püspökség gazdasági igazgatói posztját töltötte be, hanem ügyvezetője és társtulajdonosa volt az egyházmegye gazdasági ügyeit bonyolító Fény Kft.-nek is. A pécsi botrány kirobbanása óta Wolf kerülte a nyilvánosságot, és elvesztette tisztségeit is, sőt neve eltűnt az egyházmegye papi nyilvántartásából is.
Utoljára a cölibátus megtörése miatt mondott le püspök
2007 márciusában Szabó Tamás tábori püspök az Egyházi Törvénykönyv ugyanazon pontjára hivatkozva, mint most Mayer Mihály, lemondott hivataláról. Kiderült, hogy a püspök által felvázolt személyes indíték házasulási szándéka volt.
Néhány hónapja mondott le Ladocsi Gáspár az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye segédpüspöki hivataláról. Az életviteli problémákkal küzdő főpap, aki korábban szintén tábori püspök volt, a visszalépést az Egyházi Törvénykönyv 411. és 401. kánonjának 2. paragrafusával indokolta.