Az LMP közkegyelmet adna a 2006-os események résztvevőinek
Szabó Tímea és Schiffer András hétfőn benyújtott törvényjavaslatukban kitérnek arra is, hogy a közkegyelem nem vonatkozna azokra, akik fegyveresen vagy felfegyverkezve támadtak hivatalos személyekre.
A közkegyelemben részesülők mentesülnének a büntetés végrehajtása, illetve a büntetett előéletből fakadó hátrányok alól.
Az első fokon eljáró bíróság a javaslat szerint legkésőbb október 23-ig nyilvánítaná semmisnek korábbi határozatát, míg az ügyészség ugyancsak október 23-ig megszüntetné a folyamatban lévő eljárásokat.
Indoklásukban azt írják, hogy a fideszes Balsai István által benyújtott, a 2006 őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról szóló, úgynevezett semmiségi törvényjavaslat teljességgel elfogadhatatlan módon érintené a jogrendszert.
Az LMP-s politikusok úgy látják, hogy az a javaslat ellenkezik a hatalmi ágak elválasztásának alapelvével, mert a törvényhozás kötelezné a bíróságot, hogy mondja ki a saját ítéletének a semmisségét. Felhívják a figyelmet, hogy az közokiratokat és tanúvallomásokat minősítene utólag, mérlegelés nélkül törvénysértőnek, "ami mind a bíróság, mind a rendőrség valamennyi későbbi nyilatkozatába vetett bizalmat rombolná".
Úgy összegeznek: a törvényhozásnak alkotmányos joga, hogy közkegyelmet hirdessen. A kegyelem kivételes jellegénél fogva nem érinti a bíróságok jogkörét, nem bírálja felül a bíróság ítélkezését, csak azt mondja ki, hogy a "társadalom képviselete le kívánja zárni a felelősségre vonás és a büntetés korszakát".