Miért tiltsák be a dohányzást? És miért ne?
További Belföld cikkek
- Itt a minisztérium bejelentése, gyökeres változás jön az egészségügyben
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Egyelőre csak törvényjavaslatról van szó, de ha az Országgyűlés elfogadja, júliustól betilthatják a dohányzást a kocsmákban, munkahelyeken, közintézményekben, klubokban, vonatokon. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a javaslatról, felsorakoztattunk néhány tényt az aktív és a passzív dohányzásról, összeszedtük az érveket a dohányzás betiltása mellett és ellene is.
Akár már júliustól megtilthatják a dohányzást szinte minden zárt helyen. Az Országgyűléshez benyújtott törvényjavaslat (pdf) néhány kivételtől eltekintve külön dohányzásra kijelölt helyet sem engedélyez zárt térben, sőt van, ahol a szabadban sem. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, az egyes menüpontokra kattintva bogarászhatnak az információk között.
A törvényjavaslat
- Munkahelyeken, szórakozóhelyeken, közintézményekben, éttermekben, koncerteken, egyéb rendezvényeken zárt helyen nem jelölhető ki dohányzóhely, ahogy vonaton sem.
- A legtöbb helyen csak nyílt légtérben jelölhető ki dohányzóhely, de ez nem lehet a közforgalmú intézmény (kocsma, hivatal, közintézmény) bejáratától számított 5 méteres távolságon belül.
- Nyílt helyen sem jelölhető ki dohányzóhely iskolákban, közoktatási intézményekben, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben, kórházakban és más egészségügyi szolgáltatóknál, kivéve a pszichiátriai intézményeket (ezekben lehet zárt helyen is dohányzóhely).
- A javaslat nem tiltja a dohányzást kerthelyiségekben, szabadtéri szórakozóhelyeken.
- Dohányzóhely kijelölése nélkül is rá lehet gyújtani a szállodák, panziók dohányzó szobáiban, illetve a dohánytermékek kereskedelmi bemutatására szervezett rendezvényen.
- A cigisdobozok előlapján csak “A dohányzás halált okozhat” felirat szerepelhet, a hátlapon az eddigi 40 százalék helyett a felület 50 százalékán fényképből vagy illusztrációból és szövegből álló kombinált figyelmeztetésnek kell lennie.
- A tiltott helyen dohányzásért kiszabható bírság összege 20 ezerről 30 ezer forintra emelkedik.
- A beszedett bírság 50 százalékát az egészségügyi tárca kapja meg, az összeget egészségfejlesztési célra, dohányzásmegelőzésre lehet fordítani. A bírság 25 százalékát a bírságot kiszabó ÁNTSZ kapja.
- Önkormányzatok helyi rendeletben korlátozhatják a dohányzást a közterületeken is.
Tények
- A világon évente ötmillió ember hal meg a dohányzás miatt.
- Magyarországon évente közel harmincezer ember hal meg a dohányzás miatt.
- A tüdőrák 90 százaléka a dohányzás számlájára írható. Magyarország világelső a tüdőrák-halálozásban.
- Az idült légúti betegségekben bekövetkező halálozás 80 százaléka, az összes rosszindulatú daganatos halálozás egyharmada, a szív- és érrendszeri halálozás negyede hozható összefüggésbe a dohányzással.
- Magyarországon a lakosság 38 százaléka dohányzik. 15 százalék korábban dohányzott, de már leszokott. Csak a lakosság 47 százaléka nem dohányzott még életében.
- A dohányzás elterjedtségében 27 EU-országgal összehasonlítva Magyarország a legrosszabb helyek egyikén áll, 25. a listán.
- Az elmúlt 40 évben az egy főre eső cigarettafogyasztás 163 százalékkal emelkedett.
- A dohányipari vállalatok 2008-ban összesen 271 milliárd forint jövedéki adót, valamint 77 milliárd forint áfát fizettek be a költségvetésbe, amely annak összesen a 2,5 százalékát adta.
- A környezeti dohányfüstöt a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (WHO International Agency for Research on Cancer) 2002-ben az emberre ismerten rákkeltő hatású anyagnak minősítette.
- A dohányfüst több mint 4 ezer vegyi anyagot tartalmaz, amelyek közül 100-nál is több mérgező, több mint 50 rákkeltő.
- A cigarettázáskor főfüst (cigaretta szívásakor beszívott füst) és a mellékfüst (a cigaretta szívási szünetében keletkező és közvetlenül a levegőbe kerülő füst) keletkezik. A mellékfüstben nagyobb mennyiségben mutathatók ki az egészségkárosító elemek (ingeranyagok, toxikus anyagok, rákkeltő anyagok).
- A passzív dohányzás évente 79 ezer európai állampolgár halálát okozza, Magyarországon 3000 emberét.
- Ha egy nemdohányzó ember nyolc órát van zárt, cigarettafüstös helyen, a szénmonoxid-hemoglobin szintje olyan magas, mintha 5 cigarettát szívott volna el. A vizelet- és nyál nikotinkoncentrációja a gyengébb dohányosok körében mért szinttel azonos.
- Ha valaki olyan helyen dolgozik, ahol folyamatosan passzív dohányzásnak van kitéve, az olyan, mintha napi 10 cigarettát szívna el.
Érvek
- A dohányosok is kevesebbet cigarettáznak, ha zárt helyen tilos rágyújtani.
- Lehet, hogy a tiltás miatt a dohányosok egy része nem megy szórakozóhelyre, helyettük viszont elmennek azok, akik eddig a füst miatt nem jártak.
- A kocsmákban dolgozó személyzet mentesül az állandó passzív dohányzás által okozott ártalomtól.
- A rákos halálozások egyharmada pusztán a dohányzás kiküszöbölésével megelőzhető lenne.
- Ha kevesebben dohányoznak vagy kevesebb embert ér cigarettafüst, csökkenthetők a dohányzás miatti megbetegedések kezelésére fordított magas ápolási és gyógyszerkiadások. Erre Magyarország nemzeti össztermékének (GDP) 1,5-2 százaléka megy el évente.
- Közgazdasági elemzések szerint a dohányzás által okozott közvetlen és közvetett költségek jelentősen meghaladják a dohányzásból származó jövedelmeket.
- Írországban 2005-ben mintegy tíz százalékkal csökkent az infarktusok száma egy évvel azután, hogy a munkahelyeken az egész országban betiltották a dohányzást.
Ellenérvek
- Csökkenhet a vendéglátóipar forgalma, emiatt munkahelyek szűnhetnek meg.
- Sokan fognak a kocsmák, intézmények bejárata közelében dohányozni.
- Csökkenhet a költségvetés jövedéki adó és áfa bevétele.
- Sok helyen áldoztak jelentős pénzt arra, hogy elkülönített, dohányzó és nem dohányzó helyiségeket alakítsanak ki. Ez most fölöslegessé válik.
- Egészségre ártalmas az alkohol, a kipufogógáz, sok élelmiszer és még sok minden más is. Tiltsák be ezeket is?
- Ha ki lehet jelölni dohányzóhelyeken zárt térben, meg lehet védeni a nemdohányzókat és a dohányosok is jól érzik magukat.