Sérülhetnek a reptéri utasok jogai

2011.04.06. 15:22 Módosítva: 2011.04.06. 20:04
Szabó Máté ombudsman szerint sérülhetnek a reptéri utasok és a munkavállalók jogai a biztonsági átvizsgálásnál. Álláspontja szerint az emberi méltóság alkotmányos jogát sérti például az, ha a ruházat átvizsgálását nem azonos nemű személy végzi.

Az Országgyűlési Biztos Hivatala szerdai közleményében ismerteti: az ombudsman arra számít, hogy a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren átadott új utasforgalmi területek alkalmasak lehetnek a korábbi vizsgálatában feltárt alapjogi visszásságok egy részének orvoslására. Ugyanakkor Szabó Máté a kormányhoz és a repülőtér üzemeltetőjéhez is fordult az utasok és a repülőtéri munkavállalók biztonsági ellenőrzésének szabályozása, valamint az átvizsgálás körülményeinek javítása érdekében.

Az állampolgári jogok biztosának munkatársai - több száz panaszos közös beadványa nyomán - több alkalommal is előzetes bejelentés nélkül győződtek meg a repülőtéri biztonsági átvizsgálások végrehajtásának módjáról. Tapasztalataik nem minden esetben támasztották alá a repülőteret működtető Budapest Airport Zrt.-től kapott tájékoztatást. Nem volt ugyanis kizárható, hogy a biztonsági ellenőrzések során sérült a megalázó bánásmód tilalma, az emberi méltóság - áll a közleményben.

Szabó Máté a BA Zrt.-től kapott tájékoztatásban "megdöbbenéssel olvasta", hogy "ruházat átvizsgálás során nem kell biztosítani, hogy csak az utas és a vele azonos nemű ellenőr legyen jelen, tehát a folyamatot mások ne láthassák. A repülőtér üzemeltetője ezek szerint nem lát kivetnivalót abban, hogy ellentétes nemű személyek vizsgálhassák át a nadrágkorcot, a lábközt, a hónaljat, a nyakat, és a melltájékot is - írja. Ez azonban Magyarországon a hatósági eljárásokban kifejezetten tiltott - hívja fel a figyelmet.

Az ombudsman vizsgálata megállapította, hogy az utasbiztonsági ellenőrzések és – amint arra egy szakszervezet panasza is rávilágított – a repülőtéri munkavállalók biztonsági ellenőrzései esetenként jelentősen elhúzódtak, torlódásokat okoztak. Ez az utasforgalomban a helyi adottságokkal részben magyarázható volt, azonban a munkavállalók 20-30 perces várakozásának nem lehet megalapozott indoka Szabó Máté szerint.

A SkyCourt az utasok kezelésével kapcsolatos problémára remélhetőleg megnyugtató választ ad, azonban az, hogy a munkavállalók beléptetésük során esetenként szabad téren kénytelenek várakozni, továbbra sem szünteti meg az emberi méltósághoz való jog sérülésének veszélyét.

Az ombudsman arra is felhívja a figyelmet, hogy a biztonsági ellenőrök azonosíthatóságát ugyanúgy kell megoldani, mint a rendőrökét.

Elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy az érintetteket nem tájékoztatják az átvizsgálás módjával összefüggő sérelmeikkel kapcsolatos panasztétel lehetőségéről.

Szabó Máté mindezek miatt felkérte a kormányt, fontolja meg, hogy az Európai Unió hatáskörrel rendelkező szerveinél kezdeményezi a légi utasok alapjogi védelmének biztosításához elengedhetetlen szabályok megalkotását, továbbá intézkedjen a hiányzó garanciális szabályok megalkotásáról. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a vizsgálatban feltárt problémák megoldására ajánlásokat fogalmazott meg a repülőtér üzemeltetőjének, valamint az érintett minisztereknek is.

A BA Zrt. úgy reagált: a repülőtéri biztonsági ellenőrzés alapvetően nem emberi jogi, hanem biztonsági kérdés, amelynek minden, akár legapróbb részletét is az Európai Unió (EU) írja elő a tagországok repülőterei, illetve a biztonsági ellenőrzést végző szolgálatok számára; a BA biztonsági területein dolgozók szigorúan az EU előírásai szerint végzik munkájukat.

Hardy Mihály, a vállalati kapcsolatok igazgató közlemény úgy fogalmaz: "az ombudsman alapjaiban érti félre" a biztonsági ellenőrzés menetét, akár az utasbiztonsági folyosóról, akár a reptéri dolgozók ellenőrzéséről van szó. A ruházat átvizsgálást mindig azonos nemű biztonsági dolgozó végzi, soha nem fordulhat elő és nem is fordult elő, hogy ellenkező nemű ellenőr vizsgálta volna át a ruházatot - hangsúlyozta közleményében.