- Belföld
- időközi parlamenti választás
- püspökladány
- bodó sándor
- bangóné borbély ildikó
- kocsány józsef
- rigán istván
2000 óta nem nyert időközi választást az MSZP
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
- Deutsch Tamás: Mintegy 3,4 milliárd forintnyi kórházfejlesztés valósul meg Budapesten
Ha létezik előre lefutott időközi országgyűlési választás, akkor a püspökladányi minden bizonnyal az. A két héttel ezelőtti első fordulóban a Jobbik, az MSZP és az LMP jelöltjére összesen nem szavaztak annyian, mint a győztes Fideszére.
A szabályok miatt azonban a fideszes Bodó Sándor nem lehetett még képviselő, mivel az első fordulóban legalább 50 százalékosnak kell lennie a részvételnek, viszont csak a szavazásra jogosultak 28 százaléka vett részt az autóbalesetben elhunyt fideszes Arnóth Sándor megüresedett helyére kiírt választáson. (A második fordulóban elég a 25 százalék is.)
Talán nem véletlen, hogy a szintén Hajdú-Bihar megyei fideszes Kósa Lajosnak és a KDNP-s Pálffy Istvánnak éppen most jutott eszébe egyéni képviselői indítványt beterjeszteni az időközi országgyűlési választás érvényességének és eredményességének módosításáról. (Ez az indítvány értelemszerűen a mostani választást nem érinti.)
Ha az indítványt a parlament elfogadja, akkor a jövőben már az első fordulóban képviselő lenne az a jelölt, aki – részvételtől függetlenül – megkapja az érvényes szavazatok több mint felét. (Vagyis ezzel a szabállyal Bodó már most országgyűlési képviselőnek mondhatná magát.) A második fordulóban már csak azok indulhatnának, akik legalább 15 százalékot értek el, kivéve ha csak két vagy három jelölt indult, valamint megszűnne a 25 százalékos küszöb.
A legtöbb, kétezres években rendezett időközi országgyűlési választáson megspórolható lett volna a második forduló, mivel a fideszes jelöltek már az első fordulóban 50 százalék fölötti eredményt értek el. 2009-ben Csornán például Gyopáros Alpár 72,85 százalékot, Kővári János Pécsen pedig 84 százalékot kapott.
Az időközi választás amúgy is a Fidesz terepe; a nyolcéves szocialista kormányzás alatt az MSZP a kilenc időközi választásból egyet sem tudott nyerni. Az utolsó győzelmet 2000-ben Székesfehérváron aratta Molnár Albert.
A győzelemre Püspökladányban sincs esélye az MSZP-nek. Bodó Sándor 52 százalékkal nyerte az első fordulót előtt. A szocialista Bangóné Borbély Ildikó 15,7 százalékot kapott. Jóval nagyobb volt a támogatottsága a jobbikos Rigán Istvánnak (27 százalék), míg az LMP-s Kocsány József a szavazatok 3,6 százalékát kapta.
Az első forduló eredményéből ítélve a hajdú-bihari közgyűlési elnök, sárrétudvari polgármester Bodó ellenfele egyedül a részvételi arány lesz.
Ellenfelei közül Bangóné Borbély Ildikónak a legérdekesebb a politikai előélete. A Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalíció tavaly őszi zászlóbontásánál arról beszélt, milyen jó lenne szexinek látni az MSZP-t. 2009-ig egy vidékfejlesztési pénzek elosztásáért felelős nonprofit kft.-t vezetett, az ott elkövetett szabálytalanságok miatt a közelmúltban tanúként hallgatták ki a hatóságok, 2004-ben pedig a kettős állampolgárságról és a kórházprivatizációról szóló népszavazáson az MSZP egyik plakátarca volt.
A jobbikos jelöltről mindössze annyi mondható el, hogy forgalmi vizsgabiztos a MÁV-nál, az LMP-s pedig geográfus, még csak 24 éves.