Az összes szavazáson résztvevő tagállam (legfeljebb 193-an lehetnek) kétharmadának támogatása kell a BT-tagsághoz. Addig ismétlik majd a szavazásokat, ameddig valamelyik ország meg nem kapja ezt az elsöprő támogatást.
Magyarország sikertelenül pályázott az ENSZ Biztonsági Tanácsába tagnak. A Kelet-Európának járó helyre három ország pályázott, közülük Azerbajdzsán kapta a legtöbb, 74 szavazatot. Második Szlovénia 67 szavazattal, mi 52 szavazatot kaptunk. Az első kettő ment tovább a második fordulóba. Régiónként külön szavazólapok voltak, de összességében Marokkó bizonyult a világ kedvencének, a 193 tagállamból 155 támogatta BT-tagságát. Magyarországnál kevesebb voksot egyetlen BT-tagságra pályázó ország sem kapott.
Pénteken tölti fel az ENSZ a Biztonsági Tanács megüresedő helyeit, Magyarország is pályázott. A kelet-európai régió helyéért Szlovéniával és Azerbajdzsánnal versenyez. Addig szavaznak a tagállamok újra meg újra, ameddig az egyik jelölt kétharmados többséget nem kap. A Biztonsági Tanács dönthet embargókról és háború indításáról is.
Az ENSZ közgyűlésének webkamerája a legszélesebb nyilvánosság előtt mutatja a titkos szavazást.
Kelet-Európának egy helye van az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Az elmúlt két évben ez Bosznia-Hercegovináé volt. A következő két évre Magyarország mellett Szlovénia és Azerbajdzsán pályázott.
Az összes szavazáson résztvevő tagállam (legfeljebb 193-an lehetnek) kétharmadának támogatása kell a BT-tagsághoz. Addig ismétlik majd a szavazásokat, ameddig valamelyik ország meg nem kapja ezt az elsöprő támogatást.
Ugyan Németh Zsolt külügyi államtitkár kedden arról beszélt a külügyi bizottság ülésén, hogy csak a 2010-es választások után indult be a magyar kampány a BT-helyért, az indulásról a döntést még a Gyurcsány-kormány hozta meg.
Göncz Kinga akkori külügyminiszter 2007 októberében jelezte az ENSZ közgyűlésén, hogy akarjuk ezt a helyet.
Az összes ENSZ-tagállam kormányához eljuttatta valahogy Magyarország az elmúlt másfél évben az üzenetet: szeretnénk a BT tagja lenni. Bármilyen konferencián, diplomáciai rendezvényen volt magyar diplomata, ezt szóba kellett hoznia.
Németh Zsolt külügyi államtitkár kedden arról beszélt a parlament külügyi bizottságának, hogy nem is a BT-tagság, hanem az oda vezető út nekünk a legfontosabb. Hogy Magyarországot észrevegyék a nagyvilágban. És erre nagyon jó volt a magyar kampány.
A tíz nem állandó BT-tag közül ötnek jár le január elsején a mandátuma. A kelet-európai helyen kívül most szavaznak az egyik latin-amerikai, két afrikai és egy ázsiai helyről is.
Tekintve hogy egyedül pályzik a latin-amerikai helyre.
Az egyik BT-ből távozó ország az afrikai Gabon. Ettől függetlenül Gabon hadserege így toboroz újoncokat:
A leggyengébb minden körben kiesik, de legalább kettő jelöltnek kell maradnia egy helyre. Ha három körben sem kap egyik ország sem kétharmadot, akkor újra lehet jelöltet állítani, újabb három kör jön, és így tovább. New Yorkban csak délelőtt tíz van, van idő szavazgatni.
Az A szavazólap Ázsia és Afrika jelöltjeinek van.
A B szavazólap Kelet-Európának.
A C szavazólap Latin-Amerikának.
Az ENSZ közgyűlésének helyt adó terem közepén fából készült urnák állnak. Oda kell bedobni a három szavazólapot a diplomatáknak.
A faládákat körbe viszik elegáns személyek a teremben, a diplomaták ülve szavazhatnak. Románia pont most szavazott! Kár, hogy titkos a voksolás, így sose tudjuk meg, hogy kire.
1991 őszén már megynertünk egy ilyen szavazást, és 1992-93-ban Magyarország BT-tag volt. Megszavaztunk egy csomó szankciót a széteső Jugoszlávia ellen.
Az egyik afrikai helyre Togo pályázik, mégpedig jó eséllyel, mert a másik afrikai hely idén egy arab országnak jár. Az ország nevével így viccel a rockélet: Pogo in Togo :)))))))
Az első körnek vége, most kezdenek számolni.
A magyar kampány keretében egy csomó apró csendes-óceáni szigettel felvettük a diplomáciai kapcsolatot. Itt minden ország szavazata ugyanannyit ér, Vanuatu és Nauru együtt többet ér mint egész Oroszország.
Bizony, volt magyar diplomata még az afrikai országok nagy találkozóján is. Hogy ott is mondjuk: BT-tagok akarunk lenni!
Libanon helyére Kirgizisztán és Pakisztán jelentkezett. Eredetileg a Fidzsi-Szigetek is, de őket Pakisztán lebeszélte.
Pakisztán azért is akarhatja nagyon a helyet, mert régi ellensége, India, még egy évig BT-tag lesz.
Togo mellett a másik afrikai helyre Mauritánia és Marokkó pályázott.
A magyar kampány egyik kulcsfigurája volt a jónevű család leszármazottja. A karibi térségben sokat terjesztette, hogy Magyarország remek BT-tag lenne.
Mint jeleztük, Habsburg György többek között a karibi világban küzdött most hazánkért. Szerencsére őt nem úgy fogadták mint Miksa nevű ősét Mexikóban. Ő Ferenc József öccse volt, és sajnos kivégezték, miután mexikói császárrá koronáztatta magát. :(
Erdős volt a magyar ENSZ-nagykövet, amikor utoljára BT-tagok voltunk. Szerinte Azerbajdzsán lesz a befutó. Még azt is mondta, hogy "biztos vagyok benne, hogy a szomszédságunkban nem nagyon találunk olyan országot, aki ránk szavazna". A poszt címére kattintva elolvashatja Erdős fekete jóslatát.
Az ENSZ BT öt állandó tagjának vétójoga van. Ezzel a legtöbbször a Szovjetunió élt a testület történetében. 1946-65 között több mint százszor vétóztak, ami már önmagában több, mint az USA összes vétója a kezdetektől napjainkig.
A trend közben persze megfordult. A 21. század legtöbbször vétózó BT-tagja az USA lett.
Itt is a brazilok a legmenőbbek. A nem állandó BT-tagok közül Brazília volt a legtöbbször ott a testületben. Ez húsz évet jelent! Most is ott vannak, csak januárban lejár a mandátumuk.
Ugyanis van még egy ország, aminek nincs állandó tagsága, de már húsz évet lehúzott a BT-ben. Ez pedig Japán!
Kelet-Európát a legtöbbször Lengyelország képviselte a BT-ben. Összesen kilenc évig. Képzeletbeli dobogónk második fokára két ország is állhat, ők egyaránt hét évet húztak le az elitklubban. Az egyik Románia, a másik pedig egy már kimúlt államalakulat, Jugoszlávia, ami annyira népszerű volt el nem kötelezettként a világban, hogy még posztumusz is ilyen előkelő helyen áll a listán.
Bulgáriáé a bronz (hat év).
Nekünk négy év jutott. 1967-68 és 1992-93.
1984-85-ben a Kelet-Európának járó helyet az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság töltötte be a BT-ben. Miközben a Szovjetuniónak ott volt az állandó mandátuma.
Az USA bezzeg soha nem indította önállóan Utah-ot a BT-tagságért.
"A jogállamiság elve és a hagyományos társadalmi érték összeegyeztetése" - ez az első célunk.