További Belföld cikkek
- Vádat emeltek egy karddal az élettársára támadó férfi ellen Nyíregyházán
- Szegeden is tüntettek a gyülekezési törvény módosítása ellen
- Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
- Otthoni programokra ösztönöz a vasárnap időjárása
- Fél kiló marihuánával bukott le egy sofőr a VI. kerületben, őrizetbe vették
Elsőként egyből az MSZP megalakulására, ami ugyan szigorúan véve a rendszerváltás előtt, de lényegében annak részeként történt meg, meglehetősen sajátos körülmények között. A dolog akkor is a platformosodással kezdődött, melynek eredményeként az MSZMP 1989 októberi XIV. kongresszusán az addigra már négy tagú elnökség három reformere, Németh Miklós, Nyers Rezső és Pozsgay Imre elvitte a párt vagyonát, de hátrahagyta a nevét, az ideológiáját és a tagságát. Az MSZP új pártként alapult meg, a tagoknak nyilatkozniuk is kellett a belépésről, kongresszusukat is I.-nek nevezték, mégis örökölték az utódpártiságot. A hátrahagyott MSZMP aztán decemberben folytatta XIV. kongresszusát az elnökség negyedik tagjával, Grósz Károllyal az élén.
Az MSZP azóta minden választáson bejutott a parlamentbe és háromszor is megnyerte azt. Az időközben nevet váltott és tovább osztódott - az MSZMP nevet a legújabb szakadárok vitték tovább - Munkáspártnak egyszer sem sikerült bejutni a parlamentbe, bár 1990-ben és 94-ben is közel jártak az akkor még 4 százalékos parlamenti küszöbhöz, de mire 4 százalék fölé növelték támogatottságukat, a bejutási küszöböt éppen miattuk 5 százalékra emelték. 1998 óta a pártnak nincs reális esélye a parlamentbe jutásra, a legutóbbi választáson már el sem tudott indulni.

A szakítás bajnokai
1989-ben nem csak az állampárt szakadt, hanem az egy évvel korábban újjáalakult kisgazdapárt is, bár a szakadár nemzeti kisgazdákra legfeljebb emiatt emlékszik a történelem, további sorsuk lényegtelen. Az FKgP viszont rögtön a nyertesek közé lépett az első választások után, az MDF-fel és a KDNP-vel koalícióban kormányozhattak, egészen a következő pártszakadásig, ami olyan jól sikerült, hogy egy szuszra felsorolni sem lehet a hét utódszervezet nevét. Nem is baj, mert a hétből hat további sorsa lényegtelen, míg a legendás Torgyán doktor vezetése alatt maradt, frakcióalapításra sem elég maroknyi képviselő 1992-re a legnépszerűbb magyarországi párttá és a következő választások nagy esélyesévé tette az FKgP-t. De patakvér ide, harag napja oda, 1994 súlyos kudarc volt, 7,88 százalékkal törpe kisebbségbe szorult a párt. Ennek ellenére a párttörténet legbékésebb évei következtek, melynek végén Torgyán lepaktált Orbánnal és a Nagy Második Fordulós Visszaléptetéssel hatalomba segítette. Négy miniszteri tárca lett a jutalma, de inkább a végzete. A kisgazda miniszterek inkompetenciája és a Fidesz a jobboldalt egy táborba terelni kívánó igyekezete 2001-ben tömeges és kölcsönös kizárásokban és tagfelfüggesztésekben manifesztálódó, látványos véghez vezetett, ami óta a kisgazdák - bár a Fideszben tagozatként tovább élnek - önálló életképes entitásként megszűntek létezni.
Fenntartják a létezés látszatát
Nem kevésbé zaklatott a másik történelmi párt, a kereszténydemokraták történelme. Az 1989-90-ben újjászervezett párt az SZDSZ ellenkezése ellenére, Szabad György támogatásával csatlakozhatott a demokratikus ellenzékhez, majd az első szabad választás után az MDF-fel és a kisgazdákkal koalícióban kormányra is került. A darabjaira hulló kisgazdapárttal és az MDF-fel szemben a következő választásokon javítani tudott eredményén, hiába működött eddigre gyakorlatilag az MDF szatellitjeként. Talán a siker szállt a fejébe Giczy Györgynek, aki 1995-ös elnökké választása után önállósági politikába kezdett, ami aztán szakadáshoz vezetett.

A frakcióvezető, Isépy Tamás eltávolodott a MIÉP felé nyitó Giczytől, ami bírósági végzésre összehívott kongresszusokhoz, kizárásokhoz, végül a frakció és gyakorlatilag a párt megszűnéséhez vezetett. A szakadárok MKDSZ néven szervezték újjá magukat, hogy egyből felszippantsa őket a Fidesz. A megszűnt KDNP-t végül ők alapították újra újjá 2002-ben, de mert valamennyien a Fidesz képviselői voltak, a párt azonnal felolvadt a Fidesszel kötött párt- és frakciószövetségben. A látszat érdekében a Fidesz hajlamos úgy tenni, mintha a kereszténydemokraták önállóak lennének, akik úgy tűnik, ezt néha komolyan el is hiszik.
Ellenzékben és kormányon is osztódtak
A kisgazdákéhoz foghatóan viharos sorsa csak az első szabad választásokon nyertes MDF-nek van. 1993-ig hozzávetőleg minden rendben volt, ám ekkor a neves drámaíró és antiszemita, Csurka István egy dolgozattal gyarapította írói munkásságát, aminek jutalma kizárás és pártszakadás volt. Csurka megalapította a MIÉP-et, a vele együtt kizárt Zacsek Gyula, az MDF-piacok atyja pedig a Magyar Piacpártot. Előbbi 1998-ban még a parlamentbe is bejutott a teljes eljelentéktelenedés előtt, utóbbi azonnal jelentéktelenként kezdte karrierjét.

A szakadások és a kormányzás megviselte az MDF-et, ami 1994-ben 12,03 százalékot szerezve szorult ellenzékbe. Ez sem akadályozta meg azonban a további osztódást. 1996-ban a lakitelkista Lezsák Sándor elnökké választásában csúcsosodott ki a radikálisok és a mérsékeltek konfliktusa, ami után a mérsékelteknek nem volt maradásuk. Szabó Iván vezetésével megalapították az MDNP-t, ami aztán hiába udvarolt a Fidesznek, Orbán Lezsákot választotta. Az MDNP önállóan egyszer sem mérette meg magát a választásokon, végül 2005-ben egyesült újra az immár Dávid Ibolya vezette MDF-fel, ami eddigre túl volt még egy szakításon.
Lezsák vezetésével az MDF 1998-ban gyakorlatilag integrálódott a Fideszbe, az együttműködés eredménye 17 képviselői hely és egy miniszteri poszt volt, amit Dávid Ibolya kapott. A hirig 1999-ben indult újra, amikor is a lakitelkistákkal szemben, a volt miniszterelnök támogatásával Dávid Ibolyát választották pártelnöknek, aki egyrészt népszerű volt, másrészt kezelhetőbbnek tűnt. Dávid a várakozásokkal szemben viszont nem simult, hanem élezett, önállósodni próbált. 2001 nyarára azonban már nyilvánvalóvá vált, hogy önállóan kevés az esély a túlélésre, így végül mégis a Fidesszel közösen indultak a 2002-es választásokon, ahol a vereség ellenére növelni tudták képviselőik számát, 24 fővel alakíthattak önálló frakciót.
Mindhiába, a siker nem szegte válókedvüket. A konfliktust itt is a platformosodás vezette fel - ami a szocialisták mellett az MDF-nek is kedvenc hobbija volt - Lezsákot és Lakitelek-munkacsoportját 2004 novemberében zárták ki. Lezsákékat felszippantotta a Fidesz, az egykor kezelhetőnek hitt Dávid Ibolya pedig sikerrel vezette be a megmaradt pártot a Fidesz és az MSZP közé, a két nagytól elhatárolódva 5,04 százalékkal bejutottak a parlamentbe.

Mindhiába, ez a siker sem szegte válókedvüket. Pedig a ciklus jól indult, a választás után rég nem látott magasságokba jutottak 8 százalékos népszerűségükkel és 1996 óta először megelőzték népszerűségben az örök rivális SZDSZ-t, de 2009-re már egy szinten, 2 százalékon álltak a másik rendszerváltó párttal. Nem csoda, 2008-ban gyanús hatalomátvételi kísérlettől, lehallgatástól, zsarolástól volt hangos a párt, amiből kizárták a Dávid Ibolya posztjára törő Almássy Kornélt és körét, akiket aztán a Fidesz szippantott fel. Dávid irányváltás mellett döntött, Bokros Lajos csatlakozása pedig sikert és újabb szakadást hozott. Bokrost bejuttatták az EP-be, de elvesztették korábbi EP-képviselőjüket, Olajos Pétert, akit aztán – ki más?– a Fidesz szippantott fel.
Az irányváltás miatt, Csáky András kilépésével megszűnt a frakciójuk is. Később Boross Péter, Dávid mentora is elhagyta a pártot, ami végül 2010-ben az örök rivális SZDSZ-szel kötött komikus jelenetek közepette választási szövetséget, vesztére. Még ez sem szegte azonban válókedvüket, Dávid Ibolya azóta nem tagja az MDF-nek, ami immár Jólét és Szabadság néven nem kavar vizet.
Megszabadultak a borzalmas tagságtól
Ahogy immár az SZDSZ sem, ami addigra, mire az MDF-fel szövetséget kötött, gyakorlatilag felszámolta magát. Bár végvergődésük olyan látványosra sikerült, hogy elhomályosítja a múltat, a folyamat gyakorlatilag az alakulással kezdődött. Az SZDSZ 1988-ban a radikális ellenzék pártja volt, de mert a radikalizmus ekkor totalitarianizmussal szembeni radikalizmust jelentette, a liberális városi értelmiség pártja lehetett. Meg a radikális antikommunistáké, akiket a liberális városi értelmiség csak "borzalmas tagságnak" hívott, az meg őket köménymagnak. Ez a borzalmas tagság repítette 1991-ben az előző évi választásokat elbukó párt élére Tölgyessy Pétert, akit a köménymag 1992-re túrt ki onnan. Tölgyessyt egy időre felszippantotta a Fidesz, de nem tudta megemészteni.

Tölgyessy megbuktatása még nem okozott drasztikus veszteségeket, a borzalmas tagság is maradt - végülis Tölgyessy is csak egy városi, liberális értelmiségi volt -, de az 1994-es koalíciókötés a kommunista utódpárttal már igen. A frakciót persze ez nem érintette, azt köménymag alkotta, a következő választásra viszont megfeleződött a párt támogatottsága. Az SZDSZ történetét azóta a köménymag önigazolási kísérletei határozták és pecsételték meg, ezt csak Demszky Gábor és Fodor Gábor próbálták megtörni, Demszkynek fél, Fodornak jó egy év jutott.
A második kísérletet a párt már nem élte túl, de ezt hiba lenne teljes egészében Fodor nyakába varrni, jelentős szerepe volt ebben Kóka Jánosnak, akit Gyurcsány Ferenc oktrojált a pártra, és akit 2007-ben apró csalással, egy szavazattal pártelnöknek is megválasztottak. Riválisa, Fodor Gábor egy évvel és egy koalíciós szakítással később vágott vissza, két teljes szavazat különbséggel magához ragadva a hatalmat. A létük igazolását a szocialistákkal közös kormányzásban megtaláló és a frakció többségét adó köménymag viszont Kókával tartott, és koalíción kívülről is biztosította az amúgy kisebbségbe került kormánynak a parlamenti többséget. A feszültség okozta zavarban végül mindenki kilépett a pártból, aminek az élére 2009-ben megválasztották Retkes Attila jazzkritikust, aki megkötötte a nagy sikerű szövetséget az MDF-fel, majd a kudarc után lemondott az elnökségről. A pártot most Szabadai Viktor irányítja, aki az egyik, tán még az SZDSZ-nél is jelentéktelenebb szakadárcsoport vezetőjével, Ungár Klárával szokott közös közleményeket kiadni a magyar szerkesztőségek nagy örömére.
Egyszer, de akkor tisztességesen
Szakítástörténelmi összefoglalónk végére a Fidesz maradt, aminek a történelmét – mint láttuk – inkább beolvasztások, semmint szakítások jellemzik. Az egykori fiatal demokraták igazán csak egyszer szakadtak, akkor is csak kicsit - a későbbi SZDSZ-elnök Fodor és Ungár Klára, fél évre rájuk Hegedűs István és Szelényi Zsuzsa szakadt le tulajdonképpen traumák nélkül a pártról 1993-94-ben, a stabilitást jellemzi, hogy Orbán Viktornak utoljára 1995-ben volt kihívója a pártelnökválasztáson, első miniszterelnöksége alatt 2001-2002-ben viszont átadta az elnökséget Pokorni Zoltánnak.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Szegeden is tüntettek a gyülekezési törvény módosítása ellen
A megmozdulást a Momentum helyi szervezete jelentette be.
2 órája
- Belföld
Meglátogatta a kórházban az újdörögdi baleset sérültjeit a honvédelmi miniszter
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a sérültek állapotáról is beszámolt.
március 23., 17:24
- Belföld
Körbeölelte a Fővárosi Törvényszék épületét a tömeg, testükkel védték a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét
Orbán Viktor poloskázása ismét utcára hívta az igazságügyet.
március 23., 18:05
- Mindeközben
Egymásba szeretett a Megasztár énekesnője és a Hogyan tudnék élni nélküled? színésze
tegnap, 19:22
- Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?
Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.
2 órája
- Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja
Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.
tegnap, 17:11
- Belföld
A tavaszi meleg ellenére nem ússzuk meg eső nélkül a jövő hetet sem
Hétfőn és kedden akár 20 fok is lehet, majd a hét további részében 14-15 fokra lehet számítani.
március 23., 19:41
- Belföld
A Momentum frakcióvezetője Párizsban mutatja be, hogy „mivel jár, ha hagyjuk a szélsőjobb előretörését”
A politikus a Democracy and Liberty Summit eseményre kapott meghívást.
március 23., 18:08
- Belföld
Megint kigyulladt egy mozdony, ezúttal Celldömölknél
Két napon belül ez a második mozdonytűz.
március 23., 18:35
- Belföld
Tarolt az elítélt ellenzéki jelölt az újpesti választáson
Gyurcsány Ferenc a Fidesznek és a Tiszának is beszólt az eredmény után.
március 23., 19:59
- Belföld
Földrengés volt Salgótarján közelében
A 2,1-es magnitúdójú rengést több helyen érezhették.
március 23., 21:23
- Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése
Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.
tegnap, 19:58
- Mindeközben
Előkerült egy férfi, aki jobban hasonlít a Harry Potter sztárjára, Rupert Grintre, mint maga Rupert Grint
tegnap, 17:48
- Belföld
Barna medve kóborol Mátrakeresztes környékén
Hatalmas medvemancsnyomot fotózott egy túrázó.
március 23., 16:41
- Belföld
Orbán Viktor az angolokat kifütyülő gyerekekről: Akkor láttam, hogy itt még lesznek nagy dolgok
A miniszterelnök nemcsak a politikában, hanem a futballban is áttöréseket vár.
március 23., 21:47
- Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában
Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.
tegnap, 18:32
- Belföld
Lázár János: A Pride olyan, mint a dohányzás, mindkettőtől meg kell védeni a gyerekeket
Az építési és közlekedési miniszter a Bayer Show vendége volt.
március 23., 21:44
- Belföld
Babakocsira csukta rá az ajtót egy buszsofőr Debrecenben
Az ügyben vizsgálat indult.
március 23., 06:49
- Belföld
Tűz pusztított a szegedi Dóm téren egykor, most értékes leletek kerültek elő
Az 1879-es nagy árvíz után Szeged nagy részét feltöltötték, most a régészeké a terep.
március 23., 16:57
- Címlapon
Felfújható Pikachu az isztambuli politikai ellenállás új arca
Különös szövetségese akadt a török ellenzéknek.
29 perce
- Belföld
Magyar Péter bakot lőtt, amikor a balatonhenyei birtokról kérdezte Orbán Viktort, amit már egy 2021-es cikk megválaszolt
A Tisza Párt elnöke kérdésében a miniszterelnök lányának szerepét firtatta.
március 23., 11:36
- Belföld
Párjával kapták lencsevégre a börzsönyi vadmacskát
A felvételt a Duna-Ipoly Nemzeti Park tette közé a közösségi oldalán.
március 23., 10:20
- Belföld
A magyarok főként egy dolog miatt stresszelnek, ami súlyos következményekkel is járhat
Akár szívinfarktushoz, sztrókhoz, depresszióhoz is vezethet, ha nem tudjuk enyhíteni a szorongást.
március 23., 14:56
- Címlapon
Elon Musk miatt bedarálják az USA intézetét, aminek fontos szerepe lehetett volna a békében is
2 órája
- Mindeközben
Emilión nevet a TikTok népe, aki hagyta, hogy a lánya megszépítse, minden az énekes arcára van írva
tegnap, 14:37
- Belföld
Taxi gázolt sötét ruhás, szabálytalan rollerest a Lehel téren
Csoda, hogy túlélte.
március 23., 12:51
- Belföld
Az esti meccs miatt megváltozik Budapest közlekedése, mutatjuk az eltéréseket
A lezárások és terelések már délután 3 órakor megkezdődtek.
március 23., 15:28
- Belföld
Megtámadták a Momentum egyik aktivistáját Erzsébetvárosban
Valaki figyelhette a szélsőséges eszmék ellen kiálló aktivistát.
március 23., 09:50
- Mindeközben
Kiara Lord után egy másik versenyző is a Farm VIP feladását fontolgatja: „Lehet, hogy én is hazamegyek”
tegnap, 13:01
- Belföld
Forgalomba állt két új akadálymentes villamos Budapesten
Karácsony Gergely megfogalmazta, mi a cél.
március 23., 13:05
- Belföld
Nem pénzben fizették ki, és még többmilliós bírság is vár a „fémbizniszelő” férfira
Két év alatt 13 tonna fémhulladékot és akkumulátort adott le a kereskedésbe.
március 23., 17:09
- Címlapon
Néhol még a csúcskategóriás mobilokat is lekörözi a Samsung új telefonja
Nem csak megfizethető, a strapát is bírja a Galaxy A56.
2 órája