A kormánypártok harmadik hete zsinórban két öninterpellációval szórakoztatják magukat - és veszik el az időt az alapvetően ellenzéki műfaj gyakorlásától az ellenzéktől. De a kormánypárti interpellációknak is lehet némi éle, például Herman István Ervin a "teljes gőzzel egy helyben" címet adta sajátjának. A kereszténydemokrata Kalmár Ferenc András a nemzeti kisebbségek európai helyzetén mereng majd.
Volner János életének legizgalmasabb momentumai:
"Visszautasítom azt a képtelen állítását, hogy a kormány emberéletekkel játszik" - kezdte lendületesen Halász államtitkár is. Szerinte Volner játszik, pánikot keltve, a szavakkal. Ezután arról beszél, milyen díjakkal sújtották a gyógyszergyárakat, illetve beszélt még a vaklicitről és a generikus programról, amivel 15-20 százalékos megtakarítást sikerült elérni. Ötmilliárdos árcsökkenést értek el éves szinten a koleszterincsökkentőknél is. A szabályokat, bármely meglepő, a betegek érdekében módosították, mondta. Április elsejétől jelentős gyógyszerárcsökkenés várható, állította. A gyógyszerkassza stabilitását pedig a pánikkeltő ellenzéki képviselők veszélyeztetik. Volner nem fogadta el a választ, mert Halász félrebeszél. A kormánytöbbség szerint nem.
Halász János életének legizgalmasabb momentumai:
Ezeket nem közvetítjük.
Nem történt meglepetés, a kormánypárti interpellálók mind nagyon elégedettek voltak a kapott válaszokkal. Ez most megszakadhat, újra ellenzéki képviselő, az elempés Szilágyi László kérdezhet a settenkedő magánbiztosításról és a lopakodó magánpraxisról. A kormány, amióta hatalmon van, az egészségügy átalakításáról beszél, de ebből Szilágyi csak a kapkodást és a forráskivonást látja. Nem készült el az integrált betegirányítási rendszer, így nem lát esélyt az ígért 15 milliárdos megtakarításra, ami a béremelés fedezete lenne.
Szilágyi László életének legizgalmasabb momentumai:
A kormányzati szlenget átvéve a kórházbezárást Szilágyi is funkcióváltásnak nevezte, bár arról is beszélt, hogy a funkcióváltás menete sem igazán átlátható. Ezzel szemben jól látható a magánpraxis terjedése, amely házon belül is terjed, azaz az orvosok saját kórházukban kezelik a magánbiztosított ügyfeleket, ez pedig szerinte az ellátásbiztonságot is veszélyezteti. "Hogyan próbálják elkülöníteni a magán és az állami ellátást házon belül? Terveznek-e pénzt kérni a területen kívüli ellátásért?" - kérdezte.
Halász János államtitkár szerint Szilágyi téved, ezt most tisztázná. "A kormány nem csak beszél, hanem tesz is" - kezdte, majd elmúltnyolcévezéssel folytatta. Az LMP "liberális elődjeiről" beszélve eszdéeszezte Szilágyi pártját. Amúgy a kormányt a költséghatékonyság és a betegek érdekei vezérlik. A magánpraxis ügyében "folyamatban van a helyzet feltérképezése", a kormány pedig elkötelezett a visszaélések felszámolására. A magánbiztosításnak csak kiegészítő szerepe lehet, az egészségügy az egységes kockázatközösségen alapul. Egy kicsit még liberálisozott és költséghatékonyozott, majd újra összemosta az LMP-t az elmúltnyolcévvel. Szilágyi ezek után persze nem fogadta el a választ, de nem ezért, hanem mert nagy a baj az egészségügyben. A kormánypártok viszont elégedettek voltak az államtitkár válaszával.
A szocialista Horváth András Tibor a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi főfelügyelőség eljárásairól kérdez. "A hulladékszállítások fokozott ellenőrzésével mindenki egyetért. De az ellenőrzések szabályozásából fakadó hibák és egyes ellenőrzések komoly felháborodást váltottak ki az érintettekből" - kezdte. Az ellenőrzés menete Horváth szerint az, hogy minden szállítmányt megállítanak, az irataikat pedig felfaxolják Pestre, majd addig várakoztatják a határon a szállítókat, ameddig választ nem kapnak a felügyelettől. A várakozási idő minimum 5-8 nap, azok esetében is, akiknek minden irata rendben van. Közben a felügyeletnél senki se veszi fel a telefont.
Horváth András Tibor életének legizgalmasabb momentumai:
A kormány nevében Illés Zoltán államtitkár válaszolt. "Az akciósorozatot az Interpol, a NAV és a vámvilágszervezet" szervezte, közölte. Az unió követelte meg, hogy minden hulladékszállítót meg kell állítani a határon, állította. Szerinte amúgy a szállítók tehetnek arról, hogy ennyi idő az ellenőrzés, mert nem a határról, hajnali kettőkor kéne hívni a főfelügyelőséget, hanem már a szállítmány indításakor. Amúgy is, bár általánosítani nem szeretne, de a legtöbb szállító féllegális és illegális tevékenységet is folytat. "Cui prodest" - tette fel a kérdést, mert ugyan kénytelen elfogadni Horváth állítását, hogy nem az MSZP érdeke, de akkor mégis kié? Horváth nem fogadta el a választ, mert nem is kapott választ a kérdésére. Arra, hogy a főfelügyelőség miért nem segíti a vámosok munkáját. A kormánytöbbség viszont nem szavazta le államtitkárát.
Illés Zoltán életének legizgalmasabb momentumai:
A szocialista Lamperth Mónika Lázár János ügyében szólal fel, aki az Állami Számvevőszék jelentése szerint törvényt sértett. Az ÁSZ megállapította, hogy a vásárhelyi önkormányzat lejárt szállítói tartozásai 68 százalékkal növekedtek. A lejárt szállítói kötelezettségállomány az ÁSZ szerint napi működési problémákat okozhat. Lázár pedig nem tájékoztatta a közgyűlést a lejárt tartozásokról, pedig erre törvény is kötelezné. Az ÁSZ Lázár magyarázata ellenére fenntartotta megállapításait. Ellenpéldaként Szegedet hozta fel, amit Botka László vezet. "Kinek a dolga számon kérni Lázár Jánoson a törvénysértést?" - kérdezte a közigazgatási államtitkárt. "Kimeríti-e cselekménye a költségvetési csalás tényállását?"
Lamperth Mónika életének legizgalmasabb momentumai:
Szabó Erika közigazgatási államtitkár szerint Navracsics miniszter tiszteletben tartja az ÁSZ megállapításait, de intézkedési joga nincsen. "Ha képviselőasszony saját interpellációját komolyan vette volna, akkor azzal fejezi be, hogy büntetőfeljelentést tett" - mondta. Azzal, hogy nem ezt tette, szerinte Lamperth csak hangulatot kelt, azzal a céllal, hogy Szegedet dicsérhesse. Az ÁSZ jelentése szerinte amúgy nem utal bűncselekményre. Ha bűncselekmény gyanúját állapította volna meg, feljelentést kellett volna tennie. A költségvetési csalás felvetése pedig teljesen szakszerűtlen, hiszen az csak 2012. január 1. óta létező bűncselekmény. Lamperth azzal vágott vissza, hogy pont ezért nem tett feljelentést. Nem fogadta el a választ, a parlament viszont igen.
Szabó Erika életének legizgalmasabb momentumai:
Az elnöklést Kövér Lászlótól átvevő Lezsák Sándor szigorú ember, nem adta meg a lehetőséget a nyolcadik-kilencedikként interpelláló jobbikosoknak, hanem rátért az azonnali kérdésekre. Számításaink szerint a héten Németh Lászlónénak újra válaszolnia kellene, de egyelőre nem látjuk a teremben. Tévedtünk, nem kell felszólalnia, sürgős elfoglaltságai miatt távol is maradt az üléstől. Hétfőn négy vagy öt törvényről határozhatnak, a döntésekről összefoglalónkban olvashat.