Kedden kezdődik az alkotmányos blokád
Molnár Csaba, a DK alelnöke elmondta, demonstrációjuk törvényes, békés és tiszteletteljes lesz, azt a rendőrség is tudomásul vette.
A következő három hétben újabb akciókat szerveznek az Alkotmánybíróság teljes ülésének idejére, ezekben az esetekben a párt aktivistái vonulnak majd az épület környékére szórólapokkal, táblákkal, arra szólítva fel az alkotmánybírókat, hogy "tegyenek eleget alkotmányos kötelezettségüknek, védjék meg Magyarországot az önkényuralom rendszerétől", erre ugyanis már csak az Alkotmánybíróság képes.
A politikus elmondta: a tüntetéssorozatot nem nyomásgyakorlásnak, hanem figyelemfelhívásnak szánják, nem céljuk azt sugallni, hogy milyen döntést várnak az Alkotmánybíróságtól, csak azt kérik, tárgyalja meg a Szabadság és Reform Intézet beadványát. Eszerint a kormány – sarkalatos törvényekkel és személyi kinevezésekkel – a hatalom kizárólagos megragadására törekszik, ami nemcsak a korábbi alkotmánnyal, hanem az új alaptörvénnyel is ellentétes.
Molnár Csaba tájékoztatása szerint a beadványt az Alkotmánybíróság korábban formai okok miatt, érdemi vizsgálat nélkül elutasította, mire az intézet újból benyújtotta azt. "Egyetlen kérésünk van, hogy az Alkotmánybíróság tárgyalja meg ezt a beadványt, ne utasítsa vissza érdemi vizsgálat nélkül" – közölte a DK alelnöke.
Gyurcsány Ferenc a párt március 15-i megemlékezésén hirdette meg az "alkotmányos blokádot", amiért Gulyás Balázs, a Mokép decemberben menesztett igazgatója, a Kisgazdapárt korábbi Győr-Moson-Sopron megyei elnöke feljelentette. A Központi Nyomozó Főügyészség azonban elutasította a feljelentést.