Minden tizedik magyar gyerek szegény
További Belföld cikkek
- Hernádi Ádám lett az Év Polgármestere
- Több mint háromszáz millió forinttal lett gazdagabb egy szerencsés magyar
- Magyarország mentességet kér az uniós migrációs szabályok alkalmazása alól
- Börtönig húzódik Vácon a védgát
- Krausz Ferenc lesz a kulturális és innovációs miniszter tudománypolitikai főtanácsadója
Az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF jelentése szerint Magyarországon a gyerekek 10,3 százaléka, tehát minden tizedik gyerek relatív szegénységben, vagyis a magyar szegénységi küszöb alatt él, és felnőtt életében is hátránnyal indul.
A gyermekvédelmi szervezet magyar bizottságának keddi sajtóbeszélgetésén ismertették az UNICEF kutatási központjának jelentését, amely a gyerekszegénységet és nélkülözést vizsgálja az iparosodott országokban, összehasonlítva és rangsorolva az államokat.
Bábel Tamás, az UNICEF magyarországi bizottságának igazgatója kifejtette, a 2009-es adatokat feldolgozó vizsgálatban két módszert alkalmaztak.
1. Nélkülözési index
Az úgynevezett nélkülözési index összeállításakor azt nézték meg, mennyire férnek hozzá a gyerekek 14, a normális élethez szükséges erőforráshoz, például a rendszeres, megfelelő étkezéshez, az internethez vagy a tanulási lehetőségekhez. Kiemelte: ebből a szempontból Magyarországon minden harmadik gyerek legalább két forrást nélkülözni kénytelen, és a 31,9 százalékos értékkel csak Bulgáriát (56,6 százalék) és Romániát (72,6 százalék) előzi meg a 29 vizsgált európai ország között.
Mint mondta, ezek a gyerekek "fejlődésük legfontosabb időpontjában" nem kapják meg a fontos erőforrásokat, és ez a probléma végigkíséri a következő évtizedeket, gazdasági problémákat okozhat az országban, ha nem kezelik a helyzetet. Gyurkó Szilvia, a szervezet gyerekjogi szakértője ezzel kapcsolatban közölte, a lista élén Izland áll 0,9 százalékkal, majd Svédország és Norvégia következik.
2. Relatív szegénység
Bábel Tamás rámutatott, a második mérce a relatív szegénység, vagyis annak vizsgálata, hogy hány gyerek él országa szegénységi küszöbe alatt. Hangsúlyozta, ennek alapján Magyarország a középmezőnyben áll, 10,3 százalékos értékkel.
Gyurkó Szilvia megjegyezte, ebben az összeállításban Izland, Finnország és Ciprus áll a lista elején. Kitért arra is, hogy a szegénység kockázatát növeli, ha egy gyerek szülei munkanélküliek, alacsony iskolázottságúak, és ha a gyerek egy szülővel vagy bevándorló családban él.
Nem csak a pénz függvénye
Bábel Tamás azt mondta, "meg kell fejteni", hogy a Magyarországhoz hasonló helyzetű országokban miért jobbak az eredmények, mert úgy tűnik, ez nem csak a pénz függvénye. Az UNICEF magyarországi szervezete elsősorban a közvéleményt akarja tájékoztatni a helyzetről, és remélik, hogy ezáltal üzenetük eljut a döntéshozókhoz is – közölte. Hozzátette: emellett kezdeményezték az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságánál, valamint az Emberi Erőforrás Minisztériumánál a tanulmányban foglalt újfajta gyerekszegénységi megközelítés megvitatását.
Gyurkó Szilvia is hangoztatta, az eredmények azt bizonyítják, hogy nem csak a pénzen múlik a gyermekszegénység csökkentése, a források elosztása és megfelelő csoportosítása is nagyon fontos. Éppen ezért ideje lenne átgondolni a források elosztását, és olyan alternatív utakat keresni, amelyek nem kerülnek sokba, mégis hatékonyak. Hozzáfűzte: érdemes lenne más országok jó gyakorlatait összegyűjteni.