Rogán: Rendőr kísérhesse a lógós diákot
További Belföld cikkek
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
- Bombariadó miatt megszakadt egy buli Budapesten, több ezren maradhattak hoppon
A Fidesz-frakció bővítené a rendőrök hatáskörét, azzal, hogy megállíthassák és visszakísérhessék az iskolába azokat a 14 év alatti fiatalokat, akik iskolaidőben az utcán vannak és iskolai távollétüket nem tudják igazolni – erről Rogán Antal frakcióvezető számolt be hétfői sajtótájékoztatóján.
A politikus közlése szerint, a képviselőcsoport hosszas vitát folytatott a kérdésről, és végül úgy döntöttek, hogy javasolják a kormánynak, hogy fontolja meg a rendőrök jogkörének bővítését, illetve tegye meg az ezzel kapcsolatos jogszabályelőkészítő lépéseket.
A Belügyminisztérium tervei
Az Index áprilisban írt arról, hogy a pénzmegvonással büntetés és a helyi ifjúságvédelmi razziák után a kormány újabb lépéseket tervez az iskolakerülés ellen.
Akkor a Belügyminisztérium a rendőrségi és a köznevelési törvény módosítását készítette elő: a törvénymódosítás szerint az iskolakerülőket az iskolaőr nem engedné ki az épületből, és ha mégis kijutna, egyenesen az igazgatóhoz vihetné a rendőr, ha „nem tudja hitelt érdemlően igazolni, hogy a tanítási napon a tanítási órától vagy az iskola által szervezett kötelező foglalkozástól engedéllyel maradt távol, vagy arról engedéllyel távozott el”.
Hogy mi számít hitelt érdemlő igazolásnak, a törvény azt is meghatározná: "hitelt érdemlő igazoláson a nevelési-oktatási intézmény, az orvos, valamint a tanköteles tanuló szülője, törvényes képviselője által kiállított igazolást kell érteni.”
Pénzmegvonás és razzia
Az iskolakerülés ellen már a kormányváltás után fellépett a kormány: még 2010 augusztusában bevezették, hogy a lógós diákok családjától meg lehessen vonni az iskoláztatási támogatást. A szociális államtitkárság szerint hatásos volt a fenyegetés, és drasztikusan csökkent az iskolakerülők száma.
A lógós diákokra februárban Nyíregyházán „ifjúságvédelmi razziával” csaptak le. Február 14. és 24 között több iskolakerülő diák ellen is intézkedtek: pályaudvarokban és plázákban csaknem száz diákot ellenőriztek. Sokan nem tudták megmagyarázni az iskolakerülést, vagy azt, hogy orvosi igazolással miért nem otthon lábadoznak a betegségükből. A rendőrök felírták az adataikat, és írásban tájékoztatták iskolájukat a történtekről.