Magyar kivándorlási hullám indul?
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
A Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet kutatói feltételezték, hogy mivel a kiutazást tájékozódás előzi meg, a kivándorlási hajlandóság trendjei tükröződnek az internetes keresési kifejezések gyakoriságában. Ehhez a legnagyobb online kereső, a Google Trends nevű eszközét használták, ami konkrét kifejezések lekérdezésének gyakoriságát mutatja idősorosan és a felhasználó földrajzi helye szerint is. Ez a feltételezés korábbi elemzések esetében is beigazolódott. A kutatók ezúttal 2007-et választották a kiindulópontnak.
Azt találták (pdf), hogy az elmúlt években megnőtt az érdeklődés a külföldi munka iránt. A csúcs 2012 januárja, de a forduló 2010 ősze, azóta számottevően erősödik a tendencia. Az érdeklődés Nógrádban, Tolnában és Komárom-Esztergomban a legélénkebb.
A külföldi munkavállalás iránt érdeklődőket Ausztria, Németország és Anglia izgatta a legjobban. A keresések e tekintetben is idén januárban voltak a leggyakoribbak, de a három ország 2011 januárja óta került egyre inkább az érdeklődés középpontjába. Míg Anglia a munkavállalási keresések szempontjából régóta a érdekesebb ország, az utóbbi két évben a másik kettő is felzárkózott mellé.
Az ausztriai munkavégzés a nyugati megyékben, a németországi munka a Komárom-Esztergomban és Tolnában, az angliai munkavállalás a keleten Borsod-Abaúj-Zemplénben és Szabolcs-Szatmár-Beregben) élőket izgatta a leginkább.
E három ország mellett Franciaország, Olaszország, Svájc, Svédország és az USA munkakínálatára kerestek még kimutatható mértékben a magyar érdeklődők, közülük is elsősorban a budapestiek. Ausztriát kivéve a környező országok munkalehetőségei iránt nem volt statisztikailag kimutatható érdeklődés.
A GVI-szakértői utalnak rá, hogy az eredmények egybevágnak a Tárki idei kutatásával, mely szerint a migrációs potenciál 20 éves csúcson van. A rövidebb- vagy hosszabb külföldi munkavállalást tervezők arányának növekedése különösen 2010 óta különösen intenzívvé vált, és az utóbbi két évben a különböző elvándorlási terveket összegző halmozott migrációs arányszám is meredek növekedésnek indult. A Tárki elemzésének egyik fő megállapítása szerint 2012-ben már minden ötödik magyar felnőtt tervezi a külföldi letelepedést.
A GVI kutatói szerint a növekvő érdeklődés a kivándorlás erősödését jelzi. Hogy ez hosszabb távú, valódi exodus, vagy csak fellángolás, az egyelőre nem tudható.