Az MTA épülete előtt is a felsőoktatás átalakítása ellen tiltakoztak.
Független szakértők alapján reformot, régi keretszámokat akarnak. És legalább két évre előre tudni a felvételi követelményeket. Gondolják újra a hallgatói szerződéseket (vagyis röghöz kötést). A tandíjat nem utasítják el alapból, de ne hirtelen és ne nélkülük döntsenek.
Ha én Rózsa volnék, sohasem hazudnék.
Sok politikusnak példaképe volnék.
Akkor lennék boldog, ha felvételiznétek,
S nem lennék én átka egy egész nemzedéknek.
Az MTA épülete előtt is a felsőoktatás átalakítása ellen tiltakoztak.
A Tamási Áron Gimnázium diákjai egy nagy transzparenst tartanak a suli nevével. A diákok azt mondják, nekik - a Móriczcal ellentétben - megengedték, hogy kiírják az iskola nevét. Harminc-negyvenen vannak itt, de mint mondják, az egész iskolában elég nagy az elégedetlenség.
Önök elvesztették a 2014-es választást! - mondta egy szónok. A tüntetők erre üdvrivalgásban törtek ki, és zúgott a Megbuktok!
Egy radnótis gimnazista most a nála rosszabb sorsú diákokért beszél. A hátrányos helyzetű diákokkal szolidaritást kell vállalni.
Egy trefortos kimondta Hoffmann Rózsa nevét, zúg a "mondjon le!"
Szegeden a Megyeszékház előtt tartanak demonstrációt, nagyjából ezren lehetnek. A tüntetésen megjelent Tóth Péter, a Jobbik megyei elnöke és néhány szimpatizánsa. Egy nagy jobbikos zászlót lengetve csatlakoztak a menethez, amit a tömeg „Takarodjatok!” kiáltással fogadott.(Szegedma.hu)
Új skandálás:
"Hoffmann Rózsa, gyere ki a hóra!" - többen hozzáteszik, "féllábbal", utalva arra, hogy az államtitkár szerint aki szegény, az csináljon úgy, mint aki fél lábbal is megmássza a Himaláját.
A szervezők nag része a Berzsenyi gimnáziumból érkezett, onnan indult a tüntetés, és ők végezték a toborzás egy részét is. A demonstrációra tanárok is érkeztek a gimnáziumból, amelynek igazgatója, Somogyi László csak annyi útravalóval látta el őket, hogy vigyázzanak magukra.
Egy gimnazista lány szerint gyanús, hogy most hirtelen azt mondják, csak ingyenes helyek lesznek. Stabil rendszert akar. Elege van a bizonytalanságokból. Ké évvel az érettségi előtt ismerni akarják a felvétel feltételeit.
A kormány az egész generációnkat lejáratta azzal, hogy azt akarja elhitetni, a tiltakozó diákok az ellenzéki pártok marionettbábui, mondta Marek Bertam, egy dunakeszi végzős középiskolás. A diák szerint a kormány gúnyt űz azokból, akik a leendő nyugdíjasok nyugdíját fogják előteremteni.
"Ez a kormány csak akkor tesz gesztusokat, amikor már országos szintű az ellenállás" - mondta a diák, majd hozzétette: "Önök elvesztették a 2014-es választásokat" A közönség ezután kezdte el skandálni azt, hogy "megbuktatok, megbuktatok.
Egy berzsenyis diák azért felháborodott, mert nem tudja, indul-e, és ingyenes lesz-e a szak, amit kinézett magának. A röghöz kötést is szidja, az EU alapelveivel ütközőnek nevezi. Ha lenne munka és megélhetes, nem lenne baj a röghöz kötés. De ez így megalázó, csak kötelezettség van, de lehetőség nincs. Ez elkergeti a diákokat külföldre.
nem pedig röghöz kötést akarnak.
Mondja egy fazekasos tizedikes. "Minket senki sem kérdezett, a tanárokat senki sem kérdezte, szakmai konzultáció nélkül hatalmas változtatásokat hajtották végre".
Rosszabbodik a színvonal, a tanárok éppen hogy megélnek. Verset is mond az aktuális szónók erről (a sajátját). A versben szentfazéknak nevezi a kormánypárti politikusokat. Vérző nemzetről is szól, amibe tőrt döf a kormány. Ez a vége: "Mi történik? Majd meglátják!"
A Balassi gimnáziumból szól egy érettségi előtt álló lány most. Sorolja miket mondtak a kormány politikusai, szerinte össze-vissza beszélnek, naponta több tízezer fő a különbség, amikor az ingyenes helyekről beszélnek. Ingyenes jogi és közgazdász képzést akar, 2011-es keretszámokkal. "A tömeg hatalom, mi vagyunk a hatalom!"
Idézi a szónok, hogy Orbán Viktor azt mondta a tüntetőkről, hogy "a diákok már csak ilyenek". Nagy fújolás a tömegben.
Kicsit ezt is skandálták most.
A Magyartanárok Egyesületének alelnöke szól most. Szolidaritási nyilatkozatot olvas fel. Itt a szöveg.
Tóth Barnabásnak hívják azt a diákot, aki a tüntetésen a szociálisan hátrányos helyzetűek érdekében szólalt fel. A Radnóti végzős diákja azért jött el a tüntetésre, mert egyetértett azzal, hogy a diákok 6 pontja közé bekerült a hátrányos helyzetű fiatalok esélyegyenlőségének biztosítása is. Mint mondta, sokat utazott az országban, sok szegény falut látott, és úgy érzi, hogy a kormány ezeket az embereket teljesen magára hagyta. Ha most nem teszünk valamit értük, 30 év múlva még nehezebb lesz fenntartani a szociális rendszert, mondta a diák. Tóth Barnabás a Corvinusra készül, nemzetközi gazdákodás szakra, ami fizetős lesz. Nem biztos benne, hogy a szülei ezt finanszítrozni tudják. A diák mellett állt anyja is, aki elmondta: büszke a fiára, és nem hiszi, hogy politikai megnyilvánulásaiból baja lenne, hiszen mégiscsak szólásszabadság van Magyarországon.
A magyartanárokat úgy tűnik kiakasztotta a kormány. Felelőtlen ígérgetéssel, egyetemekre rakott komisszárokkal és középiskolások listázásával vádolja a hatalmat.
"Együtt vagyunk" skandálás köszönti a tanár szónokot.
Egy mexikói-magyar diák arról beszél, hogy az apja a kommunisták elől disszidált, aztán visszaköltöztek, mert bíztak Orbán Viktorban. De a jövőt elvette tőle Orbán Viktor most. "Elzavarnak vagy röghöz kötnek". Válaszul zúg a "Nem hagyjuk".
Mert nem hiszik el neki, hogy a keretszámok kérdését megoldotta. Kiszámíthatatlanul kapkod Orbán, és ezért türelmetlenek a diákok. Miért bíztatja Orbán eladósodásra a diákokat, ha egyszer azt is mondja, hogy az adósság az ellenségünk? "Amit szombaton állított, arról néhány héten belül kiderülhet, hogy nem is igaz."
"Nem röghöz kötés kell, hanem olyan országban akarunk élni, ahonnan senki sem akar elmenni." Berekedt a szónók a végére, de nagyon megtapsolták.
Az MTA előtt befejeződött a tüntetés. A József Attila utca - Bajcsy-Zsilinszky út - körút - Margit híd útvonalon készülnek most végigmenni a diákok.
A színpadon előbb felszólaló végzős lány az Indexnek elmondta, azért vállalta a beszédet, mert az oktatás helyzetét látja a legnagyobb problémának az országban: a kormány az állandó bizonytalansággal 90 ezer végzős diákkal szúrt ki. Ördög Alexandra egyébként gyerekkora óra jogász szeretett volna lenni, az ELTE jogi karára akart jelentkezni, de a tandíj miatt a pszichológia szakot fogja inkább megjelölni.
A Városmajori Gimnáziumból nagyjából negyven jöttek, a "Városmajori diákok sem hagyják" feliratú transzparenssel.
Elindultak a diákok a József Attila úton. Az út felezővonalánál rendőrsorfal áll. Több száz rendőr lehet ott. A József Attila út Lánchíd felé vezető oldala üres, nem megy rajta a forgalom.