Célegyenesben izgulnak az Index érettségizői
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
Sorozatunk első részében bemutattuk a három érettségizőt, a másodikban elárulták továbbtanulási terveiket, a harmadikban kiakadtak a kormány döntésén, a negyedik rész a szalagavatókról szólt, az ötödik a félévi bizonyítványról, a hatodik a felsőoktatási jelentkezési lapok leadásáról, és ez a hetedik.
J. Dávid (Pesthidegkúti Waldorf Iskola)
Dávid öt angliai egyetem építész szakjaira jelentkezett, és mindegyiktől megérkezett a felvételére vonatkozó ajánlata. Ez azt jelenti, hogy az egyetemek előre megmondják neki, hogy milyen feltételek, érettségi eredmények esetén veszik fel. Ezekből kell megneveznie azt a két egyetemet, amelynek elfogadja az ajánlatát.
Egyelőre fogalma sincs, hogy melyiket fogja választani. „Általában színötös érettségit kérnek, kivéve Bath-ban, ahol csak 4.5-es átlagot és Matek, Töri, Rajz 5-öst. Viszont oda a nyelvvizsgát újra meg kell csinálnom” – mondja. Az ősszel teljesített IELTS nemzetközi nyelvvizsgán ugyanis hiába lett összességében magas, 7 pontja, mert az egyik részpontszáma, a hallgatás utáni szövegértés csupán 6.5 pont lett. Ez az apró különbség azonban szemet szúrt a harmadik legjobbként rangsorolt angliai építész szak felvételi bizottságának, ezért azt kérték Dávidtól, javítson. „Adnak egy kis haladékot, hogy ne az érettségi alatt, hanem utána kelljen megcsinálnom. A baj az, hogy ötvenezer forint egy ilyen vizsga. Ezekkel együtt is azt gondolom, hogy megéri megpróbálni, mert ezen a szakon jó egyensúlyban van a művészi és mérnöki rész, és kétszer félév gyakorlat van építészirodában.” A döntést viszont még nem hozta meg, hogy végül melyik két egyetemnek fut neki a végső körben, mint mondja, a szakmai és anyagi szempontok az elsődlegesek, de mérlegelni fogja a kollégium- és a kajaárakat, valamint az időjárást is.
Cz. Réka, (Weöres Sándor Általános Iskola és Gimnázium, Ferencváros)
Rékával éppen akkor találkoztunk, amikor fénymásolni rohant, a Kidolgozott szóbeli történelem tételek című könyvvel a kezében. Most kezdte el az éles felkészülést az érettségire, elsősorban az emelt szintű történelem vizsgára tanul, két osztálytársával együtt tíz-tíz tételt dolgoznak ki. „Vettem öt csomag lefűzhető lapot, mert mindig úgy tanulok, hogy mindent leírok hatvanhárom helyre. Muszáj az írogatással elfoglalnom magam tanulás közben” – mondta.
Az emelt olasz vizsgára egyelőre nem tanul, hanem majd a történelem vizsgát követő tíz napot szánja rá. „A tanárok egyre jobban nyomják az érettségi-felkészülést, most írjuk az utolsó témazárókat, matekból összefoglalunk, érettségi feladatsorokat írunk.” Réka nagyon izgul, de alig várja, hogy vége legyen a középiskolának. „Jó lesz továbblépni, úgy érzem, hogy felnőttem és Szeged csak engem vár” – mondta vigyorogva, így fogalmunk sincs, hogy a felnőttséget komolyan gondolta-e.
B. Réka (Miskolci Herman Ottó Gimnázium)
A miskolci Réka örökre leszámolt a tescós állásával, és imádja új munkahelyét, a Börry Grill&Pub hamburgerezőt, ahol csütörtök, péntek és szombat esténként dolgozik. „Minden tantárgyból eljutottunk az anyag végére, folyamatosan ismételünk, és nagyon félek” - mondja Réka, de aztán pontosít, hogy átlagos izgulásról van szó, a matektól például egyáltalán nem fél, az emelt szintű angoltól már annál inkább.
Rengeteg feladatot vállalt magára, ő szervezi a szerenádot, és a bankett helyszínének kiválasztását is rábízták, úgyhogy árajánlatok felett görnyed amellett, hogy utolsó hónapját húzza a gimnáziumban, és a hamburgerezőben is dolgozik. "Csütörtökön és pénteken iskola után megyek a Börrybe, 22 óráig vagyok, és pénteken kevés órám van, nem olyan vészes a dolog. Szombaton is dolgozom, de vasárnap van időm kipihenni a munka és az iskola fáradalmait".