Szanyi: Bajnai bírja még ki azt a három hónapot Gyurcsánnyal
További Belföld cikkek
- Van még esély: nem vitték el az ötös lottó főnyereményét, jövő héten 2,5 milliárd forint a tét
- Kocsis Máté reakciója Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc javaslatára: Milyen k…a sürgős lett hirtelen
- Magyar Péter távozásra szólította fel Sulyok Tamást
- Kiderült, hogy miért bocsátottak el munkásokat a Paks II. építkezésről
- Meghalt a Budapest TV megálmodója és névadója
Sem ma, hétfőn, sem holnap nem számítanak forrásaink olyan jellegű plenáris tárgyalásra, mint amilyet a hétvégén folytatott a három ellenzéki párt. Szombaton és vasárnap kidolgozták a megállapodás részleteit, és tulajdonképpen már csak egy kérdés maradt megválaszolatlan. Ha jól értjük, már csak erre kell várni.
De mikor lesz végre megállapodás?
Az MSZP, az Együtt-PM és a DK vezetői szombaton és vasárnap is tárgyaltak, de volt dolga a pártok vezető testületeinek is, melyeknek szintén össze kellett ülniük, hogy véleményezzék és jóváhagyják a formálódó megállapodást.
A tárgyalásokra rálátó egyik forrásunk szerint hétfőn mindegyik fél otthon, házon belül intézi el a megállapodáshoz szükséges ügyeket. Többek között beszélnek az összes jelöltjükkel, akiknek vissza kell lépniük, és akik indulhatnak.
Szombaton úgy tűnt, akár hétfőre megszülethet az egyezség, vasárnap viszont már az Indexnek kedd reggeli időpontot mondott az egyik informátorunk. Egy héttel ezelőtt amúgy Bajnai Gordon arról beszélt, tíz nap alatt, Mesterházy Attila pedig arról, hogy ennek a hétnek a végére jó lenne megállapodni.
Mit lehet tudni eddig?
A kiszivárgott információk szerint valahogy így néz majd ki az új ellenzéki szövetség:
- Az MSZP, az Együtt-PM és a DK közös listát indít, a listavezető Mesterházy Attila. Valószínűleg őt követi Bajnai Gordon, majd jön a DK jelöltje, a negyedik helyen pedig a PM-es Szabó Tímea következik.
- A három párt közös egyéni jelöltekben is megállapodik. A 106 jelöltből a korábbi megállapodás szerint az MSZP 75, az Együtt 31-et indított volna, a DK bevonása után ez természetesen változik. Az MSZP a várakozások szerint 70 körüli, az Együtt-PM és a DK 15-20 közötti egyéni körzetet kap.
- Az MSZP főként vidéken enged át körzeteket szövetségeseinek, Budapesten inkább az várható, hogy az Együtt-PM mond le egyéni választókerületekről a DK javára.
- Egyetlen komolyabb vitás kérdés maradt: szerepeljen-e Gyurcsány Ferenc a közös listán? A DK ehhez ragaszkodik, az Együtt-PM ellenzi.
Mi a baj Gyurcsánnyal?
Az Együtt-PM-nek elvi és praktikus kifogásai is vannak Gyurcsány Ferenc listás szereplésével szemben. A fő érv az, hogy taszítja a bizonytalan szavazókat. Erre a szocialisták viszont azt mondják, ha már a DK-t is bevették a megállapodásba, akkor úgyis mindegy, mi van Gyurcsánnyal.
Megkérdeztük a volt miniszterelnök legnagyobb szocialista kritikusát, Szanyi Tibort is. Az MSZP EP-listáját vezető politikus az Indexnek azt mondta,
Úgyis mindenki tudja, hogy összeállt a triumvirátus, ezért ez már mindegy. És ha már ott ült Gyurcsány kormányában, bírja ki még azt a három hónapot Bajnai. Ha ég a ház, nem azt kell nézni, hogy kin milyen ing volt húsz évvel ezelőtt, hanem el kell oltani a tüzet. Ha bejön a bárba valaki, akit nem szeret az ember, akkor nem nézi az arcát, hanem hazamegy. Ezt mindenkinek személyesen és kulturáltan kell megoldania Gyurcsánnyal. Nem kötelező vele egy plakáton, egy kampányrendezvényen szerepelni.
Mi lesz, ha nem állapodnak meg?
Mindegyik forrásunk arról beszélt eddig, hogy a tárgyalások konstruktívak és az összes fél kompromisszumkész, így senki nem tartja valószínűnek, hogy az egyeztetések végül mégis befuccsoljanak. Ha ez megtörténne (Gyurcsány Ferenc miatt), a külön listás modell térhetne vissza, de úgy, hogy a koordinált egyéni jelöltállításba már a DK-t is bevennék.
Egy szocialista politikus az Indexnek ezzel kapcsolatban arról beszélt, mivel Bajnai Gordon volt az, aki kezdeményezte a DK bevonását a szövetségbe, súlyos politikai kockázatot vállalna, ha most Gyurcsány miatt mégis kihátrálnának.