Most lesz csak jó dolga az újpesti hódnak
További Belföld cikkek
- Derült idővel indul a hétvége, de több helyen is lehet hószállingózás
- Kiderült, hogy az RTL Híradó nézőinél kik kapták Az Év Embere-díjat
- Különleges időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál
- Változtatott a kormány egy nagy visszhangot kapott program szabályain
- Nyomkövető nélkül járkál Csepelen az anyja megölésével gyanúsított nyugdíjas óvónő
Hivatalossá tenné a titokzatos újpesti hód létezését a főváros. Úgy néz ki, a tavalyi nagy árvíz idején levideózott vízi emlős, akit azelőtt az Indexvideó hiába próbált kilesni, be fog kerülni a Budapest helyi jelentőségű védett természeti területeiről szóló rendeletbe. Ezt most készülnek módosítani, a tervezetet nemrég bocsátotta társadalmi egyeztetésre a budapest.hu-n az előkészítő, a Városüzemeltetési Főosztály. A véleményeket június 24-ig várják, aznap fog ülésezni a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság, ahol téma lesz a tervezet.
A tervezet leginkább kétféle dologgal foglalkozik: egyrészt megváltoztatja egyes természetvédelmi területek látogathatósági szabályait, másrészt aktualizálja a megőrzendő értékeket, vagyis több helyen kibővíti az adott területen előforduló legfontosabb megőrzendő állat-és növényfajok listáját. Így kerülne fel az újpesti Palotai-sziget természetvédelmi terület (az Északi Összekötő vasúti híd-Duna sor-Rév utca-Duna között található 491 649 négyzetméteres terület) védett állatfajainak listájára az eurázsiai hód (Castor fiber). Hód mint védett állat egyetlen másik budapesti természetvédelmi területen sincs.
Újdonságként tűnik fel például a Mocsáros természetvédelmi területen a pettyes gőte, a Fazkekas-hegyi kőfejtőn a lábatlangyík, a Felsőrákosi-réteken a kockás sikló, a Tétényi-fennsíkon az árgusszemű cincér. (A listákra felkerülő összes új állat és növény nevét megtalálja a cikk végén.)
A látogatási szabályokat hol lazítanák, hol szigorítanák. A hatályos rendeletnél szigorúbb a tervezet:
- a Denevér úti gyepfoltnál. Ez a terület most szabadon látogatható, de a tervezet már csak természetvédelmi hatósági engedéllyel tenné ezt lehetővé. Az indoklás szerint nagyon kicsi területről van szó, "amelyen fokozódó taposás és vaddisznótúrás okozta degradáció figyelhető meg", és szigorítás nélkül nem lehet megvédeni itt a természeti értékeket.
A hatályos rendeleten enyhítene a tervezet:
- a Naplás-tónál. A módosítás megengedné a lovaglást és a biciklizést a Naplás úttól délre fekvő erdőben, a meglévő utakon. Eddig külön hatósági engedély kellett ehhez. Az indoklás azt mondja, hogy a természetvédelmi terület vizes élőhelyein a kerékpározás és a lovaglás nagy károkat okoz, de az erdőterületen a kijelölt ösvényeken természetvédelmi szempontból ezek nem kifogásolhatók.
- a Tétényi-fennsíkon. Eddig a kijelölt ösvényeken való lovagláshoz is engedély kellett a hatóságtól, a módosítás után a kijelölt ösvényeken anélkül is szabad lovagolni.
- a Mocsárosnál. Megengednék a lovaglást a terület sétaútjain.
- a Felsőrákosi-réteknél. Megengednék a biciklizést a terület közútjain.
- a Kőérberki szikes rétnél. Eddig a területet egyáltalán nem lehetett látogatni, ezentúl természetvédelmi hatósági engedéllyel oda lehet menni. Az indoklás szerint a réten lévő keserűvíz kutak működése és a vízbázis védelme indokolják ugyan a szigorú előírásokat és a terület fokozott védelmét, de a látogathatóság teljes tiltására nincs szükség.
A rendelettervezetnek van még egy lényeges pontja, ez a Kis-Svábhegy természetvédelmi területre vonatkozik: itt egy darab ingatlant kivonnának a védettség alól. Ezzel részletesen külön cikkben, itt foglalkozunk.
Kerestük a tervezettel kapcsolatban pénteken a Levegő Munkacsoportot, de a civil szervezet egyelőre nem ismerte, nem véleményezte azt.
Ezek az újdonságok kerülnének a helyi listákra:
Apáthy-szikla természetvédelmi terület:
- gérbics (Limodorum abortivum)
Fazekas-hegyi kőfejtő természetvédelmi terület:
- pannon gyík (Ablepharus kitaibelii fitzingeri)
- lábatlangyík (Anguis fragilis)
Mocsáros természetvédelmi terület
- pettyes gőte (Triturus vulgaris)
Újpesti homoktövis természetvédelmi terület
- kislevelű nőszőfű (Epipactis microphylla),
- mezei homokfutrinka (Cicindela campestris)
- keleti rablópille (Libelloides macaronius)
- farkasalma lepke (Zerynthia polyxena)
Palotai-sziget természetvédelmi terület adatai
- eurázsiai hód (Castor fiber)
Felsőrákosi-rétek természetvédelmi terület
- kockás sikló (Natrix tessellata)
- mezei cickány (Crocidura leucodon)
- ürge (Spermophilus citellus)
Kőérberki szikes rét természetvédelmi terület
- kis szarvasbogár (Dorcus parallelipipedus)
- mindenféle cincérek: diófacincér (Aegosoma scabricorne), hosszúcsápú szalmacincér (Calamobius filum), hengeres szalmacincér (Theophilea subcylindricollis),
- pusztai bibircsesbogár (Apalochrus femoralis),
- szélesfejű sztyepplevelész (Cheilotoma musciformis),
- imádkozó sáska (Mantis religiosa),
- aranypettyes bábrabló (Calosoma auropunctatum),
- különféle futrinkák: bőrfutrinka (Carabus coriaceus), mezei futrinka (Carabus granulatus), változó futrinka (Carabus scheidleri), rezes futrinka (Carabus ulrichii), dunántúli kékfutrinka (Carabus germari),
- különféle lepkék: citromlepke (Gonepteryx rhamni), kardoslepke (Iphiclides podalirius), c-betűs lepke (Nymphalis c-album), nappali pávaszem (Inachis io), atalanta lepke (Vanessa atalanta),
Nappali pápaszem lepkeFotó: Jászai Csaba / MTI
- a területen előforduló összes hüllőfaj (Reptilia), (eddig csak a vízisikló volt a listán)
- karvaly (Accipiter nisus),
- nagy fakopáncs (Dendrocopos major),
- füsti fecske (Hirundo rustica),
- széncinege (Parus major), kék cinege (Parus caerulea),
Kis-Sváb-hegy természetvédelmi terület
- dunai berkenye (Sorbus danubialis),
- magyar repcsény (Erysimum odoratum),
- budai imola (Centaurea sadleriana),
Denevér úti gyepfolt természetvédelmi terület
- pannon gyík (Ablepharus kitaibelii fitzingeri)
Naplás-tó természetvédelmi terület
- vitéz kosbor (Orchis militaris),
Merzse-mocsár természetvédelmi terület
- kis nappaliaraszoló (Boudinotiana puella),
- különféle lepkék: csőröslepke (Libythea celtis), c-betűs lepke (Nymphalis c-album), atalanta lepke (Vanessa atalanta),
Tétényi-fennsík természetvédelmi terület
- bíboros kosbor (Orchis purpurea) és vitéz kosbor (Orchis militaris),
- kétlevelű sarkvirág (Platanthera bifolia),
- homoki nőszirom (Iris arenaria)
- henye boroszlán (Daphne cneorum),
- különféle futrinkák: dunántúli kékfutrinka (Carabus germarii), mezei homokfutrinka (Cicindela campestris), magyar futrinka (Carabus hungaricus), érdes futrinka (Carabus scabriusculus),
- déli bűzbogár (Blaps abbreviata),
- árgusszemű cincér (Musaria argus) és hengeres szalmacincér (Theophileasubcylindricollis),
- dárdahere-zsákhordóbogár (Tituboea macropus),
- kis bábrabló (Calosoma inquisitor),
- különféle lepkék: csőröslepke (Libythea celtis), c-betűs lepke (Nymphalis c-album), kardos lepke (Iphiclides podalirius), fecskefarkú lepke (Papilio machaon), citromlepke (Gonepteryx rhamni), kis tűzlepke (Lycaena thersamon), nappali pávaszem (Inachis io), kis tarkalepke (Melitaea trivia), nagy rókalepke (Nymphalis polychloros), zöldes gyöngyházlepke (Argynnis pandora), nagy gyöngyházlepke (Argynnis paphia), közönséges szemeslepke (Arethusana arethusa), tarka szemeslepke (Chazara briseis), törpebusalepke (Spialia orbifer), szilva-farkincásboglárka (Satyrium pruni), kökény farkincásboglárka (Satyrium spini), w-betűs farkincásboglárka (Satyrium w-album), nagyszemes boglárka (Glaucopsyche alexis), kakukkfű-törpebagoly (Apaustis rupicola), keserűgyökér-nappalibagoly (Schinia cardui)
- dongószender (Hemaris tityus),