Kiderült, Thomas Melia budapesti útja a búcsúlátogatása volt
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Ahogy nemrég írtuk, Budapestre érkezett hivatalos látogatásra Thomas Melia, az Egyesült Államok helyettes külügyi államtitkára, akinek portfóliójába tartoznak többek között a demokrácia és az emberi jogok kérdései. Melia napközben Szabó László külügyi államtitkárral és Prőhle Gergely helyettes államtitkárral is tárgyalt, hétfő este pedig az amerikai nagykövet rezidenciáján Colleen Bell társaságában vacsorázott a magyar demokratikus ellenzéki pártok vezetőivel.
A résztvevők: Tóbiás József (MSZP), Schiffer András (LMP), Szigetvári Viktor (Együtt), Kerék-Bárczy Szabolcs (DK), Fodor Gábor (Liberálisok) és Szabó Tímea (PM).
Ez volt az utolsó út
Az Index információi szerint Melia a vacsorán bejelentette, hogy mostani minőségében ez volt a búcsúlátogatása, otthagyja a külügyet és visszatér az amerikai civil szervezetek világába (politikai karrierje előtt a Freedom House-nál dolgozott). Hogy utolsó hivatalos látogatása Magyarországra vezetett, jelzi, hogy mennyire fontos neki ez a régió.
Melia a rendszerváltozás óta sokszor járt már Budapesten, a régi fideszeseket – így valószínűleg a pár éve őt lekiafaszomozó Deutsch Tamást is, a hétfői vacsorán részt vevő Fodor Gábor pedig egészen biztosan – már huszonöt éve ismeri.
Melia az ellenzéki politikusoktól többek között arról érdeklődött, mit gondolnak a Fidesz és Oroszország kapcsolatáról, érdekalapú, vagy már értékalapú barátságról van-e szó. De arra is kíváncsi volt, mit gondolnak az ellenzéki vezetők Kész Zoltán veszprémi győzelméről és az ellenzék jelenlegi erejéről.
Csak a magyarok retorikája változott
A helyettes külügyi államtitkár nyilvánvalóvá tette: ami az elmúlt egy-fél évben, vagyis a kitiltási botrány környékén történt, az nem André Goodfriend egyéni improvizációja, hanem az amerikai kormány teljesen tudatos szándéka volt. Ez a szándék pedig arról szól, hogy a magyar kormánynak, mint minden kormánynak, meg kell felelnie bizonyos alapvető elvárásoknak, például a korrupció elleni harc területén.
Noha az Egyesült Államok a retorika szintjén érzékel bizonyos változásokat a magyar fél részéről, ez a mélységet és a valóságot még nem érte el. Úgy tudjuk, Melia arról is beszélt: Vlagyimir Putyin budapesti látogatását egyértelműen rossz jelnek gondolják.