Orbán őrültségnek nevezte az EU ötletét, de a parlament elé kerülhet
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Orbán Viktor hétfőn arról beszélt, hogy a magyar parlament elé nyújtaná be vitára az Európai Bizottság javaslatát a bevándorlás szabályozásáról.
A javaslatról egyelőre annyit tudni, hogy az Európai Unióba érkező menedékkérők tagállamok közötti elosztását szabályozó kvóta bevezetését javasolják benne. A Bizottság szerdán mutatja be a javaslatot, amely szerint az egyes tagállamok által ellátandó menedékkérők számát egyebek között
Orbán Viktor az Országházban elmondta: a bizottság javaslata nemcsak az illegális bevándorlással foglalkozik, hanem általában az EU stratégiáját tartalmazza a bevándorlás kérdésének össze részletével kapcsolatban. Ezt terjesztené a parlament elé, hogy megvitassák, mivel értenek egyet belőle és mely részek ellentétesek Magyarország érdekeivel.
Orbánnak és a Jobbiknak sem tetszik az EU ötlete
Orbán szerint jó lenne, ha a vitára még az Európai Tanács júniusi csúcstalálkozója előtt sor kerülne, mert akkor úgy mehet az eseményre, hogy bírja a magyar parlament egyértelmű felhatalmazását. Orbánpénteken a Kossuth rádió 180 perc című műsorában azt mondta,
őrült ötletnek tartja azt az európai elképzelést, amely szerint "valaki beengedi a menekülteket a saját országába", majd utána "szétosztja" a többi tagállam között
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese hétfői sajtótájékoztatóján "orwelli rémálomként" értékelte a kvótára vonatkozó elképzelést, szerinte Magyarország semmilyen szinten nem asszisztálhat ahhoz, hogy a Nyugat-Európát és annak szociális rendszereit célba vevő menekültek kvóta alapján itt kössenek ki.
Az ellenzéki politikus szerint a tervezett német és osztrák szigorítások hírére év elején tömegek indultak meg Európába, és a szociális rendszer miatt a legtöbb családtagot magukkal vitték. Az érkezők többsége Z. Kárpát szerint nem kimondottan politikai menekült. A Jobbik szerint kvóta helyett az önálló határőrség visszaállítására van szükség. Emellett továbbra is a menekültszállók zárttá tételét követelik, a terrorveszély növekedésére hivatkozva. Z. Kárpát Dániel azt is sürgette, hogy a szállók kerüljenek lakott területeken kívülre.
Olaszország és Málta támogatja, a briteknek nem jön be
A BBC szerint Németország, amely tavaly 200 ezer menedékkérelmet bírált el, támogatja a kvótás megoldást. Korábban Olaszország és Málta is arra szólította fel az EU-tagállamokat, hogy egyenlőbben osszák el a bevándorlás jelentette terheket az Unióban. Az osztrák kancellár, Werner Faymann szerint a menedék nem méltányosság kérdése, hanem egy minden embert megillető jog. A kvótát pedig igazságos megoldásnak tartja.
Más uniós tagállamok viszont ellenzik az ötletet. Az angol kormány szóvivője szerint "az Egyesült Királyság büszke arra, hogy történelme során befogadta azokat, akiknek arra a legnagyobb szüksége volt, de nem hiszik, hogy a menedékkérők kötelező elosztása a megfelelő válasz a problémára, ezért ellenezni fogják a Bizottság javaslatát".
Magyarországon kívül Szlovákiában és Észtországban is ellenzik a kvótás rendszer bevezetését.