Nyugat- és Dél-Dunántúl: Baranya megyében szavaztak legkevesebben
További Belföld cikkek
- Olyat tett Sulyok Tamás, amire még nem volt példa elnöksége alatt
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
A horvát határ közeli Beremenden még az országos és megyei átlagnál is jóval kevesebben szavaztak, a választópolgárok mindössze 37 százaléka járult az urnákhoz. Pedig ez az a baranyai település, ahol tavaly szeptemberben ezrével lépték át a menedékkérők a határt, de úgy tűnik, emiatt most mégsem tombolt a beremendiekben a vágy, hogy mindannyian elmenjenek szavazni, és kifejezzék véleményüket a migránsokról.
Az MSZP-s polgármesterségű Sámodon annál inkább, ott a választók több mint fele szavazott, és a 173 fős településen jóval magasabb az igen szavazatok aránya, mint az országosan jellemző. Pedig eléggé zavaros volt az MSZP kommunikációja a kampányban, a pártvezetés egy csomó ellentétes dologgal igyekezett összezavarni a választókat: hol távolmaradásra, hol érvénytelen szavazásra, hol igen szavazatra, hol pedig nem szavazatra buzdítottak.
A jobbikos Bánokszentgyörgyön kiemelkedően magas volt a részvételi arány, és a nem szavazatok aránya is, de a Somogy megyei Gyékényesen még a bánokszentgyörgyieknél is többen mentek el szavazni. Gyékényest közelről érintette a menekültválság: a települést Horvátországgal összekötő vasúti hídon tavaly szeptemberben ezrek sétáltak Magyarországra a sínek között, aztán Nagykanizsa felé vették az útjukat.
Miért látok az Indexen más adatokat, mint a választási irodánál?
Megnéztem a megyém/városom/kerületem adatait az Indexen és a választási irodánál, és választási iroda szerint magasabb volt a "nem" szavazatok aránya. Ki csal? Nyugodjon meg drága olvasó, senki. Mi segítünk egy kicsit jobban értelmezhetővé tenni a dolgokat, és azt mutatjuk, ami valóban érdekes: hogyan szavaztak azok, akik elmentek, és leadtak szavazatot, legyen az igen, nem vagy érvénytelen. A választási iroda az érvényes, tehát az "igen" és a "nem" szavazatok összesítésével nyert eredményt közli. Így az igenek és a nemek együtt adnak ki 100 százalékot. Az érvénytelen szavazatokat nem az igen-nemekhez viszonyítják, hanem az összes leadott szavazaton belüli arányukat mutatják meg, így azok száma az igen-nemek számával közvetlenül nem vethető össze - csak nálunk.
Borítókép: MTI / Ujvári Sándor