A Kúria elkaszálta az LMP városligeti népszavazását
További Belföld cikkek
- Százharminc új járművel készül az ünnepekre a Magyar Posta
- Ironikus megjegyzéssel tesz eleget a brüsszeli elvárásnak a nemi esélyegyenlőségi törvény
- Vitézy Dávid az utolsó metró után bezáratná a budapesti aluljárókat
- Varju László szerint a Fidesz börtönben látná, újratárgyalták az ügyét
- Összecsapott Kövér László és Gyurcsány Ferenc, több mint tízmillió forintos büntetés lett a vége
Formai okokból megtagadta a Kúria az LMP Városliget átépítését érintő népszavazási kérdésének hitelesítését, jelentette az MTI.
A bíróság a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) korábbi hitelesítő döntésének megváltoztatását szerdán azzal indokolta, hogy a fővárosi testület nem várta meg a hasonló kérdésben hozott döntésének jogerőre emelkedését.
Az FVB március 24-ei ülésén hitelesítette a következő kérdést:
Egyetért-e Ön azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés úgy módosítsa a Városligeti Építési Szabályzatot, hogy a Városliget közpark megengedett legkisebb zöldfelülete 70 százalék legyen?
A hitelesítő határozat ellen nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet a Kúriához, a testület a határozatot most megváltoztatta, és a kérdés hitelesítését formai okból megtagadta.
Az FVB március 24-ei ülésén - ezt a határozatot megelőzően - ugyanis döntött egy másik, azonos témájú kérdés hitelesítésének megtagadásáról. A Kúria szerint azonban az FVB-nek ekkor a népszavazási törvény értelmében meg kellett volna várnia a 15 nap jogorvoslati határidőt, és csak ezt követően (jogerőre emelkedés esetén) hozhatott volna újabb határozatot a következő kérdés hitelesítéséről.
Az országos népszavazásoknál a kopasz-balhé után megszűnt ez a párhuzamossági moratórium, de a helyi népszavazásoknál még érvényes.
A Kúria tehát azért tagadta meg a Városliget átépítését érintő népszavazási kérdés hitelesítését, mert az FVB nem várta meg az előző kérdés határidejének lejártát, továbbá - mivel a kérelmező azonos volt - nem várta meg a törvényben előírt 30 nap várakozási időt sem.
Az ítélet ellen nem lehet fellebbezni.
Az LMP az ítélet után közölte, hogy újra beadja a kérdést, és "az LMP be fogja bizonyítani, hogy a népszavazás nem a Fidesz kiváltsága. Továbbra is meggyőződésünk, hogy a budapesti polgárok segítségével meg fogjuk akadályozni a Liget beépítését" - írta a párt.
A budapestiek többsége népszavazást akar
Korábban írtunk arról az LMP által rendelt kutatásról, amely szerint a fővárosiak többsége szeretne népszavazást a Városliget átépítéséről.
A kutatás fontosabb megállapításai voltak, hogy
- a budapestiek 64 százaléka támogatja, hogy legyen népszavazás a Városligetről.
- Az ellenzéki pártok szimpatizánsainak elsöprő többsége egyetért ezzel (a jobbikosok 59 százaléka is).
- Míg a fideszeseknél a népszavazás ellenzői vannak többségben (57-44 százalékos arányban).
Vagyis ha sikerült volna/a jövőben mégis sikerülne az LMP-nek kiharcolnia a népszavazást, itt feltehetően nyerne az álláspontja, bár az érvényességet még így is nehéz elérnie.