A száguldó propagandavonaton nincsen fék

D MTI20170426007
2017.05.11. 07:23
Bár a Fideszen belül egyre többen tartanák kívánatosnak, egyelőre semmi sem utal arra, hogy a hatalmi arroganciát áprilisban csúcsra járató kormánypárt konszolidációra készülne. Az Orbán által megálmodott és megalkotott propagandagépezet mostanra állt fel tökéletesen, a politikai közbeszédet a párt témái dominálják, láthatóan minden úgy történik, ahogy eltervezték. Igaz, majd csak pár hét múlva derül ki pontosan, hogy a brutális kampány mennyire erodálta a fideszes tábort, és az is kérdéses, hogy ha bekövetkezik az egyes mérésekben mutatott népszerűségzuhanás, arra tudnak-e érdemben válaszolni. Pénzosztás lesz, rezsicsökkentés is lehet, de ha a választók besokallnak az egyre durvább háborúskodástól, akkor a Fidesz önmérsékletre kényszerülhet. Ez pedig nem igazán kenyere a miniszterelnöknek.
Janka néni az internetes újságokról

Az őszödi beszéd 2006-os kiszivárgása óta nagyon ritkán fordul elő olyan, hogy a Fidesz politikusai nyilvánosan ne értenének egyet a párt jövőbeli stratégiájával kapcsolatban, de most, kevesebb mint egy évvel a választások előtt ismét kibontakozóban van egy ilyen vita.

2014 végétől hónapokig téma volt, hogy a fideszesek túlzásba viszik-e az „urizálást”, 2017 tavaszán pedig egyre több, házon belüli kritika mondja, hogy önmérsékletre lenne szükség, mert a szavazóknak is taszítóvá válik a kormányzati arrogancia. Három éve azt mondták a belső hangok, hogy a Rogán–Habony–Vajna-vonalon megjelenő életvitel irritáló lehet a választóknak, és túl nagy támadási felületet ad az ellenfeleknek. Most pedig arról van szó, hogy ha olyan szinten folytatódik vagy akár még fokozódik a kormányzat agresszív viselkedése (amely körül ismét fontos szereplő Rogán, Habony és Vajna), mint az elmúlt hetekben, akkor az politikailag káros lehet a Fidesznek.

Nem egyértelmű, hogy április eleje, a CEU-ügy kirobbantása óta mennyit veszített népszerűségéből a Fidesz: a Medián szerint félmillióan fordultak el tőlük, a Tárki szerint viszont semennyien. Az viszont biztos, hogy áprilisban – elsősorban az egyetem ügye miatt – tucatszámra jelentek meg kritikák a Fidesz szellemi holdudvarához tartozóktól, hogy ami most megy, az már nekik is túl sok. 

Az elit „hangosan” megjelenő elégedetlensége nem elszigetelt jelenség, az utóbbi hetekben bedurvult fideszes politizálás és ahhoz kapcsolódó kommunikáció olyanokban is ellenérzést kelthet, akik nem újságokban beszélik ki a csalódottságukat, hanem szűkebb körben. Ha pedig egy elhúzódó kampány változást hoz a választói preferenciákban, az nem pár hét, hanem inkább egy-két hónap alatt jelenik meg a közvélemény-kutatásokban, ezért a Fidesz áprilisi bedurvulásának hatásai inkább a májusi mérésekben látszódhatnak majd tisztán.

Orbáné a legnagyobb felelősség

Bár Áder János csont nélkül aláírta a CEU-ellenes felsőoktatási törvényt, második megválasztása utáni beszédében szokatlanul konkrét és kritikus volt a Fidesszel szemben.

Közbeszédünk színvonala az utóbbi időben drámai mértékben romlott. Itt és most mindezért nem akarom porciózni a felelősséget, de a politikai számosság okán mindig a kormánypártoké a nagyobb

– mondta. A köztársasági elnök megjegyzése ugyan minden politikusnak szólt, de különösen Orbán Viktor vehette magára a kritikát, hiszen a kormány és a Fidesz vezetőjeként neki van az egyik legnagyobb hatása a hazai politikára, közbeszédre.

Felmerülhet, hogy a lex CEU problémamentes aláírása, majd megvédése után mennyi súlya maradt Áder szavainak, de ha csak pár mondattal is szúrt oda pártcsaládjának, elég szokatlan egyértelmű és lesújtó véleményt mondott a Fideszről is. Nem részletezte, de a „közbeszéd színvonalának drámai csökkenése” alatt mi másra gondolhatott volna, mint arra, ahogyan a pártok, „nagyobb részben” a kormánypártok beszélnek a politikai ellenfeleikkel és a választókkal is.

A drámai színvonalcsökkenés alatt Áder arra is utalhatott, hogy másról sem szól a kormányzati politikai kommunikáció, mint hogy az országot kívülről-belülről magyarellenes, hazaáruló ügynökök próbálják romba dönteni, ebben a helyzetben pedig csak a kormány és csak a Fidesz tudja, mi kell a nemzetnek:

el kell takarítani ezeket.

Erről beszélnek parlamenti felszólalásokban, sajtótájékoztatókon, közleményekben, és éjjel-nappal a Fidesz médiabirodalmában. A tények és érvek helyett pedig egyre többször nyilvánvaló hazugságokra épül a kormányzati kommunikáció. „Tényeket mérnek össze tényekkel, vagy indulatokat az indulatokkal?” – tette fel a kérdést Áder a parlamentben.

Most tökéletesedik a kíméletlen gépezet

Hogy durvább a hangulat, mint korábban, azt a fideszesek is elismerik. Igaz, hozzátéve: lehetne durvább is, csak visszafogják magukat. Különben is, a másik kezdte, azok viselkedtek először csúnyán, ők csak folytatják. Az óvodai szintű mentegetőzés nem ad hoc reakció, hanem nagyon is eltervezett. Semjéntől Lázárig több vezető fideszes mondta márciusban, hogy brutális kampány jön, amiért az ellenzék lesz a felelős, mert annyira jól megy a Fidesznek, hogy elkeseredettségükben nem marad más választásuk, csak hogy mocsok módon támadják őket.

Ennek viszont éppen a fordítottja látszik, amikor a kormányzati kommunikációs csatornákon megállás nélkül az megy, hogy ki mekkora csicska, buzi, ügynök, migráns, bérenc, hazaáruló stb. Mindez nem véletlen túlkapások sorozata, hanem tudatosan megtervezett, egész pályát beterítő propaganda. Az történik, amit két hónapja felvázoltak, csak nem az ellenzék vezeti a sárdobálást, hanem a kormány és a Fidesz. (A jelenlegi ellenzéknek ehhez se ereje, se koncepciója, se valódi terepe nincs.)

Az elkövetkezendő hónapok szempontjából meghatározó lehet, hogyan értékelik a kormánypártban a közelmúlt eseményeit (és Áder meg az esetleg kiábránduló házi értelmiségiek kritikáit). Két értelmezés lehet a jelenlegi helyzetben:

  1. Minden a terv szerint halad, pontosan az és úgy történik, ahogy a nagy kottában meg van írva. A Fidesz többnyire szimbolikus, keveseket érintő témákkal uralja a közbeszédet, miközben a munka törvénykönyvének tervezett módosításról vagy a szakmát teljesen felhígító oktatási törvénymódosításról (és még egy csomó más, fontos dologról) alig esik szó.
  2. Nem vártak ennyire sok kiállást házon belül, stabilizálásról és a többi párt növekedésének lefojtásáról volt szó, nem pedig arról, hogy a tábor kezdjen fogyatkozni.

Mivel a CEU, a civilek és a média (reklámadó-emelés, kormányzati tanulmány a kritikus sajtó szerepéről) elleni támadás összehangolt és előre eltervezett, nem tűnik valószínűnek, hogy hirtelen szelídülés legyen a politikai tempóban. Azért is nehéz elképzelni, hogy konszolidálódjon a kormányzás, mert Orbán Viktor 2010 óta megállás nélkül harcol valami ellen, stabil kétharmaddal is úgy politizált, mintha ellenzékben lenne.

Pont egy évvel a választások előtt fogná vissza magát a Fidesz, miközben mindenki más tövig próbálja nyomni a gázpedált?

Egyáltalán képes-e önmérsékletre a kormányzati rendszer, amelynek az ékköveként szolgáló a kommunikációs hadtest napról napra keményebben nyomja? Ráadásul éppen most tökéletesedik a gépezet, amelyet Orbán megálmodott a kormány szerves részévé tett kommunikációval (Rogán propagandaminisztériuma), és a központilag irányított, teljes kontroll alatt tartott médiabirodalommal.

Ha elfáradnak a témáik, jól jöhet egy rezsicsökkentés

Technikai oldalról nézve elvileg nincs akadálya, hogy a Fidesz egy gombnyomással lejjebb tekerje a hangerőt. Az egymást kiegészítő párt- és pártközeli kommunikáció kézi vezérlése zavarba ejtő tökéletességgel működik, nincsenek benne önálló entitások, csak a massza, amelynek minden sejtje úgy rezeg, ahogy a párt vezetése mondja, elvárja. Orbánnak pedig talán a legfontosabb politikai képessége, hogy szükség esetén ügyesen adaptálja magát és táborát a változó helyzetekhez.

Nemzeti konzultáció Bözsi nénivel
Nemzeti konzultáció Bözsi nénivel

Elméletileg tehát, ha hirtelen bezuhanna 8-10 százalékkal a párt támogatottsága, és látótávolságon belül kerülne az ellenzék, akkor a durván hierarchikus vezérlés miatt könnyen át tudnának állni egy másik pályára, hangnemre. Mint történt ez 2015 első hónapjaiban, amikor egymillió szavazó elvesztése után gyorsan erőre kaptak.

Igaz, valójában hatalmas szerencse (és jó taktikai érzék) kellett a Fidesz visszakapaszkodásához: jöttek a menekültek, Orbán oldalválasztása pedig nagyon bejött. Mint ahogy 2014-es választás előtt is sokat hozzátehetett Orbán második kétharmadjához, hogy egy évvel korábban történelminek beállított árvíz zúdult az ország nyakába.

Kapcsolódó
A menekültek Orbán kottájából játszanak

A menekültek Orbán kottájából játszanak

Ha sikerül megvédeni a menekültektől az országot, a Fidesz nagy lépést tehet a 2018-as választási győzelem felé. De még alakulhat úgy, hogy a Jobbik jöjjön ki győztesen a menekülttémából. Egy biztos: nem lesz nevető harmadik.

Ezek fényében már nem annyira egyértelmű, hogy egy nagyobb pillanatnyi beszakadásra biztosan sikeresen tudna reagálni a Fidesz. Egyelőre nem látni, mennyire kitartóak a legfontosabb témáik: három éve brüsszeleznek, két éve migránsoznak, a sorosozás-álcivilezés pedig távolról sem annyira hatékony, mint a másik két téma.

A kormány idén osztogatásba kezdett (lesz még elvileg nyugdíj-emelés is), jövőre ugyanígy folytatják, a háttéremberek pedig továbbra is azt mondják, hogy minden látszat ellenére a Fidesz választási kampánya nem az ellenfeleikről, hanem „a kormány eredményeiről fog szólni”. És egyébként az sincs teljesen kizárva, hogy összejön még egy rezsicsökkentés a választásokig.

Az biztos, hogy a Fidesz ezekkel a jóléti intézkedésekkel rengeteg szavazót meg tud tartani 2018-ban. Az viszont a következő hónapokban fog eldőlni, hogy a pénzosztás mellé konszolidálódnak-e, vagy úgy dönt a pártvezetés (ahogy eddig minden alkalommal), hogy nincs más lehetőségük, csak a támadás, hiszen a háborúskodás a kezdetektől a párt politikájának központi eleme.

Ahogy a Fidesz politikájának agresszív túlkapásai, úgy a konszolidációról szóló hangok is időről időre megjelennek a Fidesz környékén. Amikor zuhanni kezd a párt népszerűsége (2012-es diáktüntetések, 2014 – internetadó, kitiltási botrány), akkor jellemzően Orbán azzal válaszolt, hogy egyet hátrébb lépett, majd amikor visszanyerte a Fidesz a teljes támogatottságát, akkor két lépést ismét előrenyomult. 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Hétfőtől szigorúbban fog ellenőrizni a rendőrség az utakon

Hétfőtől szigorúbban fog ellenőrizni a rendőrség az utakon

Azt is közölték, milyen szabályok betartására fognak koncentrálni elsősorban.

február 14., 12:34

  • Belföld
Orbán Viktor temetésen járt: Isten veled, Professzor úr!

Orbán Viktor temetésen járt: Isten veled, Professzor úr!

A közösségi médiában posztolt a kormányfő.

február 14., 12:37

  • Belföld
Távozik Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke

Távozik Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke

Több mint egy évtizede volt a miniszterelnök közvetlen munkatársa.

február 14., 12:59

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Diákok kérdezték a minisztert.

2 órája

  • Belföld
Karácsony Gergely Nagy Mártonnak: Van baj, miniszter, van baj

Karácsony Gergely Nagy Mártonnak: Van baj, miniszter, van baj

Személyes találkozót kért a főpolgármester a facebookos üzengetés helyett.

február 14., 13:22

  • Belföld
Meglepő helyen nyílik magyar diplomáciai képviselet

Meglepő helyen nyílik magyar diplomáciai képviselet

Szijjártó Péter sajtótájékoztatón jelentette be, melyik afrikai országgal kötött megállapodást.

10 perce

  • Belföld
Vitézy Dávid: Vasúti vonalbezárásokat és járatritkítást vetít elő Lázár János törvényjavaslata

Vitézy Dávid: Vasúti vonalbezárásokat és járatritkítást vetít elő Lázár János törvényjavaslata

A dokumentumokat pénteken nyújtotta be a miniszter a parlamentnek.

február 14., 13:14

  • Belföld
Lecsapott a GVH a Foodorára, tízmilliókat kell fizetnie a cégnek

Lecsapott a GVH a Foodorára, tízmilliókat kell fizetnie a cégnek

A hivatal szerint megtévesztették a fogyasztókat.

február 14., 12:09

  • Belföld
Így drágultak a gyógyszerek, a legszegényebbek járnak pórul

Így drágultak a gyógyszerek, a legszegényebbek járnak pórul

A gyógyszerkasszát az utóbbi években leginkább az onkológiai kezelések drágulása terheli.

február 14., 06:49

  • Belföld
Kongatja a vészharangot az újságírók szövetségének elnöke Magyar Péter kijelentései miatt

Kongatja a vészharangot az újságírók szövetségének elnöke Magyar Péter kijelentései miatt

Kocsi Ilona szerint a Tisza Párt vezetője éppen a Fidesz malmára hajtja a vizet.

február 14., 11:52

  • Belföld
Emelik a hadigondozottak és a politikailag meghurcolt személyek járandóságát Magyarországon

Emelik a hadigondozottak és a politikailag meghurcolt személyek járandóságát Magyarországon

Az intézkedés csaknem százezer magyart érint.

február 14., 14:42

  • Belföld
Van, ami nélkül egy kapavágás sem történhet Rákosrendezőn

Van, ami nélkül egy kapavágás sem történhet Rákosrendezőn

Bombák, lőszerek és régészeti leletek feltárásával indulhat a Parkváros-projekt.

február 14., 11:41

  • Belföld
Szájer József megjósolta a német választások végeredményét

Szájer József megjósolta a német választások végeredményét

Szerinte Németországban a CDU „ki fog slisszolni a választási ígéretek alól”.

február 14., 07:09

  • Címlapon
Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Az Index megkeresésére cáfolta a híreszteléseket a BDPST Group.

3 órája

  • Belföld
A Tisza Pártra figyel két Tisza-parti város polgármestere: igény lenne a kormánybuktatásra

A Tisza Pártra figyel két Tisza-parti város polgármestere: igény lenne a kormánybuktatásra

A 2026-os választásokon a Tisza is indul, de Szegeden és Vásárhelyen sincs alapszervezete, ám van nyitottság az együttműködésre.

február 14., 07:20

  • Belföld
Lázár János elismerte, hogy nincs elég barátja

Lázár János elismerte, hogy nincs elég barátja

Születésnapot ünnepel a miniszter.

február 14., 09:11

  • Címlapon
Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Sem a saját monogramos üvegre, sem a 31 milliós növénybeszerzésre nem adott magyarázatot.

2 órája

  • Belföld
Tiborcz Istvánék saját készítésű ginnel rukkoltak elő

Tiborcz Istvánék saját készítésű ginnel rukkoltak elő

Az italt kizárólag a Botaniq Collection ernyőmárka alatt működő egységekben forgalmazzák.

február 14., 08:50

  • Belföld
Letartóztatták a dohánybolti késelőt, akár 15 évet is kaphat

Letartóztatták a dohánybolti késelőt, akár 15 évet is kaphat

A férfi többször is megpróbálta késsel megszúrni áldozatát.

február 14., 10:15

  • Címlapon
Újabb kínai óriásberuházás érkezik Magyarországra

Újabb kínai óriásberuházás érkezik Magyarországra

A befektetés mintegy 800 új munkahelyet teremt.

5 órája

  • Belföld
A közmédia szerint Ruszin-Szendi Romulusz csatlakozik a Tisza Párthoz

A közmédia szerint Ruszin-Szendi Romulusz csatlakozik a Tisza Párthoz

Igazi nagyágyút jelenthet be szombaton a Tisza Párt.

február 14., 10:09

  • Belföld
Orbán Viktor: Nem kell kilépni az Európai Unióból, szétesik az magától is

Orbán Viktor: Nem kell kilépni az Európai Unióból, szétesik az magától is

A miniszterelnök a Kossuth rádióban adott interjút.

február 14., 07:45

  • Belföld
Magyar Péter: Semmi közük a magyar embereknek ahhoz, hogy öt vagy tíz éve mit csináltam

Magyar Péter: Semmi közük a magyar embereknek ahhoz, hogy öt vagy tíz éve mit csináltam

Az M1 riportere arról próbálta kérdezni, hogy vett-e Mészáros Lőrinc-féle részvényeket.

február 14., 11:39

  • Belföld
Az ügyészség szerint nem ölték meg a rendőrök az előlük menekülő zagyvarékasi férfit

Az ügyészség szerint nem ölték meg a rendőrök az előlük menekülő zagyvarékasi férfit

Kategorikusan kizárták, hogy gondatlanságból elkövetett emberölés történt volna.

február 14., 12:41

  • Belföld
Ömlik a gáz Szentendrén egy elvágott vezeték miatt, nem térhetnek haza a közelben élők

Ömlik a gáz Szentendrén egy elvágott vezeték miatt, nem térhetnek haza a közelben élők

A 11-es főúton több mint két kilométeres a torlódás.

február 14., 12:16

  • Belföld
Döntött a bíróság, rács mögött marad Óbuda polgármestere

Döntött a bíróság, rács mögött marad Óbuda polgármestere

Kiss László augusztus óta van előzetes letartóztatásban.

február 14., 13:55

  • Belföld
Szalmonellás terméket hívott vissza az Auchan

Szalmonellás terméket hívott vissza az Auchan

Egy önellenőrzés keretében történt vizsgálat alapján mutatták ki a kórokozót.

február 14., 10:32

  • Belföld
Elfogta a rendőrség az egyik legkeresettebb magyar bűnözőt, Tenerifén bukkantak a nyomára

Elfogta a rendőrség az egyik legkeresettebb magyar bűnözőt, Tenerifén bukkantak a nyomára

Hiába használt inkognitót, nem menekülhetett a magyar nyomozók elől.

február 14., 09:51

  • Belföld
Meghalt egy csecsemő a szigetvári postán

Meghalt egy csecsemő a szigetvári postán

A rendőrség jelenleg is vizsgálja az ügyet.

február 14., 10:48

Neked ajánlott