Orbán Viktor titokzatos imádói után eredtünk
További Belföld cikkek
- Székely János püspök: Az ünnep az egy kincs, és ezt mindenki érzi
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
Negyvennégy ismerősnek jelölés a Facebookon fél nap alatt, az nem kevés. Főleg, ha a gépet becsukva, majd pár óra múlva visszatérve újra tizenötös számmal virít a kis fehér-piros ikon.
Úgy tűnik, a 65 éves Molnár Anikó elég kapós, pedig nincs is róla fénykép a profilján, de még egy Coelho-idézet vagy népszerűsködő bejegyzés sem. Csak a kőkemény politika: Nagy-Magyarország, Echo TV és Orbán Viktor.
Molnár Anikó mellesleg nem létezik. Azért hoztam létre, hogy el tudjak merülni a Facebook legkormánypártibb szegletében, ahol titokzatos profilok szórják a lájkokat és a támogató kommenteket Orbánra, úgy osztogatják meg a propagandát, mintha az életük múlna rajta, ahol mindenki „ismer” mindenkit, és ahol mindenki tagja legalább 3-4 fideszes-jobbos csoportnak.
Az egész onnan indult, hogy Orbán Viktor és ritkábban, de a magyar kormány bejegyzéseinél is akad néhány, önmagáról semmit nem eláruló, de annál elszántabb lájkoló, úgyhogy gondoltam, megnézem, kik is ők. Nem a valódi emberekről, hanem a kamugyanús felhasználókról akartam többet megtudni.
Ilona nagyon lelkes. Ha Orbán Viktor vagy a kormány FB-lapján megjelenik valami, akkor ő biztosan gyorsan reagál a bejegyzésre. Aztán a legpozitívabb kommenteket újra előszeretettel lájkolja. Vannak ismerősei, akikkel ha kell, együtt védik meg a kormányfőt, akár ugyanazt szajkózva.
Ők másban is hasonlóak: a profiljukon nem rajzolódik ki semmi a családjukról, az életükről, nincs róluk kép, sem semmiféle konkrét információ. Semleges a profilképük, mondjuk egy virág, egy madár, egy rajz, néha váltva egyiket a másikra. Ezeken nem nagyon van lájk vagy komment, de ha igen, az sem utal személyes kapcsolatra a lájkolóval. Az ismerőseik között nincsenek családtagok, sokszor még ugyanolyan családnevűek sem.
Molnár Anikóként próbáltam meg tehát becserkészni őket, hátha többet megtudok róluk. A kitalált Anikó csomó mindent szeret, ami Fidesz vagy Fidesz-közeli, ő is elég lelkesen indult neki a Facebooknak, lájkol, osztogat, de semmi információ nincs róla a profilján. Ismerősnek jelöli azokat, akikről úgy gondolja, közelebb visznek a célhoz, és mindenkit visszaigazol, aki őt jelöli.
Kicsit vehemens a lány
Anikó első körben a csontfideszesek hálózatába került be. Elég volt az első egy-két ismerőst megszerezni, utána lassan, de biztosan érkeztek a jelölések, köztük olyanoktól is, akik Fidesz-szimpatizáns nyílt vagy zárt csoportokat alapítottak, vagy azok adminjai. Ahogy épült az ismerősi kör, és egyre nagyobb rálátás nyílt a hálózatra, kiderült, hogy sokan ismernek sokakat, folyamatosan jöttek elő az értesítések, hogy több tucat közös ismerősöm van valakivel, és ezek a közös ismerősök nagyjából mindig ugyanazok voltak: aktív orbánista facebookozók, kommentelők, tartalommegosztók, adminok.
Néhány nap alatt összeállt egy nagyjából 50-70 fős kemény mag. De sajnos pont a legtitokzatosabb orbánista profilok nem jelöltek vissza. Pedig voltak páran.
- Például egy másik Ilona, aki állítása szerint az Országgyűlés Hivatalában dolgozik, a háttérképe a nemzeti konzultáció, egyetlen profilképe van, de az ehhez érkező kommentek alapján senki nem ismeri őt. Egy férfi egyenesen azt írta a profilképére: „Emberek maguk tényleg ennyire ostobák. Ez egy a kormányzat által elindított portál, a kép nagy valószínűséggel nem a valódi tulajé.”
- Vagy Irén, aki szintén nagy lájkoló és kommentelő Orbán oldalán, és esetenként ugyanazzal az érveléssel védi meg a kormányt, mint Ilona. De sajnos róla sincs fénykép és semmi infó.
- Vagy Mária, aki a saját falán folyamatosan sürgetett mindenkit a konzultáció kapcsán: „Ne késlekedjünk a kitöltéssel!”
Szóval ők maradtak a homályban, nem reagáltak a jelölésre. Az egyetlen trófea Ilona volt, akiről ismerősként sem tudtam meg többet, nem volt a profilján semmi olyan személyes, amit csak a barátai láthatnak.
Úgyhogy itt volt az ideje, hogy megkérdezzem őt és a közös ismerőseimet is, hogy mi a helyzet ezekkel a rejtélyes profilokkal. Teljesen véletlenül úgy alakult, hogy párhuzamosan tudtam beszélni a cseten Ilonával – és valaki mással is, róla. Miközben Ilona meglehetősen szűkszavú volt, és a családnevéről szóló kérdésre („honnan valósi vagy? csak a Molnár név miatt”) csak annyit árult el magáról, hogy Egerből származik, és a rokonai a környéken laknak, ezzel párhuzamosan másvalaki azt írta róla, hogy
van egy másik profilja csak letiltották egy időre. De ő nem Molnár egyèbkènt de fideszes az biztos csak nem szeretnèm kiadni Mi a baj vele? (...) Egèszen más neve van. De most mennem kell a boltba. Szia Kicsit vehemens a lány
Később jött a megfejtés:
Xy a régi profilja! De azt hiszem 1 hónapra letiltották. Talán Székesfehérvári, de ez nem biztos.
Amikor Ilonának elárultam, hogy tudom, hogy nem ez az igazi neve, megszakadt a kommunikációnk. Aztán még többektől is érdeklődtem, de mint kiderült, személyesen senki sem ismer senkit.
Itt mindenki csak virtuális ismerősöm,leszámítva 1-2 személyt,természetesen a politikai hovatartozás okán
– kaptuk a választ egy férfitól, akinek amúgy 259 ismerőse van, és adminként működik például a Médiafigyelő nevű aktív, szintén ultrafideszes csoportban.
Ebben a közösségben nem fontos a személyes ismeretség, hiszen a hozzászólásokból és a saját oldalon való megosztásokból kiderül, hogy ki milyen ember!
– jött egy másik válasz.
Amikor másvalakikről érdeklődtem, ugyanezeket a válaszokat kaptam. És voltak persze, akik egyáltalán nem válaszoltak az üzenetemre annak ellenére sem, hogy elvileg ismerősök voltunk. Vagyis nem találtam olyan embert, aki személyesen is ismerné ezeket a rendkívül aktív, csak a politikával foglalkozó, kormánypárti kommentelőket.
Végül egyébként Ilona lett a kivétel a történetben: egyrészt mert visszajelölt, másrészt, mert az iránymutatás alapján egyszer csak ráakadtunk a másik, valódinak tűnő profiljára is, feltehetően lejárt a tiltása. Nem egri és nagyon aktív Orbán oldalán. Bejelöltük, visszajelölt, de a kérdéseinkre már nem válaszolt.
Politológus, exkém és a kis lánycsoport
Érdekes volt látni, hogy kik azok a közéleti személyiségek – persze a fideszes politikusokon kívül –, akiknek elég sok ismerősük van ebben a két-három hét alatt összeszedett fideszes hálózatban: Lánczi Tamás, Kiszelly Zoltán és ifj. Lomnici Zoltán.
Mindannyiuknak több ezer ismerősük van egyébként. Lánczit sajnos nem lehetett bejelölni, de 44 közös ismerőssel zártuk a projektet. Kiszelly visszaigazolta a jelölésünket, ő két profilt is üzemeltet, 26, illetve 46 közös ismerőse van a kitalált ál-Anikónkkal. Lomnicival 27 közös barátunk lett, ő nem igazolta vissza a jelölést.
Az ő ismerőseiket és a fideszes csoportokat nézve bukkantunk rá például egy olyan társaságra, amelynek tagjai mind nők, mindegyiknek a profilképe egy portrérajz, mind ismerik egymást, ezerrel osztják a kormánypárti tartalmat, április végén-május elején csatlakoztak a Facebookra, és léptek be a
- Médiafigyelő
- Magyar nők Orbán Viktorért
- Szeretem a FIDESZt, hisz nála jobb nincs!
nevű csoportokba. Kedvelik a Századvéget, a Nézőpontot. Öten voltak, aztán egyszer csak az egyiküket, Csillát törölték. Mindegyiküknek ismerőse Lánczi Tamás és Kiszelly Zoltán, de senki más fideszes közéleti személyiség. Hárman igazoltak minket vissza, de a profiljukól ismerősként sem derült ki több - ketten is az interneten fellelhető, fiatal fürdőruhás lányokat ábrázoló képeket tettek fel sajátként - , és beszélgetést is hiába kezdeményeztünk velük. Egyébként ahhoz képest, hogy 3-400 ismerősük van, a posztjaikat elvétve lájkolja, kommentálja egy-két ember.
És van még egy ismert nem politikus is, akinek a neve állandóan előbukkant ezekben a csoportokban, ismerősi körökben:
Őt egyébként hiába szólította meg a Facebookon Anikó, nem reagált. Ezek a számok annak fényében elég komolyak, hogy Molnár Anikónak 175 ismerőse lett végül néhány hét alatt. Mellékes, de valamiért feltűnően nagy sikere van ezekben a körökben egyébként az Echo TV Háttér-Kép és Informátor című műsorának, szinte kötelező lájkolni ezeket, de a Duna TV Hazajárója is ott van sokak kedvence között.
Hungaristákig és lengyel ultrákig jutottunk
Az egész kísérletnek még egy hozadéka volt: az ismerősgyűjtők támadása. Ők azok, akik miatt egy hét után már naponta 20-30 jelölés érkezett. Általában 4-5 ezer ismerősük van, és a jelek szerint boldog-boldogtalant bejelölnek, akiket feldob nekik a rendszer. Molnár Anikót jellemzően először a fideszesek találták meg, majd jöttek a jobbikos Trianon-tagadók és Orbán-gyűlölők, másfél hét után pedig megérkeztek a legdurvább hungaristák, sőt, a sima nácik is.
És közben elkezdett ömleni az üzenőfalon a propaganda, a „Rolex Botka kerítést bontana", a migránsozás, az arab lefejezések és megkövezések, a nyomasztó fake news. Mindenki megpróbált felvenni mindenféle csoportba, bekerültem egy titkos orbánista társaságba, aztán egy csoportos csetbe, jöttek a lengyel fociultrák, akik valamiért a lengyel csapatok és pornósztárok mellett a jobbikos oldalakat is tucatjával lájkolják. Egyre több ismeretlen kérte, hogy csatlakozzam a vállalkozásának, oldalának, ilyen-olyan csoportjának kedvelőihez, és villogtak az olyan típusú üzenetek, hogy lennének-e olyan ismerőseim, akiket be tudnék léptetni az ő oldalára, sőt, igazából adminokat is keres oda.
Mivel a rejtélyes fideszes kommentelők továbbra sem jelentkeztek, visszaigazolni sem akartak, és akárkit kérdeztem, nem ismerte őket, vagy nem válaszolt, lezártam a projektet, mielőtt meghülyülök.
(Címlap és borítókép illusztráció: szarvas / Index)