Pride 2017: a kordon volt a főszereplő
További Belföld cikkek
- Nem tartanak a magyarok az atomháborútól, de Orbán Viktor békemissziójában sem bíznak
- Magyarok tízezrei szenvednek a rejtélyes betegségben: „Úgy fájt, hogy állva aludtam, az ajtónak támaszkodva”
- Letartóztattak egy apát, akit a saját lányának molesztálásával gyanúsítanak
- Hollik István: Magyarországnak a saját útját kell járnia
- Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
Az idei, 22. Budapest Pride szervezői megkönnyebbülten ünnepeltek szombat kora este, amikor a vonulók megérkeztek a Várkert Bazárhoz. Az idei felvonulás mindenféle atrocitás nélkül zajlott le, és bár sokáig benne volt a pakliban, polgári engedetlenséget jelentő kordonbontás sem történt.
Az idei Pride-ot egy hosszadalmas kordonvita előzte meg, ami miatt az utolsó pillanatig titkos/kétséges volt a vonulás útvonala is. A szervezők jelezték, nem akarnak semmiképp sem kordonok között vonulni. A Kossuth téren délután gyülekező tömeg előtt ezt azzal indokolta egy szervező, hogy "szabadok akarunk lenni." Hangsúlyozta, hogy nem a rendőrség, az ellentüntetők, hanem a félelem és a megalkuvás ellen lépnek fel.
Végül sikerült eldönteni a kordonvitát
A rendőrség ezzel párhuzamosan közleményt adott ki, amelyben azzal vádolta a Pride szervezőit, hogy "lemondtak a biztonságról". A rendőrség szerint a szervezők hozzáállása azért aggályos, mert a törvény szerint a rendőrség felelőssége és kötelessége mérlegelni, hogy milyen módon biztosítja a gyülekezési jog zavartalan gyakorlásához szükséges feltételeket.
A vitát végül a következőképp sikerült eldönteni. A szervezők délben bejelentették a rendőrségnek, hogy mindenképp a Várkert Bazár felé kívánnak vonulni, "elszántak leszünk és erőszakmentesek". A rendőrség pedig ezt tudomásul vette.
Az útvonalon (Bajcsy-Zsilinszky út-József Attila utca-Lánchíd-Várkert Bazár) a vonulók közvetlen közelében tényleg nem volt kordon. Ám a mellékutcákban a a nagy erőkkel kivonuló rendőrség felállította a rácsokat. Illetve több helyen, például a József Attila utcánál élő sorfallal gondoskodott arról, hogy az ellentüntetők ne zavarhassák meg a rendezvényt.
A Lánchidat megpróbálták lezárni az ellentüntetők
A fokozott rendőri jelenlétre azért szükség volt. Már a Kossuth téren megjelent pár ember, egyikük "Szégyen" táblával jelezte a véleményét. Ők kitartóan buziztak és sorosoztak. Valamivel többen gyűltek össze a pár sarokkal odébb lévő szabadság téren, főleg a Hatvannégy Vármegye Mozgalom színeiben, ott is rendben lezajlott a buzizás.
Az is előfordult, hogy láthatóan nem a Pride hívei akartak a vonulók közé férkőzni. Videónkon jól látszik, hogy egy horog- és nyilaskeresztes tetoválást viselő, karlengető férfi is be akart menni, a rendőrök azonban elküldték.
A rendőrségnek egy esetben kellett erőteljesebben közbeavatkoznia. Amikor az ellentüntetők megneszelték, hogy a Várkert Bazár a végcél, a Lánchídhoz mentek páran, és megpróbálták lezárni. A rendőrség élő erővel "letakarította" őket a hídról, így mire odaért a menet, nyomuk sem volt.
Nekimentek Orbánnak
Még a Kossuth téren elhangzott pár beszéd, és a támogató szervezetek felsorolása. Gyémánt Ágnes, a Támogató Szülők Csoportjának alapítója például azt mondta, az érintett szülőknek is "elő kell bújniuk", hogy példájukkal és tapasztalataikkal segítsék a többieket. A legemlékezetesebb szónoklatot ugyanakkor Schilling Árpád rendező tartotta, aki nem titkolta politikai véleményét, és nekiment a fidesznek, de legfőképp Orbán Viktornak.
Schilling szerinte "Orbán nem egy Justin Trudeau." - mondja. Ezt mutatja az is, hogy "lebuzizta Vona Gábort, és rászabadította az országra a suttyó buzizást." Orbán ugyebár a parlamentben azt mondta Vona Gábornak, hogy "nem én szoktam más szoknyája mögé bújni", mindezt akkor, amikor a kormányzati média azt sugallta, hogy a Jobbik elnöke homoszexuális. "Orbán kérjen bocsánatot ezért tőlünk a miniszterelnökünk. Mindannyiunk, nem kétmillió ember miniszterelnöke" - mondta Schilling.
A baloldal vonult, a Jobbik betiltaná
A Pride-on nem is lehetett látni fideszes politikust, korábban Gulyás Gergely alelnök nyilvánosan megüzente (figyelmeztette párttársait), hogy elképzelhetetlennek tartja. Baloldali politikusok viszont ígéretükhöz híven megjelentek. Hivatalosan képviseltette magát a budapesti MSZP (Kunhalmi Ágnestől Horváth Csabáig), a DK, az Együtt, a Párbeszéd, a Momentum és a liberális Fodor Gábor.
Az utóbbi időben néppártosodó, baloldali szavazók felé nyitó Jobbik viszont keményen nekiment a Pride-nak, és jelezte: ha jövőre kormányra kerül, azonnal betiltja a rendezvényt. A Fidesszel ellentétben ugyanis nem fogják engedni, hogy "az országban nyíltan családellenes megmozdulásokat rendezhessenek, a család intézményét pedig megóvjuk az ellene irányuló támadásoktól" - közölte a párt szóvivője.
Bármi is a Jobbik álláspontja, az idei Pride-on a szervezők szerint minden eddiginél többen vettek részt. A menet eleje már bőven megérkezett a Várkert Bazárhoz, amikor a vége még a pesti oldalon volt. Ahogy egy szervező megfogalmazta a rendezvény végén: "ez volt minden idők legnagyobb Pride-ja! Nem volt teljesen szabad, de sokkal szabadabb volt, mint a korábbi években. Fantasztikusak vagytok!"
Borítókép: Molnár Zsolt / Index.