Áder János kegyelmet adott Geréb Ágnesnek
További Belföld cikkek
- Villamos alá gyűrődött egy autó a Corvin-negyednél
- Tragédia, lemondások és választások alakították át a magyar politikai elitet 2024-ben
- Ezek voltak az idei év legnagyobb botrányai a ChatGPT szerint
- Újabb vasúti baleset történt Magyarországon, vonat elé hajtott egy autós
- Nagy bejelentést tett Navracsics Tibor, személyesen is igényelhető egy életmentő eszköz
Kegyelmet kapott Geréb Ágnes Áder János államfőtől, így nem kell a szülész-nőgyógyászra kiszabott szabadságvesztés büntetést végrehajtani - írja az MTI a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honlapján csütörtökön megjelent közleménye alapján.
A KEH azt írta, a Fővárosi Bíróság 2011. március 24-i és a Fővárosi Ítélőtábla 2012. február 10. napján kelt határozatával jogerőre emelkedett ítéletében Geréb Ágnesre kiszabott szabadságvesztés végrehajtását az államfő kegyelemből elengedte. Ugyanakkor a mellékbüntetést, azaz a szülész-nőgyógyász orvosi, valamint a szülésznői foglalkozás gyakorlásától való eltiltást érintetlenül hagyta, és a büntetett előélethez fűződő hátrányok alóli mentesítés iránt benyújtott kegyelmi kérelmét is elutasította a köztársasági elnök.
Áder János az alaptörvény vonatkozó rendelkezése alapján - figyelemmel az igazságügyi miniszter előterjesztésére - hozta meg döntését a kegyelmi ügyben - írja a közlemény.
Geréb Ágnes ellen otthonszülési ügyek miatt emeltek vádat. Az egyik esetben ikerszülésben az egyik gyermek holtan jött világra, a másikban pedig a gyermek maradandó egészségkárosodást szenvedett, és fél évvel később meghalt.
Geréb Ágnes a kegyelem kihirdetése után azt közölte:
Köszönöm mindazoknak, akik az évek során kiálltak mellettem, és tevékenyen vagy biztatásukkal, szeretetükkel segítettek átvészelnem a mögöttem álló nehéz időszakot .Az ítéletnem csak rólam szól, hanem a szülés-születés szabadságának elismeréséről is. Annak a belátásáról, hogy az államnak el kell ismernie a nők arra vonatkozótermészetes igényét, hogy felelősen dönthessenek a szülést érintő körülmények kapcsán.
A sajtóközlemény kitért arra is, hogy Geréb több mint négy évtizedes munkásságának eredményeképpen mára a tiltott helyett általános gyakorlattá vált az apák részvétele gyermekeik születésénél, valamint az, hogy rendelet létrehozásával is elismertté vált az otthonszülés létjogosultsága.
A Fővárosi Ítélőtábla januárban Geréb Ágnest két év szabadságvesztésre ítélte és tíz évre eltiltotta hivatásától. Két nagyon régóta húzódó, tragikus kimenetelű otthon szülés ügyében hozott akkor döntést az Ítélőtábla. Pedig a korábbi ítéletekből úgy tűnt, hogy az otthon szülés hazai arcának számító orvos számára kedvezően alakul a per. Geréb akkor azt nyilatkozta, szerinte boszorkányüldözésről van szó.
Márciusban Geréb sajtósa azt közölte, hogy a börtönbe vonulásra kiírt időpont elérkezésekor még nem kellett bevonulnia, mert kérvényezte, hogy a kérelem elbírálásáig ne kelljen börtönbe mennie.