Eltűnnek az országból a háziorvosok
További Belföld cikkek
- Ujhelyi István: Megérintette a Fideszt a bukás szele, olyan folyamatok indultak el, amikre 30 éve nem volt példa
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
Az ország több mint háromszáz településén összesen 332 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van a legfrissebb, október elseji adatok szerint. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ nyilvántartásában azok a háziorvosi praxisok szerepelnek, amelyeket legalább fél éve – tehát idén április 1-je óta – nem sikerült betölteni. A 332 üres praxis azt jelenti, hogy a háziorvosi körzetek nagyjából 5 százalékából, vagyis minden huszadik körzetből hiányzik az orvos.
Borsod, Békés a feketelista élén
A legtöbb háziorvos Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből hiányzik, ahol 34, ebből csak Ózdon 4 praxis betöltetlen. A népességszámot és a megye nagyságát is figyelembe véve viszont valószínűleg Békésben a legrosszabb a helyzet, ahol 29 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van (igaz, az ország legkisebb megyéjében, Tolnában is 18 háziorvos hiányzik). Húsznál több tartósan betöltetlen praxis van Jász-Nagykun-Szolnok megyében (28), Bács-Kiskunban (23) és Hevesben (22).
A legjobb helyzetben a nyugat-dunántúli megyék vannak, Zalában csak 6, Vasban 8, Győr-Moson-Sopron megyében 10 háziorvosi státusznak nincs legalább fél éve gazdája. Szintén csak 8 háziorvos hiányzik Komárom-Esztergom megyében, míg 9 praxis betöltetlen Csongrádban.
A tartósan betöltetlen praxisok listáján 18 csúcstartó szerepel holtversenyben: ezeken a helyeken 14 éve, 2004. október 1-je óta nincs háziorvos.
Nemcsak kis települések vannak köztük, hanem például a több mint 7000 lakosú borsodi Putnokon vagy a 8500 lakosú zalai Lentiben is azóta betöltetlen egy háziorvosi körzet. De 12 éve, 2016 októbere óta áll üresen egy háziorvosi körzet Mohácson, több mint tíz éve, 2008 augusztusa óta a nagykunsági Fegyverneken.
A nógrádi megyeszékhelyen, Salgótarjánban már 5 tartósan üres háziorvosi körzet van, a legrégebbit 2009 májusa óta nem tudják betölteni.
Ez különösen annak fényében figyelemreméltó, hogy egy szeptember közepi hír szerint Nógrád megyében az országos átlagos meghaladó a halálozás. A nógrádi háziorvosi körzetek 13 százaléka betöltetlen – ez is sokkal magasabb az országos átlagnál –, a megyében a várható élettartam mindkét nem esetében alacsonyabb a magyarországi átlagnál. A megyeszékhelyen nemcsak a háziorvosi státuszokkal van, illetve volt probléma, az év elején a megyei kórház csecsemőosztályát kellett bezárni három napra, mert annak egyetlen orvosa családi ügyek miatt határozatlan időre nem tudta vállalni a munkát.
Budapesten nagyot romlott a helyzet az elmúlt bő két évben. A Vs.hu egy 2016. márciusi cikkében még arról írt, hogy „nyár óta betöltetlen egy XIII. kerületi és két VIII. kerületi praxis is”. Ehhez képest ma már 19 tartósan betöltetlen praxis van a fővárosban, a legnagyobb a baj a XVIII. és a XX. kerületben, ahol összesen 7 háziorvosi körzetre nincs ember.
Pest megyében a fővárosinál kevesebb, 15 tartósan betöltetlen körzet van, a számuk viszont idén ugrott meg: január 1-je és április 1-je között 5 háziorvosi körzet maradt orvos nélkül.
Egyébként idén április elsejéig 37 háziorvosi praxis üresedett meg úgy, hogy azt nem sikerült orvossal feltölteni. Ebből a 37-ből Budapesten 3, Pest megyében 4 körzet van, a legdrámaibb a növekedés Hevesben, ahol 6 praxis marad gazdátlanul.
Fogorvosokkal se állunk jobban
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ a tartósan betöltetlen fogorvosi praxisok listáját is közzéteszi. Október elején 245 házi fogorvos hiányzott az országban, idén 24 üresedett meg.
Ebben a listában Bátonyterenye az abszolút rekorder, ahol
1999. október 1-je óta nem sikerült betölteni egy házi fogorvosi körzetet.
De figyelemreméltó az is, hogy Vasváron 2002 februárja, Budapest VIII. kerületében 2002 októbere óta betöltetlen egy-egy házi fogorvosi státusz.
Az országban egyébként a statisztikák szerint egyre több orvos dolgozik – 2010-ben 35 ezer alatt volt a számuk, most 40 ezerhez közelit –, a problémát az jelenti, mint ebben a cikkben bemutattuk, hogy egyre kevesebben az állami ellátásban, egyre többen a privát szektorban.
(Borítókép: Kozma Ottó háziorvos receptet ír fel rendelőjében. MTI Fotó: Balázs Attila )