Tíz éve tartó győri trend tört meg azzal, hogy összeszedte magát a Fidesz
Vasárnap a Fidesz jelöltje, Dézsi Csaba András győzött Győrben, így ő lett a polgármester a botránya miatt lemondó, a várost 2006-tól irányító Borkai Zsolt után. Összeszedtük, hogy az adatokból mi tűnik ki első pillantásra.
1. A Fidesz kijött az őszi gödörből, az ellenzékiek dühe kicsit elszállt
Az októberi számokhoz képest, amikor Borkai épphogy tudott győzni, sokkal simább volt a Fidesz győzelme. A szavazatok több mint felét egyedül megszerezték, 4600-zal több szavazót tudtak az urnákhoz vinni, miközben az ellenzék 2000-rel gyengült. A Fidesz növekedése azért is figyelemre méltó, mert az összes szavazók száma kevesebb volt, mint ősszel, 2000-rel.
2. Tíz éve tartó győri trend tört meg
A polgármesteri szavazásokon a Fidesz 2006-ban volt a csúcson, Borkai 27 ezer szavazatot szerzett akkor. Azóta folyamatosan gyengült, ősszel lecsúszott 20 ezer alá. Az ellenzék a 2010-es gyászos 11 ezer szavazathoz képest folyamatosan erősödött, ősszel 18 ezer fölé jutottak. Most mindkét trend megbicsaklott, azaz egy 2010 óta záródó olló nyílt ki újra.
3. Összeállt az ellenzéki blokk, és ezt a választók is tudják
A két fő jelöltön kívül még négyen szálltak versenybe, de egyikük sem tudott beleszólni a végeredménybe, sőt, még összességében sem kavartak nagy port. 0,6 és 2,17 százalék között mozogtak, négyen összesen 4,81 százalékot kaptak. Ősszel ehhez képest egy 8,5 és egy 4,3 százalékos "harmadikutas" jelölt is volt. Most viszont úgy tűnik, aki nem a Fideszre akart szavazni, az szinte mind leszavaz az összellenzéki jelöltre.
4. Eltűntek a szándékosan érvénytelenül szavazók
Ősszel feltűnő volt, hogy a szokásos 2-300 érvénytelen szavazathoz képest 1406 érvénytelen lap volt az urnákban. Minden bizonnyal ez az 1000-1100 ember meg akarta mutatni, hogy érdekli a politika, de nem hajlandó Borkaira (sem az ellenzékre) szavazni. Most visszaállt a rend, 286 érvénytelen voksot számoltak össze, vélhetően mindenkinek megfelelt valamelyik jelölt.