Tunéziaiak bántalmazásáért ítéltek el egy újpesti jobbikos képviselőt, szerinte koncepciós eljárás volt
Egyértelműen koncepciós eljárásnak tartom, hogy egy sima kocsmai verekedés után először garázdasággal emelt vádat az ügyészség. Amikor aztán kiderült, hogy indulok a választáson, akkor súlyosbították a vádat gyűlölet-bűncselekményre
– mondta Szabó Balázs, újpesti jobbikos képviselő az Indexnek arról, hogy pár nappal ezelőtt első fokon két év, végrehajtásában öt év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a II. és III. Kerületi Bíróság közösség elleni erőszak bűncselekménye miatt, amiért néhány társával 2016-ban három tunéziai állampolgárt bántalmaztak.

A Fővárosi Főügyészség az Index kérdéseire megerősítette az ítéletet, mint írták: "a három férfi tagja volt annak a több mint 10 fős társaságnak, amely bántalmazott három tunéziai állampolgárt 2016. szeptemberében egy harmadik kerületi szórakozóhely előtt". Válaszukban hozzátették, az ítélet nem jogerős, mert a kerületi ügyészség fellebbezett, végrehajtandó börtönbüntetést és közügyektől eltiltást kért a vádlottakra, így az ügy tovább folytatódik másodfokon.
A hír végigszántotta a kormánymédiát, a Pesti Srácok részletekbe menően azt írta , hogy a vád szerint a politikus néhány társával 2016-ban előbb sörösüvegekkel és kavicsokkal megdobáltak, majd rugdostak és szidalmaztak három fős Magyarországon nyaraló tunéziai állampolgárt, akiket arra szólítottak fel, hogy "takarodjanak az országból".
A Fővárosi Törvényszéket is megkérdeztük az ítéletről, ők azt válaszolták, 2016. szeptember 3-án egy budapesti söröző előtt haladtak el a tunéziaiak, feléjük "nemzeti, faji hovatartozására utaló kifejezésekkel szitkozódtak, kiabáltak", majd pedig a nemzetiségük miatt a szórakozóhelyről kijövő – ismeretlen – személyek és vádlottak bántalmazták a sértetteket, akik nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedtek. Hozzátették, "a vádlottak magatartása egyben kihívóan közösségellenes és erőszakos volt és alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen".
"Beidézték a három tunéziai úriembert is, akik azt vallották, én őket nem bántottam" – mondta erről Szabó. A képviselő állítja, társai vettek részt a kialakult tömegverekedésben, ő maga nem, ezt tanúk is alátámasztják. "Nem bántottam a három tunéziai fiatalembert, különösen nem származásuk, bőrszínük miatt" – mondta az Indexnek.
Szabó ezután hozzátette, ő maga fényképezte az eseményeket. A kérdésre, hogy miért fotózta a verekedést, Szabó annyit válaszolt:
nem sikerültek a képek.
A képviselő azt is mondta, az önkormányzati választások előtt tájékoztatta a képviselőtársait, hogy folyik ellene ez az eljárás, és ők úgy döntöttek, hogy továbbra is támogatják.
"Az én lelkiismeretem tiszta. Természetesen nem mondok le" – mondta, majd hozzátette, nem készül arra, hogy másodfokon jogerőre emelkedne az ítélet. "Szinte biztos, hogy nem állja meg másodfokon a helyét az ügy. Könnyű ilyen ítéletet hozni, indokolni nehéz.
Ingyen nem adunk át a Fidesznek körzetet és mandátumot.
Déri Tibor, Újpest momentumos polgármestere az Indexnek úgy reagált az ügyre, tudtak az újpesti önkormányzatnál a közös ellenzéki támogatású, jobbikos képviselő, Szabó Balázs elleni eljárásról, de amíg nincs jogerős ítélet, addig nem akarnak feltételezésekbe bocsátkozni.
Déri az Index kérdésére, miszerint elhatárolódnak-e Szabótól az ügy miatt, esetleg felszólítják, hogy adja vissza képviselői mandátumát, azt válaszolta, nem akar arról beszélni, mi lesz vagy nem lesz akkor, ha meglesz a jogerős ítélet az ügyben, de lépni majd csak akkor fognak. Saját véleményét pedig nem mondja el az ügyről.
A Jobbik kérdéseinkre ugyanezt válaszolta. Mint írják, "Szabó Balázs ügyében nem született jogerős bírósági döntés, az ügy esetleges következményeivel annak megszületése után fog foglalkozni a Jobbik".
Nem az első eljárása
A kormánypárti lap azt is írja, Szabó Balázst 2008-ban pénzbüntetésre ítélték, csoportosan elkövetett garázdaság és hivatalos személy elleni erőszak bűntettében.
Szabó Balázs erről az Indexnek azt mondta, igen, ez valóban így volt. 2006-2010 között részt vett a kormányellenes tüntetéseken, megbüntették, a pénzbüntetést befizette. "A büntetés azóta elévült, büntetlen előéletű vagyok" – tette hozzá.
Egy másik ügyben is garázdaság miatt folyik a képviselő ellen eljárás a Budai Központi Kerületi Bíróságon. Szabó azt mondta, 2018 áprilisában, néhány nappal a választások előttpár jobbikos társával a Budaörsi úton plakátrongálókat láttak, Szabó szerint fideszesek, fidelitasosok voltak, és "párttársaimmal tetten értünk egy hét fős társaságot, megzavartuk őket abban, hogy rongálják a plakátokat".
Szabó állítja, néhány nappal ezelőtt volt pont egy tárgyalás az ügyben, ahol kiderült, hogy a festékszórós fiatalok legtöbbje a dunakeszi futsalcsapat tagja (ennek alapításában Szijjártó Péter is részt vett, 2016-ig játszott is), egy pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium volt helyettes államtitkárának, madridi nagykövetnek Odrobina Lászlónak a fia. A fiatalok festékszóróztak, amikor Szabó állítása szerint ő meglökte a volt helyettes államtitkár fiát, hogy fejezze azt be. Ekkor dulakodás kezdődött, a képviselő szerint a hét fős társaságból ketten rátámadtak.
"Harminc másodpercen belül kiértek a civil rendőrök" – mondta a képviselő, erről videó- és hangfelvétele van, majd hozzátette, szerinte ez azt bizonyítja, hogy a magyar rendőrség állami segítséget nyújtott a plakátrongolók számára. "Én lettem egyedül, aki garázdaság vádjával gyanúsított lett."
Utóbbi ügyben még nem született jogerős ítélet.
- Biatorbágy, Sasbérc út
- Alapterület m2 Szobák db Vételár
- Budapest, IX. kerület Mester utca 85.
- Alapterület 94 m2 Szobák 4+1 db Vételár 82,49 M Ft
Rovataink a Facebookon