Megkérdezzük a budapestieket, mire költenének 1 milliárdot
További Belföld cikkek
- Kiss Ambrus: A fővárosnak nem az a baja, hogy külföldi országé lehet Rákosrendező, hanem hogy azok dönthetnek a sorsáról
- Két kézzel szórják az ösztöndíjakat az egyetemeken, csak be kell állni a pénzeső alá
- Vitézy Dávid: A mini-Dubaj-terv átírná Budapest városképét és jogrendjét
- Eső, szél, felhő és napsütés: szeszélyesen indul a februári időjárás
- Kubatov Gábor elválik, még nem tudni, mit jelent ez a vagyonára nézve
Névjegy
Kiss Ambrus 40 éves, Zalaegerszegen született, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett politológusi diplomát. A Medgyessy-kormány alatt miniszteri tanácsadó volt, a Gyurcsány-kormány alatt miniszteri kabinetfőnök, a Bajnai-kormány idején szakállamtitkár. 2010 óta a Policy Agenda nevű politikai tanácsadó szervezet vezetője. 2019. november 5-én lett Karácsony Gergely főpolgármester egyik helyettese. (Forrás: wikipedia)
Miben lesz más ez a költségvetés, mint a tavalyi vagy a korábbiak? Milyen szemléletbeli különbséget lát Tarlós és Karácsony között a költségvetés tervezésében?
Alapvetően nekünk is abban a keretben kell a költségvetést megcsinálnunk, mint az elmúlt években, hiszen a kormány egy nagyon szűk mozgásteret szabott az önkormányzatoknak a társadalmi újraelosztásban. Azt mondtuk, hogy csak azzal a forrással szabad terveznünk, amely ténylegesen a rendelkezésünkre áll. Ez azért fontos, mert a tavalyi költségvetés tervezésénél az előző városvezetés 52 milliárd forintos kereskedelmi hitel felvételét is szükségesnek tartotta a fejlesztésekhez. Végül nem vették fel a hitelt, de ha folytatnánk a tavalyi költségvetésben beígért projekteket, egy idő után szükségünk lett volna erre a forrásra.
Mi pedig nem akartuk továbbvinni ezt a politikai örökséget, nem akartuk folytatni a politikai fedezet nélküli kötelezettségvállalást.
Hiszen itt lényegében erről van szó, olyan ígéretek hangzottak el a tavalyi költségvetés kapcsán, amik mögött nem volt pénzügyi fedezet.
Kormányzati oldalról mégis azzal támadják Karácsonyt, hogy hitelbe hajszolja a várost. A tervezet szerint 2023-ig lehívják az Európai Beruházási Bank 99 milliárdos keretéből megmaradt 59 milliárdnyi hitelt.
Nincs saját bevételünk a fejlesztésekre, csak a korábbi évekből áthúzódó forrásokat, Európai Uniós és kormányzati támogatásokat tudjuk felhasználni. Az Európai Beruházási Bank hitelkerete 2015 óta áll a főváros rendelkezésére, és 2023 végéig lehet lehívni. Addig mi valóban fel is szeretnénk használni teljes mértékben. Ehhez már korábban megvolt a kormányzati engedély, amely minden hitelfelvétel előfeltétele.
Szeretnénk mindenféle politikai kitettségtől mentesíteni a várost. Azaz ne függjünk attól, hogy a kormány engedélyez-e bármifajta kereskedelmi hitel felvételét.
Azt mondtuk, hogy ebben a pénzügyi keretben ennyi forrásunk van, és ezt kell felosztanunk.
Mire lesz elég ez a pénz? Milyen fejlesztések tudnak megvalósulni a fővárosban idén?
A 415 milliárd forintos költségvetés legnagyobb részét a működés teszi ki, ez 260 milliárd forint. Azon felül pedig szükségelt-vezérelt a költségvetés. Nyilván szükség van a Lánchíd és más útfelújításokra. Sok esetben viszont csak kereteket fogalmazunk meg. Például nem határoztuk meg, hogy melyik utakat újítjuk fel az elkövetkező négy évben, hanem évi 7 milliárd forintot különítünk el erre. Évente 2 milliárd forintot szánunk az intézményeink - például a szociális otthonok, az idősotthonok és a kulturális intézmények - felújítására. Évente 1 milliárd forintot pedig félreteszünk a részvételi költségvetésre, amiről a városlakók dönthetnek. A legnagyobb tétel a Lánchíd mellett a hármas metró felújítása lesz, ebben a kormány együttműködésére is számítunk.
Én látok még egy fontos pontot, amiben az idei költségvetés tervezése más lehetett, mint Tarlós alatt. Az ellenzéki oldalon több pártnak is meg kellett egyeznie a javaslatról, és a főpolgármester-helyettesek is különböző pártok érdekeit képviselik. Milyen viták előzték meg a tervezet benyújtását, milyen kompromisszumokat kellett kötni?
Természetesen voltak viták, hogy mik a prioritások, mit tudunk megengedni magunknak, és mit nem. És ez nagyon helyes szerintem. Egy folyamatos, körkörös iterációban készült el ez a javaslat. Nyilván mindenki szeretett volna többet a maga területét érintően, de én úgy látom, egy jó kompromisszum lett a vége.
Múlt héten átállt két szocialista polgármester, Kiss László és Szaniszló Sándor a DK-ba. Ezzel a DK-nak többsége lett a közgyűlésben, az ő támogatásuk nélkül nincs meg az ellenzék többsége. Változtatott-e ez bármit a költségvetésben? Biztosra veszi-e hogy az összes ellenzéki frakció megszavazza a javaslatot?
Nem változott semmi, hiszen a költségvetési tervezetet már korábban feltöltöttük. Meglepetésként érne, ha nem fogadnák el, hiszen az eddigi bizottsági üléseken mindegyik frakció megszavazta, senki se tartózkodott, vagy mondott nemet.
És a Fidesz? Mi a Fidesz véleménye a tervezetről? Ön szerint meg fogják szavazni?
Nem akarnám az ő szavazatukat megelőlegezni, vagy bármit is mondani helyettük ebben a kérdésben, de a költségvetési bizottságban egyöntetűen megszavazta a kormányzati oldal is a tervezetet. Itt egyébként egy nagyon érdekes szakmai vita alakult ki arról, hogy hogyan is kell költségvetést tervezni. Lehet maradékelven, amikor a meglévő forrásért versenyeztetjük a különböző szereplőket. Ilyen például az ország költségvetése is. Mi viszont egy másfajta szemléletmódra teszünk javaslatot. Először nem azt nézzük, hogy mennyink van, hanem megnézzük a szükségleteinket. És amikor ezeket számba vettük, akkor ehhez próbáljuk alakítani a bevételi oldalunkat.
Ebbe viszont jócskán bezavarhat az iparűzési adó esetleges elvonása. Február elején jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter, hogy a Versenyképességi Tanács az iparűzési adó átalakítását javasolja a kormánynak, amellyel súlyos pénzektől esne el a főváros. Ez az idei költségvetést még nem érinti, de milyen stratégiája lesz a fővárosnak, ha átviszik az Országgyűlésen?
Ez olyan mértékű forráskiesést jelentene, amit nem engedhetünk meg. Első évben 40 milliárd forint, utána pedig évi 20-20 milliárd forint kiesésről van szó. Csak viszonyításképp, a 40 milliárd forint hat és fél havi bére a közösségi közlekedésben dolgozóknak. Nem igaz az az állítás, hogy az átalakítás a nehéz helyzetben lévő magyar mikro- és kisvállalkozásokat segítené. Ezek a változtatások megint a multiknak járó adókedvezmények körét bővítenék, amit pedig semmi nem indokol. Még akkor se támogatnánk, ha nem a mi kontónkra menne, de ez egyértelműen a mi számlánkra megy. Nem véletlen, hogy fideszes polgármesterek is tiltakoznak a javaslat ellen.
Mégis, hogyan tud reagálni a főváros, ha a kormány megfogadja az ötletet, és benyújtják a törvényjavaslatot?
Ez egy vörös vonal. Itt nincs az, hogy elkezdünk technicizálni, és megpróbálunk innen vagy onnan elvenni forrásokat.
Ez egy akkora mértékű forráselvonás, amely ellen harcolni kell. Azt kell mondani, hogy a főpolgármester demokratikus felhatalmazása olyan mértékben nagy, hogy nem engedhetjük át ezt a javaslatot.
Hogyan tudnak harcolni a Fidesz parlamenti kétharmadával?
Nyilván csak politikai ellenállást tudunk kifejteni. Az ország GDP-jének 36 százalékát Budapesten termelik meg, mégis, ennek mindössze 2,7 százalékáról gondoskodhatnak a fővárosban.
Ha ezt tovább szűkítik, meg kell mondanunk a fővárosiaknak, hogy a szolgáltatások minőségének romlásával fog járni.
Rá kell mutatni politikai eszközökkel, hogy aki ezt el akarja követni, az politikailag fog ráfaragni a történetre 2022-ben, súlyos szavazatvesztés lesz az ára.
Ennyire biztos abban, hogy puszta szavakkal sikerül megakadályozni a javaslatot?
A kormány rosszul teszi, ha nem biztosít egy tárgyalóasztalt, ahol ütköztetni tudjuk a véleményeinket. Az egyik ilyen tárgyalóasztal a Fővárosi Közfejlesztési Tanács, aminek pont csütörtökön lesz a következő ülése. Karácsony Gergely az első napirendi ponton az iparűzési adót akarja felhozni. Bár a kormányzati oldalról azt hallani, nincs még álláspontjuk, mi rögzíteni szeretnénk, hogy nem lehet a mi adóbevételeinkkel játszani, mert a főváros működése kerülhet veszélybe.
Ha már a kormánnyal való tárgyalásról van szó, egy másik érzékeny téma. Az elmúlt hónapokban sok vita folyt a Biodomról a kormány és a főváros között. Számoltak-e az idei költségvetésben a Biodom befejezésével?
Fontos tisztázni, hogy a Pannon Park beruházás (ennek része a Biodom is - szerk.) egy száz százalékban államilag támogatott projekt. A kormány indította el, és növelte folyamatosan a költségvetését. Én értem, hogy most megijedtek, mert már megint 20 milliárd forinttal több kell. Mi azzal segítjük a kormány döntéshozatalát, hogy megszámoltatjuk, mire lenne szükség a befejezéshez. Felkértünk egy fővárosi céget, hogy nézzék meg, különböző verziókban mekkora pénzre lenne szükség a megnyitáshoz. Azt gondoljuk, hogy nem a fővárosnak kell plusz pénzt beletennie, hanem a kormánynak van szerepe. Nem mi indítottuk el a beruházást.
Az imént meg kellett szakítani egy percre az interjút, hogy aláírja a módosítást, amellyel bekerül a BKV-dolgozók tíz százalékos béremelési megállapodása a költségvetésbe. Mennyiben rúgja ez fel az eddigi elképzelést?
Ezzel számoltunk. A fővárosi intézmények és cégek esetében is beterveztünk béremelési tartalékot.
Mi a helyzet a többi fővárosi tulajdonú közműszolgáltató céggel? Hol várhatóak még béremelések? Hogyan tud reagálni a városvezetés, ha máshol is ilyen mértékű béremelést követelnek?
Folyamatosan vannak tárgyalások. Fontos alapelvünk volt, hogy a bértárgyalásokba mi nem akarunk beleszólni, a vezérigazgatóké a tárgyalási pozíció. Azt kértük a cégektől, hogy amikor a bérfejlesztésen gondolkoznak, nézzék meg azt is, hogy miként lehet a munkakörülményeket javítani. Ezt egyébként a kormánynak is javasoljuk, mert azt látjuk, míg mi a BKV-nál le tudtuk zárni a bértárgyalásokat, az állami tulajdonú MÁV-nál és Volánnál még el se indultak.
A tavaly decemberben elfogadott új kulturális törvény egyik lényeges pontja volt, hogy míg eddig csak állami és önkormányzati fenntartású színházak voltak, a jövőben lesznek közös működtetésű színházak, amely esetében nagyobb beleszólása van az államnak. Ha megtartja a főváros a Katonát, az Örkényt, a Trafót és a Radnótit, súlyos állami támogatásoktól esnek el ezek a színházak, amit a fővárosnak kell pótolni. Mennyiben terheli ez az idei költségvetést?
A költségvetésben minden színház esetében azzal a forrással terveztünk, mint 2019-ben. Amíg nem zárul le az egyeztetés a kormánnyal, addig nem lehet ezt beírni a költségvetésbe se. Reményeink szerint márciusban már költségvetési rendelettel át tudjuk vezetni a színházi megállapodás konzekvenciáit.
Karácsony kampányának egyik fontos eleme volt részvételi költségvetés. Most mégis azt látjuk, hogy kész a tervezet, és senki nem kérdezte meg a budapestieket. Hol kezdődik a részvételi költségvetés?
A korábbiaknál már most is jobban megkérdeztük a városlakókat. Ez az első olyan költségvetés, amit a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács (szakszervezetek és munkáltatói szövetségek vannak benne - szerk.) is megtárgyalt és támogatott. De az igazi részvételi költségvetés csak ezután jön. Évente egymilliárd forintos összeget terveztünk, ami már szemmel is jól látható szabad forrás. Erről a pénzről a városlakók fognak dönteni, megkérdezzük őket, hogy mire költenék el. Nem alternatívákat rakunk eléjük, hogy egy online szavazással válasszák ki a nekik tetszőt, hanem képletesen egy fehér lapot kínálunk a városlakóknak, és azt kérjük tőlük, hogy töltsék meg ötletekkel, javaslatokkal. Ezeket utána közösen mérlegeljük, és döntést hozunk.
Hogy néz ki döntéshozatal folyamata? Kik és milyen formában döntenek az egymilliárd forint szétosztásáról?
A városlakók. A pontos mechanizmus még nincs meg, azt Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes dolgozza ki civilek bevonásával. Erről sokat fogunk kommunikálni az elkövetkező hónapokban.
Korábban politikai elemzőként dolgozott, most politikai szereplő lett. Nem érezte veszélyesnek a váltást?
Úgy vállaltam el ezt a posztot, hogy nem párt delegált engem, hanem a főpolgármester kért fel, így tőle származik a politikai legitimitásom. Nem is annyira a primer politikai szerep az izgalmas számomra ebben. Rossz szó a városháza üzemeltetése, mert úgy hangzik, mintha gondnok lennék, de valójában a döntéshozatali rendszer felügyelete, a politika és a közigazgatás közti koordináció tartozik hozzám.
Ez rengeteg egyeztetéssel, vitával járhat a többi főpolgármester-helyettessel, akik a pártjuk érdekeit is nézik. Hogyan kezelte a pártok közötti ellentéteket?
Nyilván vannak olyan politikai egyeztetések, melyekbe nem kellett bevonni engem. Ilyenek például a személyi döntések. Ezen túlmenően viszont harmonikus a kapcsolatom a főpolgármester-helyettesekkel, én ezt egy erős partnerségnek látom. Természetesnek látom, hogy mindenki a saját ügyét akarja képviselni, és ebben próbál előrehaladni, de fontos, hogy közben az egyes ügyeket jól be lehessen illeszteni az egész rendszerbe, hogy ne lyukadjon ki sehol se a hajó.
(Borítókép: Bődey János / Index)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Toroczkai László: Hatalmas, földindulásszerű változások zajlanak Magyarországon
Évértékelőt tartott a Mi Hazánk Mozgalom.
január 25., 20:57
- Belföld
Még sincsenek férgek a monorierdői csapvízben, és ismét iható a pilisi ivóvíz is
Tiszta vizet öntünk a pohárba a csapvíz fogyasztásának betiltásával kapcsolatban.
január 25., 18:41
- Belföld
RTL Híradó: Csaknem 3 millió forintot kért az orvos egy betegtől, ha nem akar hat évet várni a műtétre
A páciens 2030-ra kapott volna időpontot.
január 25., 20:18
- Címlapon
Kubatov Gábor elválik, még nem tudni, mit jelent ez a vagyonára nézve
Kövér László, Orbán Balázs, Menczer Tamás, Kósa Lajos, Kocsis Máté – íme a fideszes politikusok vagyona.
3 órája
- Belföld
Egy brüsszeli tárgyalásról kerülhetett Magyarországra a koronavírus
Szlávik János a vírus felbukkanásáról beszélt.
január 25., 18:13
- Belföld
Videón mutatta meg a katasztrófavédelem, hogyan fékezték meg a lángokat a ferencvárosi robbanás után
Több mint negyven tűzoltó munkája látható a felvételeken.
január 25., 17:49
- Belföld
VEKE: Alighanem denevéreknek tervezték a MÁV járatain az információs kijelzőket
December közepe óta nem történt változás.
január 25., 19:05
- Mindeközben
Párizs utcáin kapták lencsevégre a férjével kézen fogva romantikázó Anya Taylor-Joyt
tegnap, 19:45
- Mindeközben
Udvaros Dorottya balesete miatt majdnem le kellett állni a Futni mentem forgatásával
tegnap, 17:45
- Belföld
Bojkottal üzentek a magas árakat alkalmazó boltoknak a vásárlók Horvátországban
Országszerte kiürültek az üzletek.
január 25., 19:27
- Belföld
Vitézy Dávid egyszerre szállt bele Lázár Jánosba és Szentkirályi Alexandrába
Ismét Rákosrendező miatt vitáznak a politikusok.
január 25., 16:15
- Belföld
Kiadták a veszélyjelzést, sűrű ködbe borulhat az ország egy része szombaton
Csak rövidebb időszakokra süthet ki a nap.
január 25., 06:16
- Mindeközben
Kucsera Gábor vallomása a feleségéről, Tápai Szabináról: „Egy 20 éves nővel élek együtt”
tegnap, 14:40
- Mindeközben
Kulcsár Edinától megkérdezték, tényleg válnak-e G.w.M-mel, és nem cáfolta a pletykákat
tegnap, 13:31
- Belföld
Egyre több magyar fertőződik meg nemi úton terjedő betegségekkel
Várkonyi Viktória főorvos a leggyakoribb problémákat is megnevezte.
január 26., 06:48
- Belföld
Tavaszra vált az időjárás, akár 16 fok is lehet vasárnap
A tartós hidegpárnát egyre többfelé váltják fel a tavaszt idéző csúcsértékek.
január 26., 06:19
- Belföld
Mégis mitől lenne vonzó a tanári pálya? – nem mindenki elégedett az emeléssel
Azért van, amiben a szakszervezet is egyetért a kormánnyal.
január 25., 15:07
- Belföld
Itt a nagy történelemvita, ezek voltak a magyarok legnagyobb traumái
Asztalra rakták a XX. század legfájóbb történéseit.
január 25., 15:52
- Mindeközben
Élő adásban kaptak fékezhetetlen röhögőgörcsöt a Sport1-en egy pajzán vicc miatt, a műsorvezető alig tudta folytatni a felkonferálást
tegnap, 11:15
- Címlapon
Lázár Jánosnak újra pótlap kellett, 220 millió forintos tartozása mellett 46 ingatlannal rendelkezik
Rogán Antal 456 millió forintot keresett a szabadalmán keresztül tavaly – mutatjuk a miniszterek vagyonnyilatkozatait.
6 órája
- Belföld
Összekeverték két beteg műtétjét Szegeden, az érfestésre érkezett férfi a tüdődaganatos beavatkozását kapta meg
Elnézést kértek, de a klinika szerint a beteg nem ellenkezett.
január 26., 06:18
- Belföld
Kisiklott egy tehervonat Szegednél, veszélyes anyagot is szállított
A pálya több száz méteren rongálódott, ami a MÁV szerint kihatással lesz a fővonal vasúti közlekedésére.
január 25., 15:03
- Belföld
ATV: megszólalt a nyírcsászári óvónő, akit kirúgott állásából a fideszes faluvezetés
Azért bocsátották el, mert a nyomás ellenére nem mondott le képviselői mandátumáról.
január 25., 08:58
- Mindeközben
Megérkezett az első előzetes a Wednesday második évadából, és alaposan feltekerte a várakozásokat
tegnap, 10:00
- Címlapon
Orbán Viktornak 5,7 millió forintja van, holott tavaly még tízmillió volt
A miniszterelnök vallott saját vagyonáról, itt vannak a részletek.
7 órája
- Címlapon
Vitézy Dávid: A mini-Dubaj-terv átírná Budapest városképét és jogrendjét
Mint mondta, az arab befektetőnek „kifejezetten heppje” a rekordmagas épületek felhúzása.
1 órája
- Belföld
Halálos fenyegetést kapott Magyar Péter, feljelentést tesz az ügyben
A Tisza Párt elnöke az üzenet szövegét is megosztotta a Facebookon.
január 25., 08:53
- Belföld
Orbán Viktor közös kávézással gratulált az egyik időközi választás fideszes győztesének
A miniszterelnök nagy győzelemnek nevezte a kormánypárti politikus teljesítményét.
január 25., 13:58
- Mindeközben
Alföldi Róbert leteremtette Osváth Zsoltot, amiért beleállt Kulcsár Edinába: „Mindenbe beleugatsz”
tegnap, 08:33
- Belföld
Szentkirályi Alexandra: Nem hagyjuk, hogy a Margitszigetet komposztálónak használják
A frakcióvezető szerint a Fővárosi Önkormányzat lustaságból tárolja ott a zöldhulladékot.
január 25., 08:59
- Belföld
A magyar hallgatók csaknem fele nem meri kinyilvánítani véleményét az egyetemén
A felsőoktatásban megjelenő politikai diszkriminációval kapcsolatban végeztek felmérést.
január 25., 09:39
- Belföld
Már lehet látni, miért nyúlt bele a tarifarendszerbe a MÁV-csoport
Jelentős összeget kellett fizetnie az egyik bliccelőnek.
január 25., 11:03
- Mindeközben
Nyolc év után vágatta le a haját először, alig lehet ráismerni, annyit változott
tegnap, 07:15
- Címlapon
Kiss Ambrus: A fővárosnak nem az a baja, hogy külföldi országé lehet Rákosrendező, hanem hogy azok dönthetnek a sorsáról
Budapest vezetése Rákosrendezőn megfizethető lakásokat szeretne, nem luxusotthonokat.
1 órája
- Mindeközben
Chris Pratt olyan kíméletlenül őszinte fotót mutatott a kisfiáról, ami minden szülő számára ismerős lehet
tegnap, 06:00
- Mindeközben
Szandi sorsdöntő évfordulót ünnepelt a férjével: „Ez volt életünk legjobb döntése!”
január 30., 21:30