Portfolio: A debreceni repülőtéren elrontották a koronavírust szűrő lázmérést
További Belföld cikkek
- A Madách Imre Gimnázium leváltott igazgatója szerint az iskolai mobiltörvény abszolút hungarikum
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
A Portfolio szerdai információi szerint
teljesen irreális értéket mutattak azok a hőmérők, amelyekkel a Debreceni Nemzetközi Reptéren a Milánóból érkező utasok testhőmérsékletét mérték.
Ugyanis ahogy azt helyszíni beszámolók, illetve hírügynökségi fotók is bizonyítják, hétfő éjszaka a hőmérők 32-33 fokos testhőmérsékletet mutattak ki, és a reptér munkatársai ennek ellenére továbbengedték az utasokat. Az ellenőrzéseket azt követően vezették be, hogy kiderült, Észak-Olaszországban megjelent a koronavírus.
Az infravörös hőmérőt elég a homlok vagy a halánték közelébe tartani, és a műszer három másodpercen belül képes kimutatni a testhőmérsékletet. A normál testhőmérsékletnek - a Webbeteg egészségügyi szakportál szerint - homlokon történő szakszerű mérés esetén 32-ről fel kellene mennie 35,4 és 37,4 fok közé. Ehhez képest a lázmérő által mutatott érték több esetben megmaradt a 32-33 fok között.
A Portfolio állítja, hogy forrásának
a reptéren használt lázmérő-készülékek forgalmazója is megerősítette, hogy a mérések hibásan zajlottak.
A lap által megkérdezett egyes szakértők szerint nem megfelelő használat esetén (például mert túl nagy távolságról mérik a lázat) előfordulhat, hogy az eszköz alacsonyabb testhőmérsékletet mutat ki. Egy másik szakértő szerint a mutatott szám teljesen irreális, így vagy a mérést végzők hibáztak, vagy a készülékekkel lehet gond. Ahogy arról mi is írtunk, a reptéri lázmérésben rengeteg a buktató. Az egyik a hőméréshez használt, infravörös szenzorral felszerelt lázmérő pisztoly, ami a gyakorlatban meglehetősen megbízhatatlannak bizonyul. Nem feltétlenül azért, mert ne lenne elég érzékeny, inkább azért, mert nagyon nem mindegy, hol és hogyan használják. A lázmérő pisztoly hatékonysága az eddigi tapasztalatok alapján igen alacsony, az esetek közel felében, 46 százalékban nem tudja kiszúrni a koronavírust-fertőzést.
Frissítés:
A Debreceni Nemzetközi Repülőtér szerda este reagált a hírre. Az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írják, hogy az előírásoknak megfelelően zajlott az utasok vizsgálata. A vizsgálathoz több különböző típusú hőmérőt használtak. Amikor a jelenlévő orvosok érzékelték, hogy az egyik műszer rossz értéket mutat, annak használatát befejezték, és egy másik, helyes értékeket mutató hőmérővel folytatták az utasok vizsgálatát.
A gép összes utasát és a személyzetet megvizsgálták, állapotukról adatlapot vettek fel, amelyen rögzítették a testhőmérsékletüket is. A szakemberek szerdán valamennyi érintett utassal telefonon is felvették a kapcsolatot, és meggyőződtek arról, hogy hétfő óta senki nem lázasodott be.