Müller: Még nem vagyunk a járvány végén, még emelkedő tendenciát tapasztalunk napról napra
További Belföld cikkek
- Vitézy Dávid: Nem gondoltuk, hogy Lázár szó szerint értette, hogy a vasúton sz*rból akar várat építeni
- Lánczi Tamás: David Pressman soha nem látott károkat okozott az amerikai–magyar kapcsolatokban
- Két baleset is történt az M3-as autópályán
- Átalakuló parkolás: Értem, hogy meg van szorítva a főváros, de ne rólunk húzzanak le minden bőrt
- Elítélték a közlekedési táblával autókat fenyegető férfit
Május 3-ig hatályban maradnak a kijárási korlátozások, ismételte meg a kormánydöntést az operatív törzs napi tájékoztatóján Kiss Róbert rendőr alezredes. Az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa azt is kiemelte, hogy a hétvégékre, valamint a május 1-jei munka ünnepére ismét megkapják az önkormányzatok, illetve a veszélyhelyzet ideje alatt döntési jogkörrel rendelkező polgármesterek a további szigorítások elrendelésére a felhatalmazást.
Kiss beszámolt a határátkelők helyzetéről, valamint arról, hogy
10 742 hatósági házi karantén van érvényben.
Többeket, több mint ezer embert kellett már megbüntetni azért, mert megszegte a hatósági utasítást. A kijárási korlátozásokkal kapcsolatban csak 24 óra alatt több mint ezer rendőrségi intézkedésre volt szükség, és tovább gyarapodott a járványügyi helyzettel kapcsolatos büntetőeljárások száma is.
Újabb 116 embernél mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 2284 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma, ismertette Müller Cecília a legfrissebb napi adatokat.
Még nem vagyunk a járvány végén, még emelkedő tendenciát tapasztalunk napról napra
– fogalmazott az országos tisztifőorvos, egyúttal elmondta, meghalt újabb 14 „főként idős és néhány kevésbé idős” krónikus beteg, ezzel 239 főre emelkedett az áldozatok száma, 390-en pedig meggyógyultak.
Jelenleg 850 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 61-en vannak lélegeztetőgépen
– számolt be Müller, ismét köszönetet mondva az egészségügyben dolgozók heroikus munkájáért. A tisztifőorvos beszélt arról is, hogy folytatódik az idősotthonok országos járványügyi hatósági ellenőrzése, és több helyen zajlanak a fertőtlenítések is, a honvédség bevonásával.
Helyben kell meghozni azokat az intézkedéseket, amelyek segítik lassítani a járvány terjedését
– mondta a tisztifőorvos a nagy szociális, egészségügyi intézményekre utalva. Müller Cecília ezután a járványhelyzetben hiányeszközzé vált fertőtlenítőszerekről beszélt, kiemelve, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) rengeteg ilyen szernek adott engedélyt az elmúlt időszakban. A megfelelő, bevizsgált szereken egy, az országos tisztifőorvos által kiadott engedélyszámnak is szerepelnie kell, ha ez nincs rajta a terméken, akkor fenntartással érdemes csak használni.
Ebben a járványban olyan szert kell választani, ami nemcsak baktérium, hanem vírusölő is, úgy mondjuk, hogy virucid
– fogalmazott Müller Cecília, ismét a hipót ajánlva. A tisztifőorvos a fertőtlenítőszerek megfelelő alkalmazásáról is részletesen beszélt, kiemelve:
a túladagolást mindenképpen kerüljük el!
A médiamegkeresésekre adott válaszok:
- Nem így van, a maszkokat és az egyéni védőfelszereléseket egészségügyi intézményekbe és szociális intézményekbe szállítják, ahol erre nagyon nagy mennyiségben van szükség, mondta Müller a kérdésre, amely állította, hogy „ellenzéki képviselők szerint a Kínából érkezett eszközök egy raktárban porosodnak”. A tisztifőorvos szerint nem porosodnak.
- Valamennyi krónikus megbetegedésnél magasabb a kockázat, és mivel ezek közé tartozik az autoimmun megbetegedés minden formája is, az érintettek különösen is védjék magukat, ajánlotta a tisztifőorvos.
- Kiss Róbert szerint a járvány terjedésének megakadályozása indokolta, hogy az ország nyugati határán lévő földutakat eltorlaszolták.
- Müller Cecília üdvözöl minden kezdeményezést, ami az emberek tájékoztatását és oktatását segíti a járvány idején.
- Azért van katona az idősotthonokban, mert ők végzik a fertőtlenítést, hangzott el.
- 417 rendőri intézkedés volt a kijárási korlátozások megsértése miatt, 207 embert jelentettek fel szabálysértés miatt, ismertette kérdésre Kiss Róbert.
- A hatósági karantént érintő figyelmeztető plakátok egy-egy embert érintő hatósági határozatok, komplett társasházat nem helyeztek idáig karantén alá.
- Müller Cecília – a kormányhoz közel álló médiumok kérdéseinek megválaszolása során – azt is elmondta, 60 fokon érdemes a mosható textilmaszkokat tisztítani.
- Jutott idő az anyák napi csokrok kockázatára is: „nyugodtan készítsenek és adjanak virágot az édesanyáknak”, mert a virágokkal, csokrokkal nem terjed a vírus, mondta a tisztifőorvos.
- „Se szeri, se száma” a vírusoknak és szövődményeiknek, mondta még el Müller Cecília az utolsó kérdésre; a koronavírus esetetében a leginkább a gyulladásképző faktorok felhalmozódása ilyen, ezt kezelik a kórházakban, hogy a gyulladás ne okozzon szervkárosodást.
Az Index egyetlen kérdést küldött az operatív törzsnek csütörtökön, ám erre ezúttal sem kapott választ:
- A május 3-a körül kezdődő „plató” időszakban nagyságrendileg napi hány megbetegedéssel és halálesettel számolnak, és milyen hosszan, illetve ennek ideje alatt már lehet szó a korlátozó intézkedések enyhítéséről, vagy meg kell várni a teljes lecsengést?