Müller: 100 ezer lakosra 38 fertőzött jut az országban
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Hazánkat nem döntötte le lábáról a koronavírus-járvány, de megtorpantunk, mondta Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján. Schanda szerint már több mint egymillió embernek nyújtottak valamilyen támogatást. „Ha munka van, minden van” – mondta a miniszterhelyettes.
A munkahelyteremtő bértámogatásban 80 milliárd forintos keretösszegből segítik 70 ezer regisztrált álláskereső újbóli munkába állását, ez a támogatás havonta 200 ezer forint is lehet dolgozónként, az igénylők száma napról napra emelkedik. Schanda szerint már 125 853-an vannak azok, akik a munkáltatójukkal közösen igényeltek bértámogatást, valamint 10 335 mérnök és kutató igényelt fejlesztési, innovációs és kutatási támogatást. „A magyar kutatók és mérnökök a koronavírus-járvány idején is bizonyították, hogy a világ élvonalához tartoznak”, ezért
azonnal elérhető hárommilliárd forintos keretet ad a kormány a járvánnyal összefüggő projektek finanszírozására.
Ebből a pénzből önellátóvá tennék az országot a védőeszközök előállításában, visszajelző rendszereket alakítanának ki, amikkel az ország átfertőződöttségéről és a vírus terjedésével kapcsolatosan kapnak adatokat, valamint felkészülnének arra, hogy a jövőben is kerülhetünk ilyen helyzetbe.
Schanda szerint a magyar tulajdonú cégeket is meg kell védeni, nem engedhető meg, hogy a válságot kihasználva külföldi cégek szerezzenek tulajdont bennük. Ha a tulajdont átengedjük külföldi cégbe, a magyar gazdaság és a magyar emberek érdekei háttérbe szorulhatnak. De a külföldi tulaj is lehet jó tulaj a miniszterhelyettes szerint, ezért ezt megtiltani nem lehet. Egy kormányrendelet szerint 2020 végéig külföldi szereplő csak miniszteri engedéllyel szerezhet tulajdoni részt magyar cégben.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elismételte a keddi hazai adatokat. 3771-re nőtt a beazonosított fertőzöttek száma, meghalt újabb 8 idős krónikus beteg, ezzel 499-re emelkedett a halottak száma. 1836-an pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. Az aktív fertőzöttek száma 1436-ra csökkent. Az aktív fertőzöttek 41 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 49 százaléka budapesti. A fővárosban eddig összesen 1789-en fertőződtek meg. 436 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 27-en vannak lélegeztetőgépen.
100 ezer lakosra az országban 38 pozitív eset jut, ezek eloszlása az országban:
- Budapest 102,
- Zala megye 92,
- Fejér megye 88,
- Komárom-Esztergom megye 81,
- Pest megye 41.
Az operatív törzs sajtótájékoztatóját itt nézheti, alább folytatódik a cikk.
Továbbra is 33 idősotthon, szociális intézmény érintett a koronavírussal az országban.
- 5991 embert ápolnak összesen ezekben az intézményekben, őket 2301 gondozó ápolja.
- Közülük 141 gondozó, 886 ápolt lett fertőzött ezekben az otthonokban.
Müller ezután kicsit kitekintett a világ adataira. Az egész világon 5,5 millió fertőzött van, 346 ezren pedig meghaltak. Ebből 2 073 000 fertőzött van Európában, 174 ezer a halottak száma.
A hazai szabad fürdőhelyek vízminőségéről is beszélt az országos tisztifőorvos. Az uniós rendszabályok szerint négyévente értékelik ezeknek a vizeknek a minőségét. Az országban 237 természetes fürdőhelyből 90 százalék kiváló vagy jó minősítésű, Müller szerint ez „örömteli és fontos”, így lehet élvezni nyáron a fürdőzést.
Kiss Róbert rendőr alezredes arról beszélt, hogy
- kedden újabb védőfelszereléseket szállítanak ki 30 vidéki kórházba.
- 11 661 ember van összesen hatósági házi karanténban.
- 396-ra emelkedett a büntetőeljárások száma, ebből 107 rémhírterjesztés miatt zajlik.
- Határhelyzet: teherforgalomban Röszke, Ártánd, Csengersima, Tompa, Csanádpalota, személyforgalomban Nagylak átkelőkön egy-két órás várakozási idők vannak.
Az Index kedden ezeket a kérdéseket küldte az operatív törzsnek, ebből egyet válaszoltak meg:
- 24 órára léphetnek be Magyarország területére Szlovákiából a szlovák állampolgárok és azok, akik állandó lakhellyel vagy tartózkodási engedéllyel rendelkeznek Szlovákiában. Ehhez formanyomtatványt kell kitölteni a határon, válaszolták az Index kérdésére: Mik most a magyarok Szlovákiába és a szlovákok Magyarországra utazásának a szabályai, melyik ország állampolgárai hány órára mehetnek át a másikba?
- Rétvári Bence egy írásbeli válasza szerint a magyar koronavírus-terápiás protokollban használják a hidroxi-klorokint. A WHO leállította a szer tesztelését, és elég sok tudományos kritika is érte már. Ennek fényében továbbra is része maradhat a magyar ellátási protokollnak? Hány emberen alkalmazták ezt a szert, hogyan alakult az érintettek állapota, és milyen arányban alakult ki szívritmuszavar esetükben?
- A legfrissebb adatok szerint országszerte hány idősotthonban jelent meg a koronavírus-fertőzés, és hány idősotthonban lakó betegről lehet tudni Budapesten, illetve vidéken?
- Javasolja az operatív törzs a kormánynak, hogy – akár feltételekkel – újra nyithassanak a kollégiumok a felsőoktatásban, de legalábbis fogadhassák azokat a diákokat, akiknek a vizsgaidőszak gyakorlatilag kivitelezhetetlen közlekedési terhekkel jár kollégiumi elhelyezés nélkül?
- Az operatív törzs milyen aktív, vagy új igazolt fertőzött esetszámnál javasolja az újabb budapesti enyhítéseket, így például a vendéglátóhelyek belső tereinek megnyitását?
- Meddig indokolt fenntartani a 65 éven felüliek számára biztosított vásárlási idősávot?
- Pontosan meddig marad ingyenes a parkolás az országban, és mi indokolja ezt?
Sajtókérdésekre adott válaszok:
- Az unokákért csak egészséges nagyszülő menjen az óvodába, ott és otthon is mosson szappannal kezet. (Vas Népe)
- Folyamatosan vizsgálják, milyen egészségügyi ellátásokat vezethetnek vissza. (Új Néplap)
- A keddi és hétfői halottak többszörösen krónikus betegségben szenvedek, időskorúak is voltak, így több oldalról is magas kockázatban voltak. A kérdés arra irányult, hogy lehet, hogy az utóbbi napokban újra megugrott a halottak száma az új fertőzöttekhez képest. (RTL)
- Időpontra, telefon egyeztetés után menjenek az orvoshoz az emberek, ne csoportosuljon senki. (RTL)