Stadionokba már mehetünk, szórakozóhelyekre még nem
További Belföld cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
- Újabb fejlemény Lakatos Márk ügyében: kiderült, miért nyomoznak a stylist ellen
- Tűz ütött ki egy budapesti lakóházban szombat délután
- Előkerült egy videó a Budapesten megölt amerikai nőről és feltételezett gyilkosáról
A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint pénteken új szakaszba lépnek a fővárosi védelmi intézkedések. Ennek köszönhetően – ahogy, azt már tegnap belengették – május 29-től a vendéglátóhelyek belső, zárt részei is megnyithatnak, de a dolgozóknak kötelező lesz szájmaszkot viselni, és a védőtávolság betartására is ügyelniük kell.
A rendelet szerint csütörtöktől már nézők részvételével is lehet tartani szabadtéri sporteseményeket. A szabadtéri rendezvény definíciója: az olyan rendezvény, amely teljes időtartamában minden oldalról fallal körülhatárolt, fedett épületen kívül zajlik. Példaként felsorolják
- a stadiont,
- az uszodát,
- a szabadtéri színpadot és
- szabadtéri mozikat, és ide tartozik
- a cirkuszsátor is.
A rendeletben az áll, hogy „rendezvény különösen a sportrendezvény, valamint
- a színházi előadás,
- a mozi,
- a cirkusz,
- a muzeális intézményen kívül rendezett képzőművészeti kiállítás,
- az irodalmi és könyvszakmai rendezvény,
- a közgyűjtemény, közművelődési intézmény, illetve közösségi színtér által szervezett rendezvény.
A kulturális és sportrendezvények látogatására vonatkozó közös szabályok szerint a nézők – a páholyok kivételével – csak minden negyedik ülőhelyet foglalhatják el. Két néző között három ülőhelyet üresen kell hagyni, és a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyekre nem lehet ülni. Az egymás mellett és a különböző sorokban ülők között pedig lehetőség szerint legalább 1,5 méteres távolságot kell biztosítani.
A szabadtéri rendezvény alatt a nézők – a nézőtéren kialakított ülőhelyeken kívül – a védőtávolságot kötelesek egymástól megtartani. Zenés, táncos rendezvényeket viszont továbbra sem lehet tartani, és „tilos tartózkodni a nem zárt helyen tartott, zenés, táncos rendezvény helyszínén. Így például fesztiválokon, könnyűzenei koncerteken, táncházban, táncklubban, diszkóban, rockklubban.”
Pénz helyett utalványt is adhatnak
A mostani rendelet azt is egyértelművé tette, hogy ha az utazásszervező 2020. augusztus 31-ig lemondja utazást, vagy a járvány miatt lehetetlenné válik az elutazás, akkor a pénz visszafizetése helyett utalványt bocsáthat ki. Az utazónak ezután 15 napja van arra, hogy nyilatkozzon, elfogadja-e az utalványt.
Amennyiben nem, úgy az utazásszervezőnek a befizetett előleget vagy díjat vissza kell utalnia.
Az utalványok mostantól számítva, több mint egy évig, 2021. augusztus 31-ig lehetnek érvényesek, de a felek közösen megállapodhatnak a voucher meghosszabbításában. Eladni ugyanakkor ezeket nem lehet, legfeljebb közeli hozzátartozókra ruházhatók át.