Müller Cecília: Ma döntünk arról, hogy teljesen újranyissuk-e az egészségügyet
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
Határátkelők megnyitásáról tartott beszámolót Kiss Róbert rendőr alezredes az operatív törzs keddi tájékoztatóján, hiszen keddtől mind a tizenkét szlovén–magyar átkelőhely megnyílik, az ellenőrzés megszűnik. 427-re emelkedett a járványhelyzettel kapcsolatos büntetőeljárások száma, hatósági házi karanténban pedig 9523 fő van, sorolta még el.
Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette a járványhelyzet legfrissebb adatait, melyek szerint tehát mindössze 3 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést az elmúlt 24 órában, ezzel 4017 főre nőtt Magyarországon a beazonosított fertőzöttek száma.
Elhunyt 2 krónikus beteg, így 550 főre emelkedett az elhunytak száma, ugyanakkor egyre több gyógyult van, keddre 2324-en már meggyógyultak.
Az aktív fertőzöttek száma 1143. Az aktív fertőzöttek 41 százaléka, az elhunytak 60 százaléka, a gyógyultak 48 százaléka budapesti, de több megyében, így például:
Baranyában, Bács-Kiskunban, és Tolnában nincs már aktív fertőzött.
Eközben 365 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 20-an vannak lélegeztetőgépen.
Az országos tisztifőorvos szerint 23 olyan, igazolt koronavírus-fertőzött elhunytról tudunk Magyarországon, akiknek nem volt ismert alapbetegsége.
Müller Cecília azt is bejelentette, hogy feloldotta a kijárási korlátozásokat a hajléktalanok, pontosabban az otthontalanokat ellátó szociális intézmények esetében, mert ezekben az otthonokban, átmeneti szállásokon, éjszakai menedékhelyeken nincs számottevő megbetegedés.
Úgynevezett kérdésekre válaszolva a tisztifőorvos elmondta, hogy a légkondicionálók használata csak a tömegközlekedési eszközökön okoz kockázatot, ott is csak abban az esetben, ha azok nincsenek megfelelőképpen tisztítva és karbantartva, ugyanakkor a közlekedési vállalatok információi szerint ezt az intézkedést minden esetben végrehajtották.
Müller Cecília szerint nem biztos, hogy ugyanazokat a krónikus betegeket vissza kell vegyék a kórházak, akiket a járvány miatt elbocsátottak, azaz hazaküldtek. A tisztifőorvos egy kérdésre válaszolva bejelentette, hogy
kedden döntenek arról, hogy az egészségügyi ellátórendszer a járvány előtti kapacitásaival működjön-e újra a jövőben, azaz, hogy újranyithassanak-e a kórházak. erről a döntésről szerdán ad majd tájékoztatást müller Cecília.
Eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) illetékesei a legújabb kutatási adatokat összegezve arra a következtetésre jutottak, hogy a tünetmentes fertőzöttek nem játszanak jelentős szerepet a Covid-19-járvány terjesztésében. Ezért a WHO most már azt ajánlja a kormányoknak, hogy
ERŐFESZÍTÉSEIKET A TÜNETES FERTŐZÖTTEK AZONOSÍTÁSÁRA ÉS KONTAKTJAIK AZONOSÍTÁSÁRA FORDÍTSÁK.
A WHO szerint ugyan igaz, hogy bizonyos esetekben a tünetmentes fertőzöttek is átadhatják a fertőzést másoknak, ez azonban nagyon ritkán történik meg. A pandémia gyors terjedése ezért a légzőszervi tünetekkel rendelkező fertőzötteken alapszik, őket kell alapvetően megtalálni és izolálni.