Húszból csak egy ember jut be a magyar diplomataképzésbe
További Belföld cikkek
- Matolcsy György: A korlátlan erőforrások világa felé hajózunk
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
- Orbán Viktor elárulta, hogy mivel kezdett foglalkozni 2009-ben
- A csúcsforgalomban füstölt el egy villamos Budán
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
Arról már évekkel ezelőtt lehetett hallani, hogy újjászervezné a hazai diplomataképzést a Külgazdasági és Külügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. A két intézmény ambiciózus terveiről beszélt a szakma: neves amerikai, brit, német, sőt kínai szakértőkkel, aktív diplomatákkal indult volna a program.
A Magyar Diplomáciai Akadémia két képzése múlt hét kedden indult el az NKE-n, a Ludovikán tartott évnyitó ünnepségen Pacsay-Tomassich Orsolya, külügyi és külgazdasági államtitkár elmondta: a hazai diplomáciatörténet mérföldköve az önálló, független diplomáciai akadémia létrejötte, korábban ugyanis mindig nagyhatalmi befolyás alatt álló intézmény képezte a hazai diplomatákat. Az évnyitón Koltay András, az NKE rektora kiemelte: az egyetem feladata, hogy a magyar állam számára képezzen Magyarország és a világ dolgaiban korszerű tudással eligazodó, önálló döntéshozatalra képes, kellően művelt, szellemileg és fizikailag felkészült hallgatókat.
Mindkét Program egyelőre elsősorban magyar oktatókkal indul el, a koronavírus-járvány ugyanis módosította az eredeti terveket.
Koltay András az Index megkeresésére elmondta, a távlati terv továbbra is az, hogy az előadók jelentős része külföldi legyen. – Több nagynevű, tekintélyes szakember bevonásával számolunk, az oktatói gárda országos lefedettségű, a terület legkiválóbb hazai szakértői részt vesznek a képzésben – mondta az egyetem vezetője.
Hozzátette, ha a járványhelyzet nem javul, a külföldi előadók kizárólag online tartják majd meg óráikat de a képzésen kívüli szakmai- és vitafórumokon is számos vendéget fogadnak majd.
Míg a Diplomáciai Vezetőképző Programon belépési követelmény a köz- és államigazgatásban szerzett, hatéves nemzetközi vagy diplomáciához kapcsolódó munkaköri tapasztalat, addig a Diplomataképző Program többek számára nyitva áll. Ide bárki jelentkezhetett, aki felsőfokú végzettséggel rendelkezik, valamint felsőfokú angolnyelv-tudás és további egy nyelv középfokú ismeretének a birtokában van.
A Diplomataképző Programra több mint 500 jelentkezőből választottuk ki a felvételt nyert huszonhat főt
– emelte ki az NKE rektora, aki kérdésünkre elmondta:
A FELVETTEK SZÁMÁRA HAVI 250 EZER FORINTOS ÖSZTÖNDÍJAT BIZTOSÍT A KÜLGAZDASÁGI ÉS KÜLÜGYMINISZTÉRIUM.
A Diplomataképző Program egyéves képzésének első félévében hagyományos tanórák keretében zajlik az oktatás, a második félévben pedig a külügyminisztérium szervezésében vesznek részt szakmai gyakorlaton a hallgatók. Koltay András hozzátette, a végzősök alkalmazásáról a Külgazdasági és Külügyminisztérium dönt majd a megüresedő státuszok függvényében, a képzés célja azonban az, hogy valamennyi hallgató a magyar diplomáciában kezdhessen karriert építeni.
Koltay András hozzátette, hogy a Diplomáciai Vezetőképző Program egyéves képzésének keretében – meghívásos alapon – huszonöt fő kezdte meg a tanulmányait a különböző minisztériumokból, illetve más közigazgatási szervektől érkező munkavállalók személyében, a külügyi és külgazdasági, valamint vezetői pályájukkal összefüggő tudás elmélyítése céljából.
(Borítókép: Hallgatók érkeznek a Magyar Diplomáciai Akadémia évnyitó ünnepségére a Ludovika Főépületéhez, a Szent László Kápolnához 2020. szeptember 15-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)