Fővárosi patkányháború: helyzetjelentés
További Belföld cikkek
- A Századvég felmérése szerint őrzi vezető szerepét a Fidesz–KDNP
- Két nap alatt háromszor mentettek magasból a szegedi mentők
- Lépett a BKK, az ünnepi időszakban sűrűbben indulnak a reptéri buszok
- Robbanásokat észleltek Baranya vármegyében
- Bajba jutott embert mentettek a tűzoltók egy szikláról Budapesten
Jól állunk a patkányokkal vívott budapesti harcban – nyilatkozta az InfoRádiónak Reizinger Mátyás, az RNBH Konzorcium vezetője, aki 20-25 százalékos csökkenésről beszélt.
A fővárosi patkányirtásért felelős szervezet szakembere ugyanakkor hozzátette, hogy a patkánymentességet nem tudják biztosítani.
A jelenlegi helyzet szerint, hasonlóan a korábbi időszakhoz, a főváros belső kerületei azok, amelyek patkányfertőzöttség szempontjából kimagaslanak a többi közül.
Ez elsősorban a csatornahálózattal, illetve a lakosság nem megfelelő szemétkezelésével magyarázható – tette hozzá Reizinger Mátyás. A belvárosban ugyanis – jellemzően a régi építésű házakban – sok helyen nincs megfelelő takarítás, illetve az építkezések azok, amelyek a patkánypopulációt megnövelik.
Az RNBH Konzorcium 2018 júliusa óta végzi a fővárosi patkányirtást, havonta átlagosan 400–1200 bejelentést fogadva.
Ami viszont igazából számít Reizinger Mátyás szerint, az a bejelentések igazoltsága. Ha egy bejelentést követően a helyszíni vizsgálatok patkányfertőzöttségre utalnak, irtószeres kezelést kell végezni, amit két ellenőrző vizsgálat követ – ismertette a szakember.
Az irtószeres kezelés során egyfajta véralvadásgátló szert helyeznek ki, aminek az elfogyasztása után az állat elpusztul. Amennyiben a tetem előkerül, akkor azt az előírásoknak megfelelően a konzorcium begyűjti, és kezeli a későbbiekben, de hasonlóan járnak el, ha elhullott állat megtalálásáról kapnak bejelentést.
Reizinger Mátyás az InfoRádió kérdésre válaszolva hangsúlyozta:
a kihelyezésre vonatkozó jogszabályi előírások szigorúak, vagyis a szabadba nem kerülhet irtószer, csak az erre rendszeresített zárható, rögzített műanyag dobozba, megakadályozandó, hogy azzal a házi kedvencek vagy akár a gyermekek érintkezésbe kerüljenek.
A szerelvényeket továbbá figyelmeztető felirattal látják el, aminek tartalmaznia kell az irtószer nevét, hatóanyagát és esetleges mérgezés esetére annak ellenanyagát, illetve további információként a kihelyezés időpontját és a kihelyezést végző cég nevét és elérhetőségét – sorolta a szakember.
A konzorcium vezetője végezetül azt tanácsolja mindenki számára, aki patkánnyal találkozik az otthona környezetében, hogy a bejelentést követően vizsgálja meg, melyek azok az esetleges körülmények, amelyek az állatok megjelenéséhez vezethettek.
Az irtási program hatása már idén júniusban is látszódott.