További Belföld cikkek
- Az idei karácsony sem múlt el tragédiák nélkül
- Csizmadia Ervin: A Nyugat bizonyos erői birodalomépítőként tekintenek Orbán Viktorra
- Szép csendben eltűnt Pesty László korrupciós ügyekkel foglalkozó weboldala
- Egy volt londoni nagykövet kerülhet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat élére
- Több év börtönt kaphat a nő, aki eszméletlenre verte lánya iskolatársát
A szakemberek szerint a határzár, illetve a kijárási korlátozás elrendelése is vélhetően kihatott a lopási statisztika alakulására, megnehezítve egyben az orgazdai hálózat működését is. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy a gépjárműlopások száma tíz éve folyamatosan csökken.
Az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (ENyÜBS) adatai szerint 2010-ben 5864, rendőri eljárásban regisztrált esetet jegyeztek fel, 2015-ben 3175-öt, 2016-ban 2107-et, 2017-ben 1736-ot, 2018-ban 1023-at,
tavaly pedig mindösszesen 837-et.
A látványos sikereket egy egészen új felderítési koncepció alapozta meg, amiről Balotai Attila ezredes, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) felderítő főosztályának vezetője a Zsaru Magazinnak elárulta:
A tettenérésre koncentrálva vontuk ki a forgalomból az elkövetőket, ugyanis a bizonyítás így a legegyszerűbb. Ezt az irányvonalat igyekeztünk kiterjeszteni az orgazdai hálózatra is.
A felderítők kemény munkával faragták le a statisztikát. Először is összeírták azok listáját, akik sejtéseik szerint életmódszerűen foglalkoznak autólopással, majd technikát és humán erőforrást sem kímélve 0-24 órában ráálltak a delikvensekre. Minden lehetséges információt összeszedtek a szokásaikról, a mozgásukról és a kapcsolatrendszerükről.
Az erőfeszítések meghozták az eredményt: a BRFK nyomozói egy évtized alatt szó szerint megtizedelték a fővárosi autólopások számát.
Egy jellemző történet: augusztus utolsó hetében elloptak egy Ford gépkocsit a XII. kerületből. Az autót nem sokkal később darabjaira bontva találták meg a zsaruk egy sóskúti telephelyen. A nyomozók már akkor sejtették, hogy kinek a keze lehetett a dologban, ami a szemlét követő napon be is igazolódott: a feltételezésük szerinti gyanúsított ugyanis feladta magát, mondván,
inkább önként jött, mert tudta, hogy nemsokára mentek volna érte.