Szlávik János: A legszörnyűbb tünet a fulladás
További Belföld cikkek
- Nagy bejelentést tett Navracsics Tibor, személyesen is igényelhető egy életmentő eszköz
- Tovább növekszik a speciális nevelési igényű gyerekek száma
- Rengeteg a betörő egy budapesti kerületben, már önkéntes járőrök vannak az utcákon
- Karácsony Gergelynek Priusa van, a Kutya Párt vezetője lovon jár
- Jobb, ha odafigyel: fontos határidő jár le az év végén
„Senki nem tudja megmondani, mi lesz” – ezt mondta a koronavírus kapcsán Szlávik János a Mandinernek. A Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a betegség lefolyásáról, valamint a szigorításokról is beszélt a lapnak. Szerinte annak hatását csak két hét után érezhetjük majd. Szlávik János nagyon nem iskolabezárás-párti, nemcsak azért, mert a vírus a gyerekekre kevésbé veszélyes, hanem mert, ha
bezárnák az általános iskolákat, akkor az összes szakdolgozó, nővér, fiatal orvos otthon maradna a gyerekkel, és ez tragédia lenne az egészségügy számára
– fogalmazott a szakember, aki szerint a szülőknek nem a gyerekek miatt, hanem maguk és a nagyszülők miatt kell aggódniuk.
Az infektológus azt is hangsúlyozta, hogy komolyan kell venni a helyzetet:
ez a vírus nem játék, még a közepesen súlyos esetek is arról panaszkodnak, hogy nagyon betegek és nagyon sokáig gyengék, hogy köhögnek, szörnyű tüneteik vannak.
A betegség lefolyásáról azt mondja: a legszörnyűbb tünet a fulladás.
Egy ember életében a legborzalmasabb élmény, hogy hiába vesz levegőt, nem kap eleget, úgy érzi, »ülnek a mellkasán«. Az ilyen betegeket első körben oxigénterápiával kezelik, ha az nem használ, akkor sajnos elkerülhetetlen a lélegeztetőgép.
Beszélt arról is, hogy a koronavírus és az influenza között hatalmas különbség van. Míg utóbbi egy légúti vírusos megbetegedés, aminek baktérium okozta szövődményei vannak, addig a koronavírus önmagában veszélyes, hiszen minden szövődmény nélkül, egyedül képes tüdőgyulladást, szívizominfarktust vagy agyvérzést okozni.
Azzal kapcsolatban, hogy az egészségügyi dolgozók 3,3 százaléka lett koronavírusos a járvány kezdete óta, azt mondta, hogy ez európai viszonylatban jó aránynak számít. Kiemelte: azok, akik betegek lettek, nem a kórházakban kapták el a vírust, hanem otthon vagy másoktól.
A járvány kezdete óta november 7-én vesztettük el a legtöbb honfitársunkat koronavírusban, egy nap leforgása alatt 107-en haltak meg. Az elmúlt 24 órában 103 áldozatot követelt a Covid–19.
Szlávik János a nagy számok törvényével magyarázza, hogy ennyi fertőzöttnél elkerülhetetlen, hogy fiatal áldozatok is legyenek:
Intő jel lehet ez a vírusszkeptikusoknak is, akik láthatják, hogy hiába gondolják, hogy csak öregek halnak meg a fertőzés következtében, nem igaz. Íme, vannak fiatal elhunytak is
– hangsúlyozta a szakember.