Orbán Viktor: Az orvosok és a tudósok mereven elleneznek mindenféle lazítást

DMOHA20181123008
2020.12.04. 08:00 Módosítva: 2020.12.04. 08:30

A magyar kormány azt javasolja, hogy az EU fogadja el a hétéves költségvetést, de az ehhez fűzött jogállamiságinak nevezett csomagról később szülessen megállapodás – mondta Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott hagyományos péntek reggeli interjújában.

A kormányfő azt mondta, hogy a lengyel és a magyar kormány abban állapodott meg, hogy 

közös megoldást tud csak elfogadni, külön kiegészítést nem.

Ezt a lengyel–magyar közös nyilatkozatot mindkét kormányfő aláírta – tette hozzá.

A miniszterelnök szerint ebben a vitában mindenki mindenféle szamárságot beszél, így Weber úr is. 

Miközben zajlik a járvány, addig kiderült egy friss bevándorlási terv, aminek révén 34 millió migránst akarnak behozni az unió területére. Azt akarják elérni, hogy a magyar és lengyel migrációellenes ellenállást egy többségi szavazással leverjék 

– mondta Orbán Viktor.

A kormányfő  arról is beszélt, hogy semmilyen bizonyítékot nem látott arról, hogy Szájer József vagy Deutsch Tamás esetében politikai nyomásgyakorlás érvényesülne, és összefüggésben volna a költségvetési vitával. Hozzátette: az Unió alapszerződésében nincs olyan jogi megoldás, ami alkalmas lehet a jelenlegi probléma egyéb megoldására.

Orbán Viktor azt mondta, hogy ő személy szerint nem akar közös hitelt felvenni az uniós tagországokkal, mivel ha valaki nem tud fizetni, azt Magyarországnak is kell majd fizetnie helyette.

MI SZÍVESSÉGET TESZÜNK, HOGY RÉSZT VEszÜNK EBBEN A KÖZÖS PROGRAMBAN

– tette hozzá. Orbán Viktor azt mondta: mindezt úgy beállítani, hogy probléma lenne, ha Magyarország kimarad ebből, az butaság. Magyarország azt követeli, hogy többségi döntéssel egyetlen tagállamot se lehessen rákényszeríteni arra, amit nem akar – mondta a kormányfő, aki szerint az Európai Unió alapszerződésében nincs olyan passzus, amivel megkerülhetnék Magyarországot és Lengyelországot, és a maradék 25 tagállam dönthetne. Orbán szerint

semmi probléma nincs azzal, ha most nem lesz megállapodás, a költségvetésről ráérünk később is megállapodni.

 A helyreállítási alapról azt mondta: 

ha tehetném, Magyarország nem venne abban részt.

A kormányfő úgy fogalmazott: mindenki ismételgeti az álláspontját, ő viszont ezt nem nevezi ajánlatnak. Magyarország álláspontja világos: 

politikai kérdéseket nem lehet összekötni gazdasági kérdésekkel.

Kiemelte, hogy szerinte nem kell megváltoztatni a jelenlegi helyzetet, és elfogadhatatlannak tartja, hogy más tagállamok zsarolással próbálnak erre kényszeríteni.

Nagy pofont kapott Brüsszel azzal, hogy kilépett Nagy-Britannia, és ott már megkezdődött egy oltási program a koronavírus-járványban. Úgy tűnik, hogy aki kilépett, az sokkal hasznosabban képes képviselni az érdekeit

– tette hozzá. Orbán Viktor szerint a vakcina és a járvány elleni védekezés nem politikai kérdés, így keleten és nyugaton is tárgyalni kell. Mindent meg fognak tenni, hogy a vakcina a lehető leggyorsabb módon elérhető legyen – hangsúlyozta a kormányfő. Hogy a gyors és megbízható vakcina minél hamarabb elérhető legyen, megnyitják a Vakcinainfó portált, ahol lehet regisztrálni. A miniszterelnök hozzáfűzte: nem a regisztráció sorrendjében lesz az oltás beadása.

Azért kell regisztrálni, hogy tudjuk, az önkéntes vakcinára mekkora lesz a kereslet

– mondta a kormányfő. Arra a kérdésre, hogy Magyarországon kik kapnak először vakcinát, a miniszterelnök azt mondta:

először az egészségügyi dolgozók, majd a súlyos betegek fogják megkapni a vakcinát, utánuk jön majd mindenki más.

Orbán Viktor azt mondta, hogy ma egyeztet az Egészségügyi Tudományos Tanáccsal, szombaton lesz még két-három találkozója, ahol már gazdasági szakemberekkel is tárgyal a lehetséges karácsonyi lazításokról. Mint mondta: vasárnap egy megbeszélés készíti majd elő az operatív törzs hétfő reggel hat órakor kezdődő ülését, ahol döntés születhet a december 11. utáni szabályokról és a karácsonyi időszakról.

A kormányfő úgy fogalmazott:

Annyit elárulhatok, hogy a tudósaink egyelőre elleneznek bármilyen komolyabb lazítást.

A hétvégi romániai választásról Orbán Viktor azt mondta:

a mai napig megvannak az elemei a 2004. december 5-i határon túli magyarok elleni baloldali kampánynak a hatásai. 

A kormányfő szerint a baloldal le akarja választani a magyarságról a határok túli közösséget. Bár több volt az igenek száma, de ez kevés volt, azonban 2010-ben sikerült kiküszöbölni a csorbát – tette hozzá.

Orbán Viktor abban bízik, hogy stabil kormánya lesz Romániának. Hozzátette:

 a magyarok pedig támogassák a magyar összefogást, és szavazzanak az RMDSZ listájára.

(Borítókép: Orbán Viktor a Kossuth Rádió 2018-as egyik reggeli adásában. Fotó: Mohai Balázs / MTI)