Magyar kutató cége lehet a vakcinafejlesztés nyertese
További Belföld cikkek
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
- Sokan azt hitték, médiahack, de igaz: örökre bezárja kapuit a MikulásGyár
- Káoszról számolt be a bombariadó miatt megszakadt fővárosi buli egyik résztvevője az Indexnek
- Nyolcszáz hátrányos helyzetű gyermek látogatott el a Parlamentbe
- Emelkedik a hivatalból kirendelt igazságügyi szakértők óradíja
A Szegedi Biológiai Kutatóközpontból elbocsátott, az Egyesült Államokban nagy karriert befutó Karikó Katalin cége a nyertes a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében.
A Philadelphiában élő 65 éves biokémikus tudóstársával, Drew Weismann-nal fejlesztette ki közös szabadalmát, amelynek felhasználásával dolgozik a vakcina előállításán a Pfizer/BioNTech és a Moderna. Módszerüknek az a lényege, hogy a vakcina nem DNS-alapú, hanem a módosított, hírvivő RNS-t használja fel. A fehérjét kódoló, szintetikusan készített génből két óra alatt elkészíthető a módosított mRNS, amely aztán a szervezetbe bejuttatva működésbe lép.
Karikó Katalin a hvg.hu-nak azt mondta, hogy politikai nyomást nem érez, de nekik amúgy is csak a tudomány diktál, mindazonáltal a siker már a kapuban van.
Decemberben elkezdődhet az oltás Amerikában és Európában is, a kontinensen elsőként Angliában, ahol már december 7-én olthatnak
– erősítette meg a jó hírt, ugyanakkor arról is beszélt, hogy már 2004-ben felfedezték a módosított mRNS jelentőségét, ám akkor a szabadalmi jogot a Pennsylvaniai Egyetem 300 ezer dollárért eladta egy külső cégnek, majd hét évvel később, amikor még szó sem volt járványról, az a cég 150 millió dollárért adta tovább a Modernának, valamint a BioNTechnek, amelynek ő most az alelnöke.
Azt is elmesélte, hogy annak idején kisújszállási házukban édesanyja minden októberben hallgatta a rádióban, ki kap Nobel-díjat, és mindig mondta, lehet, hogy egyszer a jó tanuló kislánya lesz az. Mire ő azt felelte:
„Anyuka, még egy ösztöndíjat se tudtam kapni, nemhogy Nobel-díjat!” Azóta sem gondolok ilyesmire, számomra az a fontos, hogy minél hamarabb minél több ember megkapja a vakcinát, és megvédje őket a vírusfertőzéstől
– hangsúlyozta Karikó Katalin, akit a vakcina fejlesztése miatt manapság már a tudományos világban is a Nobel-díj várományosaként emlegetnek.