További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Csütörtök délután 13 órakor tartottak előkészítő ülést a Pesti Központi Kerületi Bíróságon Fekete-Győr András és társa ügyében, akik ellen még szeptember végén emelt vádat az ügyészség hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt.
Szarvas Koppány Bendegúz elsőrendű vádlott nem jelent meg a bíróságon, a Momentum VIII. kerületi önkormányzati képviselőjét koronavírus-fertőzés gyanújára hivatkozva mentette ki védőügyvédje.
Fekete-Győr András azonban másodrendű vádlottként megjelent a bíróságon, ahol
nem ismerte el a bűncselekményt, amellyel az ügyészség vádolja.
Védőügyvédje három tanú személyes meghallgatására, valamint több tanú kizárására is indítványt tett a csütörtöki előkészítő ülésen. Fekete-Győr András jogi képviselője vélhetően a tüntetéseken intézkedő rendőrökre utalt, akik közül többen szerinte olyan általános körülményekről számoltak be a vallomásaikban, amelyek nincsenek összefüggésben a Momentum elnökének ügyével, mások esetében pedig a kihallgatás körülményeiben kapcsolatban fogalmazott meg kritikákat.
Az ügyész szerint azonban minden szabályszerűen történt a tanúk meghallgatása során, az intézkedő rendőrök pedig igenis releváns információval rendelkeznek. A bírónő végül úgy döntött, inkább minden tanút megidéz, minthogy kizárja őket.
A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség korábban azt közölte, Fekete-Győr András 2018. december 13-án este a Kossuth téren, a parlament főlépcsőjénél
az épület védelmére felsorakozott rendőrök irányába célzottan egy meggyújtott füstképző eszközt hajított, mely eszköz által kibocsátott füst a sorfalban lévő rendőrök látását és légzését akadályozva a létesítménybiztosítási rendőri intézkedést akadályozta.
A pártelnök a vádemelés után sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondta:
mindenért vállalja a felelősséget, de a hatóság elleni erőszak vádját nevetségesnek tartja.
Fekete-Győr szerint a „rabszolgatörvény” elleni demonstráción ő csupán egy játékboltban kapható pirotechnikai eszközt ejtett két rendőrsorfal közé, miután a rendőrök figyelmeztetés nélkül fújtak könnygázt a demonstrálók arcába.
A lila füstöt eregető eszközzel az egyet nem értését szerette volna kifejezni a rendőri intézkedéssel szemben, azonban soha nem volt szándékában ártani a rendőröknek.
Az esetről egyébként felvételt is készített a rendőrség, amelyet itt lehet megtekinteni:
Az ügyészség vádiratában azt indítványozta, hogy a bíróság a vádlottakkal szemben próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés büntetést szabjon ki.
A vádhatóság a járványügyi helyzetre hivatkozva tárgyalás nélküli, büntetővégzés meghozatalára irányuló eljárást kezdeményezett a bíróságnál, azonban a bíróság hivatalból a tárgyalás megtartása mellett döntött.
Fekete-Győr: Én ülök a vádlottak padján Tiborcz István helyett
Fekete-Győr András az előkészítő tárgyalás után azt mondta:
egészen elképesztő az, hogy nekem, aki kiállok a magyar emberek egészségéért, munkájáért, tudásáért – nekem kell a vádlottak padján ülnöm, nem pedig annak a Tiborcz Istvánnak, aki az egész nyarat végig jachtozta az Adrián. Aki az uniós pénzekből meglopta a magyar adófizetőket és lett Magyarország harmadik leggazdagabb embere.
A Momentum elnöke hozzátette, bízik a magyar bíróság függetlenségében és reméli, hogy felmentik az ügyészség vádja alól.
(Borítókép: Trenka Attila / Index)